Adı Muhalif Başkan ama kendisi değil!

Muhalif-Baskan
Muhalif olmak iktidarın karşısında dimdik durmak değil midir? Ferhan Şensoy’un başrolünde oynadığı film ismiyle daha çok şey vaat eden ama içeriğine dalınca bomboş çıktığımız filmlerden. Küçük kasabaların birinde yaşanan, eski ve yeni belediye başkanı arasındaki atışma ne yazık ki kötü senaryo kurbanı.

Banu Bozdemir 

Filmdeki ara boşluklar ise doldurulacak gibi değil. Örneğin filmde işsizlik yüzünden kasabayı terk eden bir güruhtan bahsediliyor ama kasaba maşallah bir hayli kalabalık. Başkanın kasabayı ilgi çekici bir yer haline getirme çalışmalarından birinde yağlı güreş yapılamasın diye yörenin tüm zeytinyağları toplanıyor ama başkanın karısının zaten zeytinyağı dükkanı var. Burada biraz alakaya çaydanlık durumu yaşanıyor. Bir de zeytinyağı üreten bir kasabanın sırtı yere gelmez zannımca. Tabii film bir komedi filmi olduğunu iddia ederek tüm bu mantık hatalarını sineye çekmemizi bekliyor ama olmuyor. Mantık hataları birbiri ardınca sıralanıyor. Başkanın oğlunun sevdiği kasabanın kızını tanımaması, baş düşmanı olan adamın evini bir avuç kasabada bilmemesi de tölere edemeyeceğimiz hatalar!

250_769791_muhalif-baskanO yüzden filmde gülmek yerine bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz çünkü konu yok, onu destekleyecek bir anlatı bütünlüğü ise hiç yok. Bir yaz kasabasında çekilen ama filme yansıması sınırlı olan mekanda iyiler ve kötüler dünyasına dair herhangi bir atışma da gördüğümüzü düşünmüyoruz. Olay bir süre sonra zaten kasabaya güzellik yarışması için gelen Rus kadınları ve onlara göz koyan kasabalılara kadar uzanıyor yani muhaliflik yerlerde sürünüyor.

Ferhan Şensoy senaryoyu beğendiğini söylemişti, sanırım yaşanan atışmalar hoşuna gitti ama filmde akan bir şey yok ne yazık ki! Muhaliflik de eninde sonunda bel altı esprilere gelip dayandı ve film uzadıkça uzadı.

muhalif-baskan_6280880

Tamam böyle bir filmi komedi olarak çekmenize bir şey demiyoruz ama azıcık, en azından ucundan bucağından siyaset yapsaydınız ya! Olayı bu kadar boş içerikle anlatmak olmadı… Bu filmde bir fikir buldum ama nasıl genişleteceğimi ve sonlandıracağımı bulamadım tezi de doğrulanıyor. Genelde bu tarz fikirler ilk başta caziptir ama hikaye genişlemeye başladıkça daralır ve incelir, bu filmde de öyle olmuş. Keşke şöyle güzel bir muhalif film izleseydik ve işte bu be diyebilseydik!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.