Türkiye Sineması Meksika’da…

17-26 Temmuz 2015 tarihlerinde Meksika’nın San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde gerçekleştirilecek 18. Guanajuato Film Festivali’nde bu yıl Konuk Ülke Türkiye! Guanajuato Film Festivali, programında yer alan 400 film ve 2014 yılında ulaştığı 121.354 izleyici ile Meksika’nın ve tüm Latin Amerika ülkelerinin en önemli festivallerinden biri olarak kabul ediliyor.

 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Guanajuato Film Festivali’nde Konuk Ülke: Türkiye Bölümü, gösterilecek 56 film ile Meksika’da yapılan en büyük Türkiye Sineması etkinliği olacak.Deniz Gamze Ergüven’in, bu yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilen filmi Mustang, festivalin ana yarışma bölümünde yer alıyor. Festivalin Uluslararası Ana Yarışma Jürisinde oyuncu Melisa Sözen, Belgesel Film Yarışma Jürisinde yönetmen Cem Kaya ve Meksika Filmleri Yarışma Jürisinde sinema yazarı Esin Küçüktepepınar görev yapacak.Guanajuato Film Festivali sırasında ülkemizden 19 uzun metrajlı kurmaca film, 3 uzun metrajlı belgesel film, 16 kısa film ve 18 kısa filmden oluşan müzik performanslı bir sessiz film gösterimi yapılacak. Festivalde Ö. Lütfi Akad’ın yönettiği Gelin ve Metin Erksan’ın yönettiği Susuz Yaz gibi Türk Sinemasının klasik filmlerinin yanı sıra, Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan), Bal (Semih Kaplanoğlu), Jin (Reha Erdem), Yeraltı (Zeki Demirkubuz), Saç (Tayfun Pirselimoğlu), Tepenin Ardı (Emin Alper), Kelebeğin Rüyası (Yılmaz Erdoğan), Mavi Dalga (Zeynep Dadak, Merve Kayan), Bir Zamanlar Anadolu’da (Nuri Bilge Ceylan), Sivas (Kaan Müjdeci), Sonbahar (Özcan Alper), Küf (Ali Aydın), Yozgat Blues (Mahmut Fazıl Coşkun), Mucize (Mahsun Kırmızıgül), Kar Korsanları (Faruk Hacıhafızoğlu) ve Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı) adlı filmler gösterilecek. Festivalde gösterilecek üç belgesel film İki Dil Bir Bavul (Özgür Doğan, Orhan Eskiköy), Motör-Remake, Remix, Rip-Off (Cem Kaya) ve Benim Çocuğum (Can Candan). Festivalde gösterilecek kısa filmler; Şairin Ölümü (Elif Ergezen), Ata (Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti), Bu Sahilde (Zeynep Dadak, Merve Kayan), Güneşli Bir Gün (Selcen Ergun), Leave the City (Dilek Aydın), Sonra (Nazlı Elif Durlu), Küçük Kara Balıklar (Azra Deniz Okyay), Bir Fincan Türk Kahvesi (Nazli Eda Noyan, Dağhan Celayir), Ziazan (Derya Durmaz), Memento Mori (Pelin Kırca), Sessiz (Rezan Yeşilbaş), Fazla mesai  (Gürcan Keltek), Buhar (Abdurrahman Öner), My Favorite Sister (Boran Güney), Salı (Ziya Demirel) ve Dondurma (Serhat Karaaslan). Festival kapsamında gösterilecek filmlerin ardından, film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler düzenlenecek.

Festivale Türkiye’den Emin Alper, Ercan Kesal, Esme Madra, Kaan Müjdeci,  Mahmut Fazıl Coşkun, Mert Fırat, Özgür Doğan, Serhat Karaaslan, Taner Birsel, Tayfun Pirselimoğlu, Zeki Demirkubuz ve Ziya Demirel katılacaklar.

Festivalin en özel bölümlerinden biri, Osmanlı Dönemi’nde, yabancılar tarafından Osmanlı topraklarında çekilen sessiz kısa filmlerden oluşan bir toplu gösterim. Hollanda EYE Film Enstitüsü arşivinden alınan bu filmlerin gösterimine, Baba Zula canlı müzik performansıyla eşlik edecek. Baba Zula festival sırasında ayrıca San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde birer konser de verecek.

Türkiye’den seçilen beş üniversite öğrencisi, festival sırasında, Meksika’nın yedi farklı üniversitesinden gelen ekipler arasında düzenlenen, iki gün içinde bir belgesel film çekilmesine dayalı yarışmaya katılacaklar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.