‘Daha yaşanabilir bir dünyayı hayal etmekle yetinmiyoruz’

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nden Taha Özçuhadar ile bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin detaylarını konuştuk… 

Banu Bozdemir 

Merhabalar öncelikle. 9 yıldır devam eden gezici ve sürdürülebilir festival yapıyorsunuz, öncelikle sizi bu festivali yapmaya iten ve motive eden şeyler nedir?

Bizler daha yaşanabilir bir dünyayı hayal etmekle kalmayıp bunun gerçekleşmesi için ne yapabiliriz diye düşünen, mesleklerimizi ve uğraşılarımız da bu doğrultuda seçen bir grubuz. Mevcut sistemin girdaplarına kapılmadan, vaktimizi bize anlamlı gelen uğraşılara adamaya çalışıyoruz. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali belgesel seçkisi, konuşmacıları ve tüm yan etkinleri ile toplumsal dönüşüme katkı verebilecek güçlü bir araç. Festivalin iki amacı var: İlki, sürdürülebilirlik kavramını doğru kullanımıyla gündeme taşımak. İkincisi, gezegene daha uyumlu yaşam biçimleri için dönüşüme katkı verebilecek birey ve toplulukları kolektif harekete davet etmek, onların gücünü kendilerine hatırlatmak.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF)’nin programında neler var?

Programda bu sene 25 belgesel var. Festivalin gerçekleşeceği her ilde konuşmacılar ve müzik grupları sahne alıyor. İllerin programlarını surdurulebiliryasam.org web sitemizden inceleyebilirsiniz.

Yaşamımızın sürekli kesintilere uğradığı günümüzde festivalin asıl amaçlarından bir de her şeye bir sürdürebilirlik katmak mı? Film çekmeye, izlemeye, onları izleyip etkilemeye ve harekete geçmeye gibi?

Her şeyin başına sürdürülebilirlik kelimesinin konulması son dönemde biraz moda oldu maalesef. Biz yaşamını sürdürülebilir olması ile ilgileniyoruz. Festivalin amaçlarını ilk sorunuzda yanıtlamaya çalıştım.

all-the-time-in

 ‘Kelebek etkisi’nden biraz bahsedebilir misiniz? 

Kelebek Etkisi 2 sene önce kurduğumuz bir dernek. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin organize ettiği ve 9. yılına giren festivalin son 3 yıldır birçok ilde eş zamanlı yapılmasından kaynaklı iş yükü arttığından Kelebek Etkisi Derneği (KED) son 2 iki senedir festivale bir çok alanda destek sağlamak için çalışıyor.  Ayrıca KED yine festivalin amaçları ile de örtüşen eğitimler, film gösterimleri, doğa yürüyüşleri, atölye çalışmaları organize ediyor. Benzer amaçları olan yurt içi veya yurt dışı partnerler ile projeler yazmak için hazır bekliyor!

Katılımcı filmler arasında yurt içinde filmler var mı? Yurt içi ve dışı filmler bir arada olunca değerlendirme, aradaki farkları görme ve aktivist biçimlerinin nasıl şekillendiğini yakalama imkanı doğuyor zira…

Film seçkimiz yıllar içerisinde oturan film seçim kriterlerimize göre elekten geçiyor. Her sene yüzlerce film arasından 25-30 filmi seçiyoruz. Bunlar arasında da mutlaka bir  veya iki Türk filmi oluyor. Filmlerde sistem odaklı bakış, yaratıcılık, çözüm ve hikaye anlatım tekniklerini önemsiyoruz. Filmin süresi, bütçesi, ülkesi gibi kotalarımız yok. Mevcut durumu ortaya koymanın ötesine geçmiş filmler ilgimizi çekiyor.

Destekçiler nasıl bir katılımla sizinle oluyor?

SYFF her ne kadar yüzlerce gönüllünün çabalarıyla vücut buluyorsa da, destekçilerin ayni ve maddi katkıları olmadan gerçekleşmesi mümkün olmazdı. Festivale destek vermek isteyenlerin majör bir sürdürülebilirlik ihlali yapmamış olmalarına özen gösteriyoruz. Sürdürülebilirlik konusunu halkla ilişkiler departmanına bırakanlar ile bunu samimi olarak kurum politikasının içine yerleştirenleri ayırt edebiliyoruz. Bu denli geniş bir sivil toplum katılımının olduğu bir festivalde mutlaka protesto edilen bir şeyler çıkıyor. Destekçilerin seçilmesi kendi aramızda en çok tarttığımız konuların başında geliyor.

İnsanlara ulaşmada sorun yaşanıyor mu, yani festival istediğiniz izleyici sayısını yakalayabiliyor mu?

Her geçen yıl festivalin bilinirliği artıyor. Bir çok mecrada haber oluyor. Bazen büyük salonlarda dahi ayakta film seyredenleri görebiliyor olsak da kapasite olarak tüm yapıldığı illerin toplamında 2 misli izleyiciye ulaşma imkanımız olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda daha fazla il/ilçe ve salonun filmlerin daha çok kişiye ulaşmasına vesile olmasını istiyoruz.

timetochoose4

Türkiye’de yaşanan doğa kıyımlarına karşı özel bir programınız oluyor mu, olacak mı?

Festival seçkisi ve yapısı itibari ile yapılabileceklere odaklı. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada insan medeniyetinin ekosfer ile ilişkisinde temel algı sorunları var. Devletler, şirketler, insanlar hatta bazen sivil toplum örgütleri bile rekabetçi zihniyetten kurtulamıyorlar. Sorunları ortaya koyarken, birilerini ya da bir şeyleri dışlayarak ortak geleceğimizi kuramayız. Küresel sorunların kolektif aklın, bilgeliğin ortaya konduğu kolektif eylemlerle üstesinden gelebileceğimizi anlatmaya çalışırken hep ekolojik, toplumsal ve ekonomik sistemlerin nasıl etkileşim halinde olduğunu göstermeye çalışıyoruz.

Salondaki izleyicilerin çeşitliliği bizim başarı kriterlerimizden. Farklı dünya algısına ve görüşüne sahip insanların yan yana oturmalarını sağlayarak ortak konularımızı aktarabiliyorsak festival bir nebze amacına ulaşmış oluyor.

Birçok filmin ardından söz alan davetli konuşmacılar filmlerdeki içeriklere istinaden yerel ölçekte neler yapıldığına dair bilgi verirken neler yapılabileceğine dair izleyicilerle etkileşime giriyor; buradan birçok potansiyel doğuyor. Festivalin ayrıca özel bir programı olmuyor.

Her yıla bir temanız var mı, yoksa elinize ulaşan filmlerle mi devam ediyorsunuz?

Birbiri ile alakasını ilk hamlede kurmakta zorlanabileceğiniz madencilik, eğitim, su, gdo, barış, sosyal girişimcilik, enerji, iklim, tasarım, tarım, gıda, ulaşım vb. bir çok konunun aslında nasıl bir şekilde birbirleri ile göbekten bağlı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. İzleyici 3 gün boyunca izlediği filmlerin toplam etkisi altında kalıyor. Son çıkan veya çekilmekte olan filmleri yakından takip ettiğimiz uluslararası ağlarımız ve ilişkilerimiz var. Seçkiyi oldukça geniş bir tarama neticesinde yüzlerce filmin arasından kriterlerimize göre belirleyerek oluşturuyoruz. Herhangi bir tema belirlemiyoruz; her senenin seçkisinin kendine has bir kombinasyonu oluyor.

 Son olarak neler söylemek istersiniz?

SYFF bir taban hareketinin müşterek ürünüdür. Bizler bu organizasyonun kurucuları ve tasarımcıları olarak yeni bir yaşam kültürüne katkı vermek istiyoruz. Bu nedenle festivalin belli bir formatta yapılmasına özen gösteriyoruz. Dışlayıcı ve rekabetçi olan, ticari veya siyasi amaç güden birey ve kurumlardan bütünün hayrı için uzak duruyoruz. Protestonun ötesi için uğraşıyoruz. Şehrinde festival olmayan, olup da festivale gidemeyen ya da bazı filmleri kaçıranlar için bir sosyal girişimimiz var: www.surdurulebiliryasam.tv. Web üzerinden gösterim izinlerini aldığımız festival belgesellerini izleyebilir ve izlettirebilirsiniz. Gösterim organize etmek isteyen topluluklar için hak sahiplerinden izin alınması süreçlerini kolaylaştırıyoruz. Olası sorularınız için: info@surdurulebiliryasam.tv

Teşekkürler
Festivale vakit ve yer ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.