‘Zerrin kötülüğüyle seviliyor’

20492755

Derya Karadaş Yalan Dünya’da Zerrin karakteriyle bir hayli dikkat çekiyor. Konsomatris’i canlandıran Karadaş o kadar inandırıcı oynuyor ki seyirci ilk başlarda kendisini konsomatris sanmış! Zerrin dizinin ‘öteki’ tarafını temsil eden karakterlerin başında, biraz kurnaz, işini bilen bir kadın. Bizde kendisiyle Zerrin’i, devam eden tiyatro oyununu ve oyuncuların yoğunluğunu konuştuk!

Banu Bozdemir

Rolünüz değişik ve zaman içinde öne çıkan bir rol. Gerçi Gülse Birsel’in yarattığı her karakter bir süre sonra öne çıkıyor. Rol ilk size geldiğinde neler hissettiniz, nasıl içselleştirdiniz?
Hiçbir şey düşünmedim çünkü ben başka bir rolün görüşmesi için gitmiştim. Nurhayat ve Tülay rolü için… Aralıklarla gittim bu süre için bu iki cast belli olmuş. Ama Gülse (Birsel) ile tanışınca aklında hemen Zerin karakteri oluşmuş. Üçüncü bölümde dahil oldum ve çok kısa bir roldü. Rolü analiz etme durumu da yoktu, yazıldıkça birlikte keşfettik.

Konuk oyuncuların diğerlerinde farkı tam olarak nedir?
Bir dizi ya da filmin ana kadrosu vardır, konuk oyuncular zaman zaman ağırlanır. Aslında Gülse’nin kafasında role ve sürekliliğine dair bir şeyler vardı mutlaka. İkinci sezon, tabii jeneriği falan değiştirme durumu aralarda olmuyor, konuk oyuncu sıfatından çıkıp kadroya dahil oldum. Gülse benim rolümü yavaş yavaş oluşturdu.

derya4

Bu biraz da oyuncunun rolü sahiplenmesiyle mi ilgilidir?

Bununla ilgili bir genelleme yapamayız ama Zerrin karakteri üzerinden şunu söyleyebilirim. Gülse yazdığı bir şeyin üzerine oyuncunun başka bir şey eklediğini gördü. Zerrin’in çok keyifli yanları var şuursuzluğu, yaptığı işe rağmen entelektüel tavrı,  seyircinin onu çok sevmesi… Her şey katlayarak onu oluşturdu.

Zerrin aslında kötü daha doğrusu kurnaz bir karakter…

Evet ama yaptığı kötülüklerle o kadar çok seviliyor ki… Selahattin kaza geçiriyor bir yandan yardım ediyor ama bir yandan durumu kendi lehine çevirmeye çalışıyor. Çok sevimli geldi insanlara.

Rolünüzü abartılı buluyor musunuz ve oynarken abartı kullandığınızı düşünüyor musunuz?
Abartılı bulmuyorum, Derya olarak izlediğimde bana abartılı gelir ama izleyenler çok doğal buldular. Kendi içlerinden biri olarak gördüler onun üzerine gerçek konsomatris oldum sanıldı. Gülse’ye beni pavyondan kurtardı için teşekkür yazıları yazıldı. O gerçek, bizden biri dediler. Sonra komşu oldum Kocabaşlarla. Rakı bardaklarını atıyorum, küfür ediyorum, olay çıkarıyorum, kimseyi uyutmuyor insanlar keşke bizim böyle bir komşumuz olsa diyor. Mesela Burhan Altıntop’ta öyleydi, çok abartılıydı. Hala insanların akılında.

O zaman Gülse Birsel’in yazdığı bir dizide oynamak büyük şans!
Televizyonda bakıldığında benim için profesyonel anlamda ilk işim olarak da büyük şans. Çünkü kıymet verdiğim oyuncularla karşılıklı oynuyoruz. Çok insana ulaşan, uzun soluklu bir proje. Yazarımız ve yönetmenimiz de kadın olunca kadın oyuncuların ekstra şansı oluyor. Kadın oyuncuyu bu kadar ön plana çıkarıp kadının hikayesini parlatan çok az senarist var. Bu anlamda şanslıyım.

Bu diziyle beraber kendinde bir değişim hissediyor musun?
Hiçbir şey değişmedi. Bunu iş olsun diye söylemiyorum. Şu ana kadar diziyle devam ettirdiğim bir komedi oyunum var. Oyun bittikten sonra da benimle tanışmak ve fotoğraf çektirmek isteyenler oluyor. Bu doyumu yaşıyordum zaten. Diziyle ilgili sadece değişim şu: Tiyatroya daha fazla izleyici geldi. Derya Karadaş diye kendi şahsına münhasır bir oyuncu çok daha fazla insana ulaşabildi.

Bir yandan dizi, bir yandan tiyatro… Sezon devam ederken başka bir şey yapma fırsatınız oluyor mu?
Çok mümkün değil. Dört gün dizi çekiyoruz, iki gün oyunum oluyor. Haftada bir gün de Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitmenlik yapıyorum.

Bu eğitmenlik, oyunculuk dersi mi veriyorsunuz?
Evet iki yıllık asistanlık, iki yıl da hocalık sürecim var.

Çok fazla eğitim veren yer var, oyuncu olmak sanki daha kolay. Müjdat Gezen Sanat Merkezi hala eski gücünü, eski altın günlerini devam ettiriyor mu?

deryabanu

Ben halan aynı etkiyle devam ettiriyorum. 2007’de mezun oldum. Öyle bir şansımız var, bir süre sonra eğitmenlerinle aynı koltukta oturup eğitim veriyorsun.

Sizin Müjdat Gezen’e başlama amacınız neydi?
Ben durumları değerlendiren arkadaş grubunun komik kızıydım. Hiç aklımda yokken iletişim okuyan bir arkadaşımın bana sürpriziyle başladı. Beni kayıt ettirmiş hazırlık kursuna. Kurslara başlayınca oyunculuk çok etkili oluyor ve vazgeçemiyorsun. Konservatuarı kazandım çok söylendim arkadaşıma. Taklit yapmak değilmiş oyunculuk çok başka hikayeymiş. Dört yıl onun sancıları, eğitim süreciyle geçti. Çok şanslıyım ben mezun olduğum okul açısından da.

Ailenizin oyuncu olmanıza bakış açısı nedir, şu anda oynadığınız rol hakkındaki görüşleri nelerdir?
Ailem hiçbir zaman engel olmadı hayatımda. Onların aklından geçen öğretmen olmamdı. Onları mutlu etmek adına hem öğretmen hem oyuncu oldum. (Gülüşmeler) aslında istemeden istemeden hep destek oldular. Şimdi de çok keyif alıyorlar. Tiyatroda da zamanında oynadığım öyle roller vardı ki aşmışlardır. (Gülüşmeler) Bunu daha önce de paylaşmıştım. Annem konsomatris rolü oynadığımın farkında değilmiş. Bir gün evde kardeşlerimle şakalaşırken ‘kötü kadın’ rolü oynuyorsun diye şaka yaptılar bana. Annem de niye kendine öyle şeyler yakıştırıyorsun çok ayıp dedi bana. Ama ben de öyle bir rol oynuyorum anne dedim.  Sen ne zannediyordun dedim.  Sen pavyondaki komik kızsın dedi bana. (Gülüşmeler)

Yalan Dünya olarak reyting kaygısı yaşıyor musunuz?
Reytinglerimiz düşmedi aslında ama Cuma gününden pazartesiye geçtik. Karşımızda yarışma programları vs var ama kanal reytinglerimizden gayet memnun.

Oyuncu olarak siz öyle bir kaygı taşıyor musunuz?
Bizim işimizde öyle bir kaygı yok ama tabii işlerin öyle bir kaygısı var. Dizilerin durumu reytinge bağlı. Bazı diziler giriyor ve diziyi deşifre etmeden dizi kalkıyor. Bu genel kaygı ama bizim iş reyting kaygısıyla yapılmıyor, her eve bir şekilde girmiş bir iş. Biz de bu kaygıyı taşımadan salt eğlenerek yapıyoruz bu işi.

Setteki durumunuz nedir, eminim ki birçok kişi merak ediyor ve orada olmak istiyordur…
Bütün oyuncuların söylediği basmakalıp bir laftır ama biz gerçekten çok eğleniyoruz. Ara ara kamera arkalarını açıp izliyorum daha çok eğleniyorum. Bütün ekibi çok gülerek izliyorum, benim mizah anlayışıma uygun, Füsun Demirel’e çok gülüyorum, çok seviyorum. İşler Güçler ve Leyla İle Mecnun’u çok beğeniyorum.

zerrin-yalan-dünya-1

Dram oynamak istiyorsunuz sanırım?
Komedi işin en zor yanı, onu yapan dramatik bir rolü daha kolay oynar bence. Sadece komedi oyunculuğu gibi bir eğitim almadığım için oynadığım oyun ve dizi öyle denk geldi ama güzel hayallerim arasında bir sinema  filminde rol almak. Diziden ziyade sinema filmi. Teklifler var ama şu durumda değerlendiremiyoruz. Ben zamanlamaya çok inanırım. Yalan Dünya dizisinin zamanlamasının bana büyük şans getirdiği gibi sinema filminin de zamanı var.

Komedi çeken yönetmenlerin hangisinin filminde yer almak istersiniz?
Mesela Cem Yılmaz’ın bir filminde rol almak isterim. Komedisinde ama.

Kafanızda şov yapma fikri var mı?
Hocalarımın ve arkadaşlarımı önerisi çok oldu. Ama ben onların bana güvendiği kadar güvenmiyorum.
Şov çok zor ve ayrı bir iş. Şu an o güveni kendimde görmüyorum. Derya olarak kendimce enteresan malzemelerim var. Bunun için zaman ayırıp uzun vadede yoğunlaşmam lazım.

Uzun yılar tiyatro yapan oyuncular dizi sektörüne geçince tiyatro yapmayı bırakıyor, ama siz devam ediyorsunuz…

Ben yıllardır tiyatro yapıyorum, dizi çok yeni. Ama gerçekten de zor. Tercih yapmak zorunda olanları çok iyi anlıyorum. Ekibin yarısının tiyatro oyunu var, biz bu işi dört günde çekiyoruz, turneler var, herkesin programını uydurmak çok zor ve saatlerce çalışıyoruz bazen. O yüzden tercih yapmak zorunda kalınıyor ben de götürebildiğim kadar götüreceğim.

Tercih yapmanız gerekirse…
Yapılış biçimleri farklı ama biz aynı şeyi yapıyoruz. Tiyatro, sinema ve dizini hepsini yapmak isterim aslında.

20492751
Eve gidip kitap okuyabiliyor musunuz mesela?
Yok, kendimde uzun zamandır en eleştirdiğim şey kitap okuyamıyorum. Gelirken vapurda dergi okudum ve heyecanlandım açıkçası. (Gülüşmeler)
Galiba oyuncu disiplini denilen şey çok önemli, siz yaşıyor musunuz öyle disiplinsizlikler…
Oyunculukta geç kalma  gibi bir dudum söz konusu olamıyor. Bir kere kullanabilirsin, ikincisinde işten çıkartılırsın zaten. Tiyatroda perde açıldığında orada olmak zorundasın ve sette yüzlerce kişi seni bekleyemez.  Yani disiplin şart.

O zaman gelelim oyununuza. Dur Bi Dakika’dan bahsedelim biraz…
Apo Kaya’nın yazıp yönettiği bir oyun. Apo’da Müjdat Gezen’den mezun. 13 kişinin yer aldığı bir oyun. Bir geri dönüş hikayesi, fantastik komedi. Türkücü Salim Yavaş gazinoda türkü söylerken ‘seni melek sanmıştım, olmuşsun kahpe sözlerini’ patronunun gözünü içine bakarak söyler. Patron bunun cezasını verin derken bir tane acemi meleğimiz var, Arafta başlıyor oyun günümüzde devam ediyor. Bizim meleği kan tutuyor, türkücüyü adamlar tartaklarken dizinden vuruluyor, bayılıyor bizim türkücü. O da öldü sanıp canını alıyor ama cezası var cehennemde zebani olacak. Sosyetik kadın Ayhan Kara trafik kazası sonucu dört aydır komada, acemi melek bizim türkücünün ruhunu onun içine sokuveriyor. Sosyetik kadın uyandığında bir türkücü olarak uyanıyor ve başından geçen komik olaylar konu ediliyor. Hikaye çok sağlam. Oyunumuz devam edecek ve ediyor.  Oyunumuz seviliyor, aslında Zerrin’i sevdiler ama oyuna da gülmeye geliyorlar.

Erkeği oynamak nasıl, zorlanıyor musunuz?
Prova sürecinde işin komedi kısmına bakmadan bayağı dramatik olarak çalıştım. Üzerine çok kafa patlattım. Kadının erkeği oynaması sevimsizdir, iğreti eder ama erkeğin kadını oynaması çok keyiflidir, o feminenlik iyi yansır. Kendime erkek taklidi yapma, erkek enerjisini yakala dedim oradan yola çıktım. Kendi sesimle konuşuyorum, şive yapıyorum. Ses aynı ama bedende yakaladım sanırım o enerjiyi.

Gelelim Gülse Birsel’in enerjisine, haftalık mı yazıyor, gündemi yakalıyor çünkü çoğu zaman…
Evet haftalık yazıyor, stokta hiçbir bölümümüz yok. O hafta yazıyor, gönderiyor, çekiyoruz ve yayına yetiştiriyoruz.

Doğaçlama yapma şansınız var mı?
Hayır yok birebir çekiyoruz. Yönetmenin ve senaristimizin isteği. Herkesin doğaçlama yetisi yok, o başka bir yetenek. O yüzden biz de tekse sadık kalarak çekim yapıyoruz.

Teşekkür ederiz… 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.