5 No’lu Cezaevi Yeşilçam Sineması’nda…


46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, 42. SİYAD Ödülleri’nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “en iyi belgesel film” seçilen ‘5 No’lu Cezaevi’ 7 Ocak Cuma gününden itibaren Yeşilçam Sineması’nda gösterilecek.

46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, 42. SİYAD Ödülleri’nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “en iyi belgesel film” seçilen ‘5 No’lu Cezaevi’ 7 Ocak Cuma gününden itibaren bir hafta boyunca Yeşilçam Sineması’nda

Yönetmenliğini Çayan Demirel’in üstlendiği film, 12 Eylül askeri darbesinden sonra yakın tarihimizin en vahşi devlet terörünün uygulandığı Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde yaşananları gözler önüne seriyor. Belgesel tutuklu ve hükümlülerin çoğunun Kürt olduğu bu cezaevinde tüm tutuklulara, devlet tarafından ne tür akıl almaz sistematik işkencelerin yapıldığını ve nasıl Türkleştirme politikalarının uygulandığını gösteriyor.

Dönemin askeri yetkilileri cezaevini bir ‘askeri okul’ olarak nitelerken, tutuklular o dönemi ‘vahşet yılları’ olarak hatırlıyor. Onlara göre bu vahşetin zincirlerini kırabilmenin tek yoluysa direnmek veya kendini feda etmek…

30 yıl sonra yaşananları tanıkların ve yakınlarının diliyle bizlere aktaran ‘5 No’lu Cezaevi:1980-84’ belgeseli, 46’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, 42’inci SİYAD Ödülleri’nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden “en iyi belgesel film” ödülüne layık görüldü.

Yurtiçinde ve yurtdışında birçok festivale katılan film, izleyemeyenler ve tekrar izlemek isteyenler için 7 Ocak Cuma gününden itibaren bir hafta boyunca Yeşilçam Sineması’nda olacak.

Seanslar: 12.00-14.00-16.00-18.00-20.00

Adres: İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak No:8 Beyoğlu / İstanbul

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.