Uçan Süpürge için geliyorlar!

14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali mayıs ayında dünyanın dört bir köşesinden çok sayıda sinemacıyı Ankara’da ağırlayacak. İran sinemasının muhalif sesi Tahmineh Milani, Küba sinemasının genç yeteneği Prakriti Maduro, ilk kez menopozu filme çeken yönetmen Paula Palacios ve Belçika’dan özgün bir ses, Vanja D’alcanatara ve Afrika kıtasında kadın sünnetine karşı halkın ayaklanmasını ‘anlatan’ Efua Dorkenoo festival konuklarından sadece birkaçı.

İddialı filmlerle geliyorlar

Uçan Süpürge takipçilerinin yakından tanıdığı İranlı yönetmen Tahmineh Milani, yepyeni filmi “İntikam / Payback” ile bu yıl festivalin gözdelerinden biri. Kadın sorunlarını cesur bir dil ve eşine az rastlanır bir mizahla sinemaya taşıyan, cinsiyet eşitsizliğine her filmiyle kafa tutan Milani, ülkesinde muhalif kimliğiyle tanınıyor. Milani bu yıl festivalin konuğu olarak Ankara’ya sinemaseverlerle hasret gidermeye geliyor. Kadın sinemasının bu yürekli ustası, filminin gösteriminden sonra söyleşi yapacak.

Tıpkı Milani gibi FIPRESCI Ödülü için yeni filmiyle Ankara’ya gelecek olan bir diğer yönetmen de Vanja D’alcantara. Kazakistan bozkırlarından uzun süre akıldan çıkmayacak politik bir öykü anlatan “Bozkırın da Ötesi/Beyond the Steppes” ile festivale konuk olan yönetmen, filmin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

Kadınların yaş dönümünü filme çekti

Orta yaştaki kadınların ortak noktası menopoz döneminin farklı kültürlerde nasıl yaşandığını anlatan “Kadınlara Mola Yok/Women No Pause” adlı belgeselin yönetmeni Paula Palacios da festival için Ankara’da! Yönetmen filminin gösterimine katılacak; ardından yapılacak söyleşide ise bir hekim ve bir psikolog seyircilere menopoz hakkında bilgi verecek.

Küba’dan sevgilerle…

Ve Prakriti Maduro… Küba sinemasının parlayan genç yeteneği Maduro, rengarenk Küba görüntülerinin eşlik ettiği “Havanalı Eva/Habana Eva” filmiyle birlikte festivale geliyor. FIPRESCI Ödülü için jürinin karşısına çıkacak olan bu romantik komedide Eva rolünde Prakriti Maduro, iki erkek arasında yapması beklenen seçimi sürpriz bir kararla nihayete erdiriyor.

Afrika’nın ‘sesi’ oldu

Festivalin tüm belgeselleri, Uçan Süpürge ekibinin “Hiçbirini kaçırmayın” dediği kadar var! Birbirinden iyi belgesellerden biri de “Afrika Ayaklanıyor/Africa Rising”. Kadın sünnetine karşı kadın ve erkeklerin yükselttiği tepkiyi sinemaya taşıyan filmin anlatıcısı Efua Dorkenoo festivalin sürprizlerinden. Dorkenoo filmin gösterimine katılacak, zira seyircilere  ‘anlatacakları var’.

İlk kez Ankara’da!

Dünyaca ünlü sinema örgütü Women Make Movies ilk kez Ankara’da! Uçan Süpürge’nin konuğu olarak ABD’den Ankara’ya ‘uçacak’ olan Kristen M. Fitzpatrick, elbette eli boş gelmiyor. Women Make Movies’in işbirliğiyle festivalde gösterilecek olan filmler var Fitzpatrick’in bavulunda. Festival takipçilerinin adreslerinden biri olan Goethe Institut Ankara’da (Alman Kültür Merkezi) düzenlenecek “Sinemada Kadın Örgütlenmesi” panelinde Filmmor, Documentarist ve Uçan Süpürge ile birlikte Women Make Movies adına Kristen M. Fitzpatrick de söz alacak.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.