Altın Koza’da yarışacak öğrenci filmleri belli oldu…


Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17 – 23 Eylül tarihinde düzenlenecek 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda finale kalan filmler belli oldu. Toplam 170 filmin başvurduğu yarışmada 30 eser belgesel, canlandırma, deneysel ve kurmaca dallarında yarışacak.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17 – 23  Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 19. Altın Koza Film Festivali kapsamındaki ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ön değerlendirme sonuçlarının belli olduğunu açıkladı.

Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ülkemizdeki güzel sanatlar ile iletişim fakültelerinin sinema – televizyon bölümlerine devam eden öğrencilerin katılabildiği ve filmlerin belgesel, canlandırma, deneysel, kurmaca dallarında değerlendirildiği yarışamaya bu yıl, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden dört dalda 170 eserin başvurduğunu; eserlerden 10 tanesinin kurmaca, 9 tanesinin deneysel, 5 tanesinin canlandırma ve 6 tanesinin deneysel dalda yarışmaya hak kazandığını açıkladı.


Yarışmanın ön değerlendirme kurulunda Selim Demirdelen (yönetmen), Ceylan Özçelik (TV Kültür – Sanat Programı Yapımcısı), Asiye Dinçsoy (Oyuncu) yeraldı.

 Finalist filmleri değerlendirecek isimler ise, Veli Kahraman (Sanat Yönetmeni – Yönetmen), Lamia Karaali (Canlandırma Yönetmeni), Türkan Derya (Yönetmen), Nadir Öperli (Yapımcı – Sinema Yazarı) ve Nesrin Cavadzade (Oyuncu)’den oluşuyor.

ÖĞRENCİ FİLMLERİNE DESTEK YİNE ALTIN KOZA’DAN

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda her dört dalda ‘En İyi Film’ seçilen esere 7.500 TL ödül veriliyor. Yine finale kalan her film için 500 TL ‘lik gösterim bedeli ödenmesi de sadece Altın Koza’ya ait bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Eser sahibi öğrenciler her yıl olduğu gibi festivalde konuk edilerek yurtiçi ve yurtdışındaki sektör profesyonelleriyle bir araya gelecekler. Eserlerinin gösterimlerinin ardından çeşitli söyleşiler yapacak, etkinliklere katılacaklar.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda finale kalan eserlere, www.altinkozafestivali.org.tr adresinden ulaşılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.