2. Uluslararası Altın Çınar Film Festivali

Bu yıl 2. si düzenlenecek olan Uluslararası Altın Çınar Film Festivali, Kayseri’de sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 21 – 25 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan festival; yurt dışından ve yurt içinden uzun metrajlı film gösterimleri, konserler, atölye çalışmaları, söyleşiler, ulusal kısa film ve ulusal belgesel film yarışma bölümüyle tüm sinemaseverleri bekliyor.

Uluslararası Altın Çınar Film Festivali’nin yarışma bölümünde bu yıl; kurmaca ve belgesel kategorilerinde filmler yarışacak.

Son Başvuru Tarihi: 21 Nisan 2014

*****

Festival Hakkında

Geçtiğimiz yıl Talas Belediyesi ve Yücel Çakmaklı Film Atölyesi işbirliği ile Talas Kültür ve Sanat Festivali adıyla ilki gerçekleştirilen festivalimiz bu yıl uluslararası boyut kazanarak yolculuğuna devam etmektedir. 9 – 11 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalimize Türkiye genelinden 82 belgesel film başvuru yapmıştır.

Değerlendirmeler sonucunda beş belgesel film ödüle layık görülmüştür. Festival kapsamında uzun metraj film gösterimleri, seminerler, atölye çalışmaları, tarihi geziler, konser ve müzik dinletileri yapılmıştır. Festivalimize sinema sanatçıları, yönetmenler, yazarlar, akademisyenler, basın mensupları katılmış ve festival bu katılım sayesinde şenlik havasında geçmiştir.

Neden Altın Çınar?

Sinemada çınar ağacı çok kültürlülüğü, kadimliliği, köklü bir geçmişi simgeler ve ifade eder. 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Kayseri bu tarih içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin izlerini taşıyan Kayseri, günümüzde sanayi ve ticaret şehri olarak bilinmektedir. Bu festival ile birlikte Kayseri’nin sahip olduğu kültür mozaiği ön plana çıkartılarak şehrin sosyo kültürel hayatına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Bu yıl 2.sini düzenleyeceğimiz Talas Kültür ve Sanat Festivali, yürütme ve danışma kurulu kararıyla Uluslararası Altın Çınar Film Festivali olarak isim değişikliğine gitmiştir. Geçtiğimiz yıl festival heykelciği olarak kullanılan lale yerine ise tasarım aşamasında olan çınar ağacı kullanılacaktır.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.