Altın Koza’nın uzun filmleri…


Sinema dünyasının heyecanla beklediği 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yeralacak filmler belli oldu. Yarışmaya başvuru yapan 42 eserden, 14’ü jüri önüne çıkmaya hak kazandı. ‘En İyi Film’ seçilecek eser, 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacak.

 Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, bu yıl 17 – 23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yer alan ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılacak filmlerin belli olduğunu söyledi.

Zihni Aldırmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Festivalimiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da sinema sektörünün büyük ilgisiyle karşılaştı. Yarışmamıza başvuran birbirinden değerli 42 eser arasından 14’ü, başkanlığını yönetmen Ferzan Özpetek’in yapacağı jüri önüne çıkacak. Hepsine başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 YARIŞMA USTALARLA GENÇ YETENEKLERİ BULUŞTURUYOR…

Yarışma; bir yanda usta yönetmenleri ağırlarken, diğer yanda başlangıç yapıtlarıyla yeteneklerini kanıtlamış olan isimleri izleyiciyle buluşturacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın bir diğer ilgi çekici yanı da ilk uzun metraj filmlerini tamamlayan yönetmenleri keşfediyor olması.

 

İŞTE ALTIN KOZA İÇİN YARIŞACAK FİLMLER:
1.    Ana Dilim Nerede / Yön: Veli Kahraman

2.    Araf / Yön: Yeşim Ustaoğlu

3.    Ateşin Düştüğü Yer / Yön: İsmail Güneş

4.    Aziz Ayşe / Yön: Elfe Uluç

5.    Babamın Sesi / Yön: Orhan Eskiköy & Zeynel Doğan

6.    Devir / Yön: Derviş Zaim

7.    Gözetleme Kulesi / Yön: Pelin Esmer

8.    Lal Gece / Yön: Reis Çelik

9.    Rüzgarlar / Yön: Selim Evci

10. Siirt’in Sırrı / Yön: İnan Temelkuran & Kristen Stevens

11. Şimdiki Zaman / Yön: Belmin Söylemez

12. Yabancı / Yön: Filiz Alpgezmen

13. Yeraltı / Yön: Zeki Demirkubuz

14. Yük / Yön: Erden Kıral

 SONUÇLAR 22 EYLÜL’DE BELLİ OLACAK

En İyi Film seçilecek eserin 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacağı yarışmanın sonuçları 22 Eylül gecesi yapılacak Kapanış Töreni’nde belli olacak.

Yarışmanın jüri üyeleri ise, jüri başkanı yönetmen Ferzan Özpetek, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, müzisyen Hasan Saltık, öğretim görevlisi Hülya Uğur Tanrıöven, oyuncular Nejat İşler ile Nurgül Yeşilçay ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşuyor.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.