Zayıf, hep zayıf…

Karizmatikliğin sınırlarını uzun burnuyla çizen, zirve çıkışını Roman Polanski imzalı Piyanist’le yapan, oradaki rolüyle Oscar’a ve Halle Berry’nin dudaklarına uzanan Adrien Brody, bu hafta Predators’la azıcık kaslandırdığı kolları ve genizden sesiyle karşımızda!

Banu Bozdemir

Karizmatikliğin sınırlarını uzun burnuyla çizen, zirve çıkışını Roman Polanski imzalı Piyanist’le yapan, oradaki rolüyle Oscar’a ve Halle Berry’nin dudaklarına uzanan Adrien Brody 14 Nisan 1973 doğumlu. Okumuş etmiş bir anne babanın evladı olunca şansı katlanan çocuklardan kendisi. Baba yani Elliot Brody tarih profesörü ve ressam, anne yani Sylvia Plachy ise ünlü foto muhabiri. Küçük yaşlarda annesine poz veren ve bu işi sevip kıvırdığını düşünen küçük Adrien oyuncu olmayı kafasına koyar. Hatta arkadaşlarının doğum günü partilerinde The Amazing Adrien adıyla sihir gösteriler yapar. Bu gizli yeteneği keşfeden annesi oyunculuk aşkını destekler ve küçük Adrien önce American Academy of Dramatic Arts’da çocuklar için düzenlenen haftasonu programlarına katılır daha sonra New York’ta, Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts’da oyunculuk eğitimi alır.

Sinemaya sıçraması 1989 yapımı Woody Allen filmi New York Stories adlı filmindeki küçük bir rolle olur, asıl 1993 yapımı Steven Soderbergh filmi King of The Hill’de seyirci karşısına çıkar. 1998 yapımı Terence Malick filmi İnce kırmızı Hat, sonra Spike Lee filmi Summer of Sam’le (punk rocker’dı orada) dikkat çeker. Hatta Ken Loach Filmi Ekmek ve Gül’de zalim patrona karşı örgütlenen Sam olarak karşımıza çıkar. Tam da uluslar arası olma zamanıdır! O sırada bir piyano gelir yerleşir parmaklarının altına, tüm anlamsız savaşlar için, yalnızlık için, insanlık için çalar, oynar, 13 kilo verir, stres olur, sevgilisinden ayrılır ve Oscar’ı kapar. O ve Roman Polanski iyi bir iş çıkarmıştır.

Shyamalan filmi Köy, kimsenin kariyerine bir şey katmadığı gibi onunkini de cilalamaz, ama Peter Jackson imzalı King Kong’da rol alması, büyük prodüksiyonlara sızacağını da duyurur cümle aleme… 2005 yılında oynadığı Jacket’de Jack Stars adlı sanrılı bir adamı oynar, geçmiş gelecek birbirine karışır. Bloom Kardeşler’deki Bloom olarak pek bir sevimlidir, Giallo’da Dedektif Enzo’dur, geçen haftalarda izlediğimiz Deney’de kafayı deneylere takmış talihsiz Clive’dir. Bizde daha vizyona girmeyen yeniden çevrim The Experiment’de Travis’de değişen rolleri sorgulatır. Bu ay vizyona girecek olan 1987 yapımı filmin yeniden çevrimi Predators / Av filminde Royce adlı bir asker olacak ve uzaylılarla savaşacak! Böylece her role girip çıkabildiğinin altını bir kez daha çizecek mi!

2 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.