‘Yazarlar Okullarda’ projesi şimdilik bitti!

Çocuk kitabı yazmaya başlarken hem içimde uçmaya hazır hayal gücünün etkisindeydim hem de bunu okuyacak olan çocukların neler düşüneceğinin… Bunları düşünerek 15 tane çocuk kitabı yazdım. Genelde ‘çevreci’ kitaplar yazıyorum ve çevre sevgisi ve bilincinin en temel duygulardan biri olduğuna inanıyorum.

Banu Bozdemir 

Kitaplarımla birlikte çok fazla özel okula gittik, oradaki miniklerle söyleştik. Kitaplarımın kahramanları farklı olduğu için ‘Köpük kız olur mu?’, ‘Bir kurşun kalem dünyayı nasıl tek başına kurtarabilir’ ve ‘zamanda yolculuk nasıl bir şey acaba’ diye sorularla karşılaştım ve çok mutlu oldum. Hayal gücümüz işbaşındaydı ve çocuklar çoktan ona kapılıp başka dünyalara gitmişlerdi!

Yazarlar Okullarda projesine seçildiğim için çok mutlu oldum. Çünkü çocukluğumda kalan devlet okullarının kokusu burnumda tütüyordu… Oradaki çocuklara da ulaşmalıydım, ulaşmalıydık… Kağıthane bölgesine seçilmem de bir şanstı sanırım, beni o kadar güzel karşılayıp uğurladılar ki, bir sonraki buluşmayı iple çeker oldum.

Kültür Merkezi’nin dolan koltuklarında beni kitaplarımla karşılayan, alkışlayan, şiir okuyan, tiyatro yapan çocuklara, onların meraklı ve zeki bakışlarına hapsoldum adeta. Bir anne yanıma gelip, ‘kızım sizin sayenizde artık sokaklara çöp atmıyor’ dediğinde, ya da bir çocuk yanıma gelip ‘ilk defa bir yazardan imza alıyorum’ diye sevimli bir şekilde yüzüme bakınca hüzünle karışık sevinçler yaşadım. Kitap imzalamaktan yorulan kollarıma ‘daha çok kitap yazacağız’ diye tesellide bulundum.

İl Milli Eğitim’den Bahattin Bey’e, her ay başka bir organizasyon yaparak beni ağırlayan okul ve öğretmenlere teşekkür ederim. Devlet Okulları beni hem çocukluğumun naifliğine, hem de yıllardır değişmeyen bir duygu olan paylaşıma tekrar ulaştırdı. Umarım seneye, yine o sevimli miniklerle birlikte olurum…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.