3. Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali başladı!

Ankara’da bu yıl üçüncüsü yapılan ve Kanada, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Almanya, Polonya, Norveç, Meksika, Kosta Rika, İspanya, Japonya, Rusya, Amerika, Çin, Belçika, İngiltere, Türkiye’den katılımlarla gerçekleşecek olan festival, bu yıl da farklı yaş grubundan çocukları, gençleri ve ebeveynleri kapsayacak olan gösterim ve etkinlik programı sunuyor. Festival aynı zamanda 28 Kasım -1 Aralık tarihleri arasında Batman’da devam edecek.

20 çocuğun katılımıyla beraber hazırlanan festival, 17 ülkenin katılımı ve 64 filmden, söyleşilerden, çocukların çocuklara hazırladığı tiyatro oyunundan, uzman eğitmen ve sanatçılarla hazırlanan pek çok atölyeden oluşuyor. Bu yıl birincisini düzenlenen Uluslararası Çocuklar ve Gençler Kısa Film Yarışmasının jürisinde Nazan Kesal, Ahu Öztürk ve Seren Yüce bulunuyor. Belirlenen finalistlerin filmleri kapanış gecesinde izleyiciyle buluşacak.

Etkinlikler; Ankara Büyükşehir Tiyatrosu, Yılmaz Güney Sahnesi, Mülkiye Kültür Merkezi, Nasreddin Hoca Ortaokulu ve Bademlidere Çankaya Evi gibi merkezlerde gerçekleşecek.  Bu yılki festivalin başlığı ise iklim. İklim problemlerine karşı dikkat çekmeye çalışan bir grup genç ve çocuk, yaşıtlarıyla söyleşi halinde problemlerini tartışacak ve çözümler arayacak.

Festival kapsamında; Simurg’un Çocukları, Ekoloji Dostu Çocuklar, Hayvan Hakları-Türcülük, Karikatür, Toplumsal Cinsiyet, Yaratıcı Yazarlık, Hayal Gücü, Tahta Yürek, Satranç Atölyeleri ve sadece göçmen çocuklar için Kukla Atölyesi, Pandomim Atölyesi, Çocuk Hakları Atölyesi gerçekleştirilecektir. Festival Go Happy grubunun sirk gösterisi, Tiyatro Tempo Çocuk Grubu’nun performansı, oldukça genç yaştaki 2 dansçının gösterisi, kısa film gösterimi ve Şubadap Çocuk Grubu’nun konseriyle başlayacaktır.

Çocukların kendi senaryolarını yazdıkları filmlerin gösterimiyle başlayacak olan kapanış programımız ise kısa film yarışmamızın finali ve oyunculuklarını çocukların üstlendiği müzikal tiyatro oyunuyla son bulacaktır.

Ve bütün film gösterimler, etkinlikler, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da her çocuğun bu diyara rahatça girebilmesi için ücretsiz!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.