Türkiye Sinemasında İlk Film Dönemi – 18

Bu sefer Ana Yurdu filminden aldığım gazla kameramla birlikte memleketin yolunu tuttuk hep aklımda olan filmi çekmek için…  Anadolu bozkırında uzun ince kavak ağaçlarının gölgesinde, güvercin kanatlarının altında bulduk anamla babamı.

Banu Bozdemir 

Bu bir sürpriz ziyaretti ve onları bulutlar kadar mutlu ettik. Sevincimiz bulutlara kadar ulaştı, onlar da etkilendi ve mutluluktan ağladılar, gözyaşları bize yağmur olarak ulaştı. Annemle babam beni kamerayla görünce şaşırmadılar. Çünkü siyah beyaz çekimler yaptığım zenit makineme de onları siyah beyaz çektiğim nostalji tadında fotoğraflara da alışkındılar.

SAM_2494

Kameramda bir sevinç halleri, şehirden kaçan insan modunda böceklerin, arıların peşinde. Erik ağacının tepesinde. Minderlerin üzerinde. Tabii onu bu deşarj haliyle bırakıp, anne evi kokusunun serinliğine adım atıyorum. Çocukluğumdam bir sürü duygu üstüme hücum ediyor. Hatta çocukluğum bacaklarıma, gençliğim boynuma sarılıyor. Tabii ki her yaz gitmeye çalışyorum, ayrıldıktan yıllar sonra eve dönmüş değilim ama benim yaramazlar film çekeceğimi anlamış olmalılar!  Balkona çıktıımda kameramı erik ağacının gölgesinde uykuya dalmış buluyorum. Yer sofrasında yiyelim illa diyorum, atıyoruz minderleri yere. Bezin arasına sarılmış bazlama eşlik ediyor akşam yemeğimize! Yemek, çay, temiz hava derken küçük odaya zor atıyorum kendimi. Üzerimde temiz bir uyku, serin ve mis kokulu yatağa dalıyorum adeta! Sabaha kadar kameramla birlikte zurna gibi uyumuşuz!

resize-img

Sabah kameramı bahçeye kurdum. Annem mantı kesecek, babam da odun kıracak. Sonra bir iki komşu gelip gidecek. Bu muhabbet ve üretimden çatışması olmayan, uzayıp giden bir minimal film çıkarmak niyetindeyim. Mantıyı da bahçede babamın kırdığı odunlarla yaktığımız ateşte pişirmek! Nasıl geçiş ama! Mantının dumanı da bahçedeki ağaçlarda tekrar hayat bulacak… Ben bu geçişler bezirganında minimal filmimi çekmeye çalışırken ve temiz havanın etkisiyle odamda huzurlu bir uykuya geçmişken (kameramda yanımda) gece vaktı pencereyi cırmıklayan bir sesle uyandım. Kameramla rengimiz atmış bir biçimde birbirimize baktık ve hemen pencereye koştuk. Ama bir şey göremedik. O akşam birkaç kere devam eden bu durumdan sonra bilmediğimiz bir maneviyatın oyununa geldiğimizi anladık. Ertesi sabah anneme anlattığım durumdan sonra annemle babamın da renginin uçtuğunu fark etmedik değil kameramla birlikte. Annem dal değmiştir, gök gürlemiştir diye bizi sakinleştirmeye çalıştı ama ertesi akşam da aynı şey olunca annemi sıkıştırdım. Anne ne oluyor dedim ama annem söylemek istemedi. Ama söylemek zorundasın, her akşam pencere cırmıklanıyor dedim, etkili, acılı ve meraklı bir bakışla da doğru anı yakaladım. Babam, annem ve akrabalar toplandı, bahçede hemen minderlerden oluşan yuvarlak minderler toplantısı başladı. Fısıltılar nihayet yükseldi de durumu kavradık ve kameramla bu kadar olur diyerek birbirimize baktık. Çevreci mesajlar bizi bir yerden yakalıyor illa. Bu filmimiz de buna vesile olsun bari.

zenit-art

Meğersem dedemin bir vasiyeti varmış. Evlatlarına ortak olarak bıraktığı arsaya ya çocuk bahçesi yapılsın ya da yeşil alan olarak kalsın demiş demesine ama aralarında anlaşamayan kardeşler arsayı satmışlar. Alan kişi de oraya site dikiverince olanlar olmuş. Hepsinin penceresine musallat olan cırmığın dedeme ait olduğu yönünde tahminler var, sanırım hakkını helal etmiyormuş. Vay be dedim nasıl alevli bir konunun içine düşmüşüz meğersem. Adamı siteyi yıkıp arsayı tekrar bize vermesi konusunda ikna edemedik ama cillop gibi yepyeni yeşil bir alan yarattık herkesin arsasından biraz eklemesiyle dedemin ruhu için! Meğer benim memlekete gidip bunu filme çekmem gerekiyormuş. Olayı hallettikten sonra dedemin ruhu huzur bulmuş olmalı penceremiz bir daha cırmıklanmadı. Gerçi benim şaşkın kameram bir süre daha o cırmıkları beklemedi değil. Bana gelince çevreci mesajları olan minimal korku filmimle festivallerin gözdesi oldum şimdiden! Ve kameramla ben yeni hikayeler bulmak için yollardayız yine! Yeni öyküler, hayatlar ve filmlerde görüşmek üzere!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.