24. Münih Türk Günleri 2 Mart’ta başlıyor

 

8436109765_3652d4e0dc_o

Almanya’nın Münih kentinde 24 yıldır düzenlenen Türk Film Günleri Şenliği, 2 Mart tarihinde başlıyor. Münih’in ünlü kültür Merkezi Gasteig’ta düzenlenecek olan 24’üncü Türk Film Günleri, bu yıl ‘Kayıplar’ ve ‘Çıkış Yolları’ konusunu işliyor.

Açılışı yönetmen Yüksel Aksu ve filmde misafir sanatçı olarak yer alan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth’un katılımıyla ‘Entelköy Efeköy’e Karşı” filmiyle yapılacak olan Münih Türk Film Günleri, son dönemin önemli yapıtları ‘Yeraltı’, ‘Zerre’, ‘Siirt’in Sırrı’, ‘Nar’, ‘Tepenin Ardı’, Babamın Sesi’, Cennetteki Çöplük, ‘Telvin’, Ana Dilim Nerede’, ‘Menekşe’den Önce’ ve ‘Gelecek Uzun Sürer’ filmleriyle devam edecek.

Film Günleri esnasında ayrıca Türk Sineması’ndaki gelişim ve son dönem eğilimlerin ele alınacağı panel ve söyleşiler düzenlenecek.

Münih kentinin önemli kültür etkinlikleri arasında sayılan film şenliğine Zeki Demirkubuz, Nihal Yalçın, Özcan Alper, Ümit Ünal, Serra Yılmaz, Veli Kahraman, Mehmet Özgür, Erdem Tepegöz, Jale Arıkan, Evin Demirhan, Zeynel Doğan, Okan Avcı, Mermin Aytekin ve Zeynel Doğan gibi yönetmen ve sanatçıların katılması bekleniyor.

Türkcell Europe, Courtyard Marriot, İş Bankası, THY ve Beko gibi kurumsal sponsorların desteklediği Münih Film Günleri’nin açılışında Almanya’da büyük ilgi gören FisFüz Caz Grubu bir konser verecek.

 KAYIPLAR VE ÇIKIŞ YOLLARI

Sinema, film dünyası değişim ve başkalaşım sürecini yaşıyor. Bu en azından teknik açıdan böyle. 35’lik film şeritleri, yerini yavaş yavaş dijital tekniklere bırakıyor. Blueray’ler, DCP’ler, Full-HD’ler 3D’ler.

Tartışılan konudur; öncülük eden hangisi diye, teknik mi yoksa içerik mi?

Büyük sinemaya bakıldığında, izleyici teknolojiyi takip ediyor gibi. İçerik, teknolojinin belirlediği ölçülerde kendini buluyor. Küçük cep sinemaları kapanıyor, büyük sinemalar, daha büyük AVM’lerin içine hapsediliyor.

Çıkış yolları içerikte gizli elbette. Eski ile yeni başkalaşmış bir sentezde buluşurken,  çözüm yolları ortak aranıyor.

24’üncü Münih Türk Film Günleri’nin açılış filmi Entelköy, Efeköy’e Karşı’da olduğu gibi. Eski ile yeni olanın ortak paydalarda tekrar buluşmasını, keyifli  fakat  bir o kadar da hüzün dolu akışlarla, Ege ezgilerinin zeybek ritmiyle izleyiciye sunuyor.

Her başkalaşım ve değişim süreci zorunlu olarak beraberinde kayıpları getiriyor. Film arşivlerini dolduran 35’liklerde varlanım bulabilenler, yeni sinema teknolojisine geçiş yaparken kayıp olabiliyor. Türk sinemasının son dönem yoğunlaştığı konulardan biridir ‘Kayıp’: Ana Dilim Nerede’de dil, Tepenin Ardı’nda etik değerler, Entelköy Efeköy’e Karşı ile Cennetteki Çöplük’te çevre ve sosyalite, Nar ile Yeraltı’nda yüce masumiyet, Babamın Sesi’nde koca bir yaşam kayıptır. Çevre, kültür, dil, yaşama sevinci ve tüm değerler silsilesi. Teknolojiye bağımlı hale gelen insan, zamanın ruhuna uygun iyi veya kötü yeni sosyolojik değerler koyabiliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.