Uluslararası Edirne Film Festivali 20-26 Kasım’da…

Uluslararası Edirne Film Festivali Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin destekleriyle 20 – 26 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleşiyor. Uluslararası ve ulusal film yarışmaları, engelsiz film gösterimleri, sergiler ve sinemacılarla söyleşilerin yer aldığı festival programı 13 Kasım 2015’de İstanbul’da gerçekleşecek basın toplantısında açıklanacak.

TONY GATLIF EDİRNE’DE

Uluslararası Uzun Film yarışması jüri başkanlığını ünlü Fransız yönetmen Tony Gatlif yapıyor. Transilvanya, Özgürlük, Öfkeliler, Çılgın Yabancı gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni olan Gatlif’in son filmi Gerenimo festival kapsamında seyirciyle buluşacak. Gösterim sonrası Gatlif sinemaseverlerle bir araya gelecek.  Balkan sinemasından filmlerin jüri karşısına çıkacağı yarışmada kazanan en iyi film “Günebakan En İyi Uluslararası Film” ödülü ve 10.000 Euro’nun sahibi olacak.

ULUSAL  JÜRİ BAŞKANI BİKET İLHAN

Ayın karanlık Yüzü, Kayıkçı, Sokaktaki Adam ve ünlü şair Nazım Hikmet Ran’ın hayatını anlatan Mavi Gözlü Dev filminin yönetmeni Biket İlhan festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışmasının jüri başkanlığını üstleniyor. Türkiye sinemasının en iyi filmlerinin yer aldığı yarışma kapsamında “En İyi Film” , “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” olmak üzere 6 dalda Günebakan Ödülü sahiplerini bulacak.

Uluslararası ve ulusal yarışmalarda ödül almaya hak kazanan filmler toplamda 140.000 TL’lik ödülün de sahibi olacaklar. Yarışma filmleri ve yarışma jürileri 13 Kasım 2015 günü İstanbul’da düzenlenecek basın toplantısında duyurulacak.

YİRMİYE YAKIN FİLMDEN TÜRKİYE GALASI

Michael Almereyda’nın 2015 yapımı The Experimenter filmi , José Manuel Cravioto’nun 2015 yapımı İntikam Gecesi  filmi, Ognjen Svilicic’in Kurallar Böyle filmi, Yared Zeleke’nin Etiyopya yapımı Kuzu filmi gibi yirmiye yakın film festival kapsamında Türkiye galalarını gerçekleştirecek.

MEMDUH ÜN’ÜN ANISINA

Geçtiğimiz günlerde 95 yaşında hayatını kaybeden Türk sinemasının duayenlerinden senarist, oyuncu, yönetmen ve yapımcı Memduh Ün’ün anısına yönetmenin sevilen filmlerinden “Ağrı Dağı Efsanesi “ seyirciyle buluşacak. Sanat yaşamına 1948 yılında Seyfi Havaeri’nin Damga filmindeki başrolle başlayan Memduh Ün, Düş Gezginleri,  Zübük, Yaşamak Seninle Güzel, Gülsüm Ana gibi onlarca filmin oyuncu kadrosunda yer aldı.  Birçok filmin yapımcılığını ve senaristliğini yapan usta, Zıkkımın Kökü, Ağrı Dağı Efsanesi,  Kanlı Nigar, Devlet Kuşu gibi onlarca filminse yönetmen koltuğunda oturdu.

TARIK DURSUN KAKINÇ ANILIYOR

Türk yazar ve yayıncı Tarık Dursun Kakınç’ın hikayelerinden oluşan” İmbatla Dol Kalbim”den uyarlanan ve kitapla aynı ismi taşıyan, Hikmet Yaşar Yenigün’ün yönetmenliğini yaptığı film festival kapsamında gösterime girecek.

İKİ USTAYA ONUR ÖDÜLÜ

Festivalin Onur Ödülleri usta oyuncu Murat Soydan ve Yeşilçam’a üç binin üzerinde film afişi kazandıran Erol Ağakay’a verilecek. Murat Soydan’ın Hülya Koçyiğit ve Çolpan İlhan’la başrollerinde yer aldığı “Cemile” filmi yeniden izleyici karşısına çıkarken,  “Erol Ağakay Mimeray’la Yeşilçam Afişleri” sergisi de Edirnelilerle buluşacak.

ENGELLİLER VE ÇOCUKLAR İÇİN FİLM GÖSTERİMLERİ

Uluslararası Edirne Film Festivali süresince çocuk filmleri ve görme ve işitme engelli bireyler için özel hazırlanmış sesli betimlemeli, işaret dili ve altyazılı filmler festival programında yer alacak. Tüm çocuk filmleri ve engelsiz filmler ücretsiz olarak seyircisiyle buluşacak.

FESTİVAL YAYINLARI

Festival kapsamında Sema Fener’in Dijital Sinematografi kitabıyla Yıldırım Yanılmaz ve Sema Fener’in kaleme aldığı “Tiyatro, Sinema, Televizyon, Dizi Oyunculuğu tematik kitapları basılacak.

20 Kasım 2015’te film gösterimleri ve açılış töreniyle başlayacak festival, 26 Kasım 2015 akşamı ödül töreniyle son bulacak. Cinemarine Sinemalarının gösterim sponsorluğunda Edirne Kipa Sinemalarında gerçekleşecek gösterimlerin programları, yarışma ve diğer filmlerin bilgileri ve yan etkinliklere dair tüm bilgilere 13 Kasım 2015’ten itibaren www.edirnefilmfestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.