24. Adana Film Festivali bu yıl 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında…

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve ülkemizin en önemli uluslararası sinema festivallerinden olan Adana Film Festivali bu yıl 24. kez kapılarını açıyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ulusal ve uluslararası sinemanın başarılı örneklerinin sinemaseverlerle buluşacağı festivalin, bu yıl 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında sevilen oyuncular, usta yönetmenler ve sektörün önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleştirileceğini açıkladı.

Hüseyin Sözlü, Adana Film Festivali’nin ulusal sinemaya katkısının artarak sürmesi ve uluslararası festivaller içinde önemli bir isim haline gelmesi amacıyla yoğun çaba harcadıklarını ve festivalin her yıl bir öncekinden daha etkili ve coşkulu olması için çalıştıklarını ifade etti. Türk Sineması’nın kalbinin bir kez daha 25 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihlerinde Adana’da atacağını söyleyen Sözlü tüm sinemaseverleri Adana’ya davet ediyor.

Adana Film Festivali Genel Direktörü İsmail Dikilitaş da bazı ulusal yarışma kategorilerinin uluslararası nitelik kazanmasıyla, dünya sinemasının Türkiye ve Adana ile yakından ilgilenmesine olanak sağlandığını belirterek Adana Film Festivali’nin ses getiren ve sinema sanatına üst seviyede katkı sağlayan bir organizasyon olması için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

ULUSAL SİNEMA DESTEKLENİYOR, ULUSLARARASI ETKİ ARTIYOR

Adana Film Festivali’nde bu yıl 5 kategoride toplam 30 Altın Koza Ödülü sahiplerini bulacak. Gelenekselleşen ödül kategorileri ile birlikte bazı yarışmaların kapsamı genişletiliyor ve ismi değişiyor, yeni kategoriler ekleniyor. Ulusal sinemanın desteklenmesi, geliştirilmesi ve uluslararası alanda rekabet gücünün arttırılması amacıyla düzenlenen “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir heyecanla bekleniyor. Daha önce sadece 12 ülkenin katılımına açık “Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması” kategorisi ise bu yıl uluslararası bir kimlik kazanarak “Uluslararası Kısa Film Yarışması” olarak gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıllarda “Adana Konulu Senaryo Yarışması” adı altında ödül verilen kategori bu yıl “Adana Kısa Film Maratonu” olarak değişiyor.

SİNEMA PAZARI

Adana Film Festivali bu yıl ilk kez organize edilecek Sinema Pazarı’nda sinema sektörüne yön veren oyuncular, yönetmenler, senaristler ve sinema sektörünün diğer tüm temsilcileri, meslek birlikleri, film dağıtımcıları, yapım şirketleri, diğer sinema festivallerinden temsilciler, sinema eleştirmenleri, TV kanalları temsilcileri ve film ithalatçıları gibi sektörün önemli isimleri bir araya gelip sinemayı konuşacaklar. Çeşitli paneller, sergiler, imza günleri ve diğer özel etkinlikler festival boyunca yine Sinema Pazarı’nda devam edecek. Ayrıca çocuklar ve gençlerin sinemaya olan ilgilerini arttırmak amacıyla çeşitli atölye çalışmaları ve etkinlikler gerçekleştirilecek.

 ADANA FİLM FESTİVALİ YARIŞMA KATEGORİLERİ

Festivalde filmler beş ayrı kategoride yarışacak.

  1. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
  2. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
  3. Uluslararası Kısa Film Yarışması
  4. Uluslararası Öğrenci Kısa Filmleri Yarışması
  5. Adana Kısa Film Maratonu
  1. Adana Film Festivali’nde Onur Ödülü alacak isimler belli oldu.

 

Adana Film Festivali’nde Onur Ödülleri Temel Gürsu, Hümeyra, Sami Şekeroğlu ve Şemsi İnkaya’ya veriliyor.

 Adana’nın tanıtımına katkı sağlamak ve Türk Sineması’na destek vermek amacıyla hareket ettiklerini ve bu doğrultuda sinema sanatına uzun yıllar hizmet etmiş ve üretmiş isimlere Onur Ödülü verdiklerini hatırlatan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, her festivalde önemli sanatçıları onurlandırmaya çalıştıklarını söyledi.

HER BİRİ AYRI DEĞER

Başkan Hüseyin Sözlü, “100’ün üzerinde uzun metrajlı sinema filmine imza atan, çekirdekten yetiştiği sektörde duayen isim haline gelen Yapımcı-Yönetmen-Senarist Temel Gürsu, Türkiye’de akademik düzeyde örgün sinema TV eğitimini başlatan, sinema arşivciliğinin altın ismi Prof. Sami Şekeroğlu, 1980’de aktrist olarak girdiği sinema sektöründe önemli başarılar yaşayan, Babam ve Oğlum filmindeki muhteşem performansıyla unutulmazlar arasına giren Hümeyra ile sinema ve televizyonun duayen isimlerinden, usta oyuncu Şemsi İnkaya’ya, Uluslararası Adana Film Festivali Onur Ödülü verilecek.Her biri ayrı değer olan ve ömürlerini sanata, sinemaya adamış isimleri Adana Film Festivali’nde görmek aslında bizleri onurlandırmaktadır. Türk Sineması’na ve Türk kültürüne yaptıkları katkılardan dolayı her birine ayrı ayrı minnettarız” dedi.

USTALARA TEŞEKKÜR

  1. Uluslararası Adana Film Festivali Genel Direktörü İsmail Dikilitaşda, “Bu yıl içeriği hayli zenginleşen Uluslararası Adana Film Festivali’nin 24’üncüsünü 25 Eylül-1 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Festival kapsamında 5 yarışma dalında ödüller sahiplerini bulacak. Bunun dışında Türk Sineması’na, Türk kültürüne hayatları boyunca katkı sağlamış 4 isme de onur ödülü verilecek. Prof. Sami Şekeroğlu, Hümeyra, Temel Gürsu ve Şemsi İnkaya ustalara, ödülümüzü kabul etme nezaketi gösterdikleri için şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Kazananlar 30 Eylül 2017 gecesi yapılacak 24. Adana Film Festivali Kapanış Töreni’nde açıklanacak ve Altın Koza Ödülleri kazananlara takdim edilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.