7. Sinemardin Film Festivali başlıyor…


Bu seneki teması ʻSokakʼ olan Türkiyeʼnin senaryo kimliği taşıyan tek film festivali SineMardin, 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Temel amacı Mardin’in sinemayla alakalı altyapısının ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması ve genç sinemaya destek vermek olan olan SineMardin, bu sene birçok ilke imza atacak.

Bu seneki teması ʻsokakʼ olan SineMardin, birçok ünlü yönetmenin ödüllü filmlerini Mardin’li sinemaseverlerin beğenisine sunacak. ʻGezici Çocuk Filmleriʼ ile Mardin ve ilçelerini gezerken, atölye ve seminer programlarıyla dolu dolu bir sinema şöleni gerçekleştirecek.

8-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan 7.SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivaliʼnin en büyük özelliği ise ilk kez yarışmalı iki bölümü Mardin’li sinemaseverlerin beğenisine sunacak olması.Kısa ve Belgesel kategorilerinde yarışacak olan filmler yine Mardin’li sinemaseverler tarafından oylanacak.

7. SineMardin ilk uzunlara perde açıyor
SineMardin, gösterim programında heryıl olduğu gibi genç sinemaya özel bir bölüm açıyor. İlk uzun metraj filmlerin gosterimlerinin yeralacağı bölümde, Tepenin Ardı (Emin Alper), Mar (Caner Arzincan), Ölü Bölgeden Fısıltılar (Fırat Çağrı Beyaz), Güzel Günler Göreceğiz (Hasan Tolga Pulat), İz-Reç (Tayfur Aydın), Semi (Refik Çakar), Bu Son Olsun (Orçun Benli), Anadilim Nerede (Veli Kahraman), Li Vir (Haco Cheko), Öngörüye Ağıt (Savaş Baykal), Ben Uçtum Sen Kaldın (Mizgin Müjde Arslan), Bir Varmış Bir Yokmuş (Kemal Uzun, Bülent İşbilen) ve Mikrofon (Ahmad Abdalla) yer alıyor. Gösterimler yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek.

Majid Majidi SineMardin’de
Geçtiğimiz yıl Bahman Ghobadi’yi konuk eden SineMardin, bu yıl İran sinemasını dünyaya tanıtan ünlü yönetmen Majid Majidi’yi konuk edecek. Serçelerin Sesi, Cennetin Çocukları ve Baran filmlerinden oluşan özel gosterimlerde Mardin’li sinemaseverlerle buluşacak olan Majidi, dev bütçeli prodüksüyonunun çekimlerini yaptığı filminin setinden SineMardin’e katılacak.
İstanbul Film Festivali’nin galipleri Tepenin Ardı ve Yeraltı, yönetmenler Emin Alper ve Zeki Demirkubuz’un katılımıyla SineMardin’de

İstanbul Film Festivali’nde en iyi film ödüllü Emin Alper’in Tepenin Ardı ve En iyi yönetmen ödüllü Zeki Demirkubuz’un Yeraltı filmleri yönetmenlerinin katılımıyla Mardin’li sinemaseverlerle buluşacak.

SineMardin çocuk filmleri gösterimleriyle köy ve ilçeleri gezecek.

SineMardin, heryıl olduğu gibi sinemaya doğrudan ulaşma imkanı bulamayan genç ve çocuklar için özel bir gezici gösterim programı sunacak. Mardin Film Ofisi işbirliğiyle gercekleştirilecek olan SineMardin kapsamında geçen senelerde olduğu gibi bu sene de film analizleri, kurgu ve senaryo üzerine atölye çalışmaları yapılacak. Son yıllarda, teknolojik devrim yaşayan fotoğraf makineleriyle film çekimi üzerine bir de atölye programı gerçekleştirilecek.

SineMardin Mardin’li genç sinemacılar için destek fonu açıyor

SineMardin ve Mardin Film Ofisi işbirliğiyle oluşturulacak olan destek fonuna Mardin’de yaşayan genç sinemacılar film projeleriyle başvurabilecek. Kisa, belgesel ve uzun metraj film projelerinin başvuruları 31 Aralık 2012 tarihine kadar devam edecek.

SineMardin kapsamında gerçekleştirilecek olan bütün gösterimler ve etkinlikler halka açık ve ücretsiz olacak.

www.sinemardin.com.tr

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için bana dönüş yapabilirsiniz… 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.