5. Malatya Film Festivali sonuçları…

5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu! Gündelik hayat içinde yaşayan insanların ümitlerini yitirmemesi gerekçesiyle Mansiyon Ödülüne değer görülen film Ne Topraktır Ne De Asfalt olurken, görselliğindeki çekicilik ve Türkiye’de animasyon filminin desteklenmesi gerekçesiyle Jüri Özel Ödülü, Kafa filminin oldu. En İyi Kısa Film Ödülü ise öykü anlatımı ve dilindeki kararlılık nedeniyle Ukde’nin oldu.


Malatya Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl ilk defa düzenlenen Belgesel Film Yarışması’nda ise Jüri Özel Ödülü “yoğun bir araştırma, arşiv ve müzik kullanımındaki başarısı” nedeniyle Nail V. filminin olurken En İyi Belgesel Film Ödülü, Ahmet Uluçay’ı kendisi gibi bir sıcaklıkta anlattığı için Tepecik Hayal Okulu’nun oldu.

Düzenlendiği ilk yılından bu yıla kadar uluslararası seçkisi ile de iddialı olan Malatya Uluslararası Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde Jüri Özel Ödülü ve En İyi Film Ödülü olmak üzere iki ödül de sahibine verildi. Jüri Özel Ödülü ana karakterin yaşadığı yolculuğu mükemmel bir dile yansıttığı için Ürkek filmine giderken En İyi Film Ödülü ise kişiler arası değişimi gerçek bir dille anlattığı için Titli filminin oldu.

Malatyalı usta oyuncu Kemal Sunal anısına düzenlenen ve halkın belirlediği Kemal Sunal Halk Ödülü, Gittiler: Sair ve Meçhul filminin oldu. Filmin yönetmeni Kenan Korkmaz, “Ahmet Kaya’nın, Hrant Dink’in memleketinde memleketi olmayan insanları, Süryanileri anlattığım bu filmle ödül almak çok anmalı” dedi.

SİYAD Jürisi tarafından ise iki ayrı ödül verildi. İçimdeki İnsan filmi SİYAD Jüri Özel Ödülü’ne değer görülürken estetik tutarlılıkları ve anlatımlarındaki ustalıkları gerekçesiyle Balık ve Annemin Şarkısı filmleri SİYAD Ödülü’ne değer görüldü.
Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde verilen Jüri Özel Ödülü Annemin Şarkısı filmine katkısı nedeniyle Zübeyde Rohani’nin oldu. Bu yıl ilk defa verilen Fahri Kayhan Müzik Ödülü, filmin ruhuna eşlik ettiği gerekçesiyle ise Balık filmi ile Marios Takoushis’ın oldu. Etnisite meselesini anlayışı, dilindeki gerçekçiliği gerekçesi ile de En İyi Senaryo Ödülü, Annemin Şarkısı’nın oldu. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, içe dönük bir karakteri başarılı bir şekilde yorumlaması gerekçesiyle Toz Ruhu filmindeki rolü ile Tansu Biçer’in oldu.
En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise iki isim arasında paylaştırıldı ve ödül, Karınca Kapanı filmindeki rolü ile Neslihan Yeldan ve Beni Sen Anlat filmindeki rolü ile de Nazlıcan Tuncalı’nın oldu. Toz Ruhu filmi ile En İyi Yönetmen Ödülü’ne değer görülen Nesimi Yetik ödülünü jüri başkanı Erden Kıral’ın elinden aldı. Gecenin merakla beklenen ödülü ise başarılı anlatımı ve sembolik ifadeleri ile Toz Ruhu filminin oldu!

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI:
En İyi Film: Toz Ruhu
En İyi Yönetmen: Nesimi Yetik (Toz Ruhu)
En İyi Kadın Oyuncu: Neslihan Yeldan (Karınca Kapanı) ve Nazlıcan Tuncalı (Beni Sen Anlat)
En İyi Erkek Oyuncu: Tansu Biçer (Toz Ruhu)
En İyi Senaryo: Annemin Şarkısı
En İyi Müzik: Marios Takoushis (Balık)
Jüri Özel Ödülü: Zübeyde Rohani (Annemin Şarkısı)
SİYAD Jüri Özel Ödülü: İçimdeki İnsan
SİYAD Ödülü : Balık ve Annemin Şarkısı
ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI:
Jüri Özel Ödülü: Ürkek
En İyi Film: Titli
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI:

En İyi Belgesel Film: Tepecik Hayal Okulu
Jüri Özel Ödülü: Nail V.

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI:
En İyi Film: Ukde
Jüri Özel Ödülü: Kafa
Mansiyon Ödülü: Ne Topraktır Ne De Asfalt

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.