Altın Koza’nın kısaları Nevşehir Üniversitesi’ndeydi…


18. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivalinde yarışan kısa film ve belgeseller 22-23 Aralıkta Adana dışında Türkiye’de ilk kez Nevşehir Üniversitesinde izleyici ile buluştu.

Nevşehir Üniversitesi Sinema Kulübü ve Nevşehir Damla Sinemaları işbirliği ile gerçekleştirilen 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali Kısa Film Seçkisi ve sinema üzerine gerçekleştirilen söyleşiye Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Pekacar, İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı Prof. Dr. Şevki Özgener, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Erdoğan Çiçek, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın’ın, yanı sıra akademisyenler, ulusal ve yerel basın temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören söyleşiye Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Altın Koza Film Festivali Programları Direktörü Yrd. Doç. Dr. Kadir Beycioğlu, Sabah gazetesi sinema yazarı Esin Küçüktepepınar, Kanal D Sinema Editörü Fırat Sayıcı ve www.sadibey.com sitesinin sahibi sinema duayeni Sadi Çilingir konuşmacı olarak katıldı.

Organizasyonun açış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, sinemanın görselliği açısından son derece güçlü ve etkili bir sanat olduğunu söyledi. Nevşehir Üniversitesinin, öğrencilerine sadece örgün eğitim veren bir kurum olmadığını ifade eden Kılıç, sanatsal faaliyetlere de son derece önem veren bir kurum olduğunu belirtti. Prof. Dr. Filiz Kılıç, “Öğrencilerimizi hayata hazırlarken her alanda bir şeyler yapmak için uğraşıyoruz. Nevşehir’de sinemayla çok fazla buluşamayan öğrencilerimizi bu tür organizasyonlarla buluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Prof. Dr. Filiz Kılıç, Altın Koza Film Festivali’nin çok prestijli bir festival olduğunu, festivaldeki filmlerin sanatsal açıdan çok önemli olduğunu söyleyerek bu tür organizasyonlara manevi destek verdiklerini dile getirdi.

Nevşehir Üniversitesi Sinema Kulübü akademik danışmanı Öğr. Gör Selçuk Ulutaş, Altın Koza Film Festivali sınırları haricinde başka herhangi bir yerde izlenilmesi mümkün olmayan en iyi kısa film, belgesel, deneysel ve animasyon filmlerden oluşan 40 eserin iki gün boyunca gösteriminin gerçekleşeceğini belirtti.

Moderatörlüğünü Fırat Sayıcının yaptığı söyleşide Üniversitemizde gördüğü ilgi karşısında duyduğu memnuniyeti dile getiren Kadir Beycioğlu, festivallerin önemine değindi. Altın Koza Film Festivali hakkında katılımcıları bilgilendiren Beycioğlu: “Bu tarz etkinlikler yıllar içinde olgunlaşıyor ve bir kentin gelişimini etkileyebiliyor. Festivaller sayesinde şehirdeki sanatsal algıyı gözlemleyebiliyorsunuz. Biz bu festivale ilk başladığımızda iki salonda film gösteriyorduk ve az sayıda seyircimiz vardı. Ancak festival bu gün uluslar arası bir boyuta ulaşmış durumda. Nevşehir’de gerçekleştirilen bu etkinliği bu anlamda destekliyorum. Küçük şekilde başlayarak yıllar içinde büyüyüp şehrin bir anlamda kaderini değiştirebilir” dedi.

Film festivallerinin kutsal bir misyon yüklendiğini dile getiren Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi ve Sabah gazetesi sinema yazarı Esin Küçüktepepınar, piyasada ağırlıklı olarak Amerikan yapımı filmlerin olduğunu ve bundan ötürü izleyicinin yeteri kadar seçme şansının olmadığını söyledi. Küçüktepepınar sözlerini şöyle sürdürdü: “Amerikan yapımı filmler genellikle kantin yemeği gibi. Böyle bir durumda festivallerin önemi ortaya çıkıyor. Ufuk açıcı ve lezzetli filmler bu festivallerde gösteriliyor.” Sinemada yer alan şiddet unsurlarına da değinen Küçüktepepınar, sigara ve alkol sahnelerinin mozaiklendiğini bununla birlikte cinsellikle ilgili sahnelerin ahlak dışı bulunduğunu ancak silah ve savaş görüntüleri gibi şiddet içeren görüntülerin eğlencelik hale getirilerek açık şekilde sunulduğunu ve bu duruma da kimsenin müdahale etmediğini söyledi.

Sinema yazarları arasında duayen kabul edilen Sadi Çilingir ise konuşmasında sinemada yerelliğin önemine vurgu yaptı. Üniversitelerde sinema eğitiminin verilmesinin önemine dikkat çeken Çilingir, “Bu şekilde kendi elemanlarınızı yetiştirebiliyorsunuz. Yetiştirdiğiniz insanlar kendi yöresinin filmini çekebilecek donanıma sahip olabiliyor. Dolayısıyla sizler de burada yetişerek Nevşehir sokaklarını çekeceksiniz” diye konuştu. Soru cevap bölümünün ardından konuşmacılara ve Damla Sinemaları sahibi Şenol Ünal’a Nevşehir Üniversitesi Sinema Kulübü öğrencileri plaket takdim etti.

Söyleşinin ardından farklı iki salonda eş zamanlı olarak Kurmaca, Deneysel, Belgesel ve Animasyon dallarındaki kısa filmler iki gün boyunca izleyicilerle buluştu. Etkinliğe öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.