Altın Portakal Heyecanı Başlıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın organize edeceği 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl 8 -14 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Antalya’yı kucaklayan, Türk sinemasına sarılan ve yüzünü dünya sinemasına dönen Altın Portakal Film Festivali’nin tanıtım resepsiyonu 26 Temmuz’da Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın başkanlığında düzenlenen resepsiyonda festivalin ana teması, festival genel programı ve Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın Jürisi açıklandı. Basının yoğun ilgi gösterdiği tanıtım resepsiyonuna Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, AKSAV Yönetim ve İcra Kurulu üyeleri, jüri üyeleri, sanatçılar ve siyaset dünyasının önemli isimleri katıldı.

ALTIN PORTAKAL’A KADIN ELİ DEĞECEK
Toplantıda 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ana teması “kadın” olarak lanse edildi. 1980’li yılların Türk ve Dünya Sineması’nı odağına alan “… Ve Kadın Dünyaya Dokundu” ana teması üzerine şekillenen festival, “sinema, kadın ve politika”yı aynı noktada buluşturacak.

Festival programı içinde kadın temalı filmler sinemaseverlerle buluşturulurken; politika, ekonomi, diplomasi, iş dünyası, müzik, tiyatro, plastik sanatlar ve medya alanlarında uzman kadınların buluşacağı bir de ‘Kadın Zirvesi’ gerçekleştirilecek.


Ayrıca 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden itibaren, 46. Festival’de 1960’lara, geçen yıl 70’li yıllara yoğunlaşan Altın Portakal, bu yıl 1980’li yılları merkezine alacak. Türk ve dünya sinemasından 80’li yıllara damgasını vurmuş örnekler festival programı içinde sinemaseverlerle buluşturulacak; 80’li yıllarda adı öne çıkmış sanatçılar festival izleyicileriyle buluşturulacak; o yıllarda yapılamayan yarışmalar yeniden düzenlenip,  geç kalmış ödüller sahiplerine sunulacak.

ALTIN PORTAKALLARI KADINLAR DAĞITACAK

Yarım asra yürüyen festivalde bir ilke daha imza atılacak. Festivalde tüm kategorilerde jüriler kadınlardan oluşacak. Türk sinemasında “kadın filmleri” denilince ilk akla gelen ve dönemin sembolleşen usta oyuncusu Müjde Ar ise Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanı olacak.

Müjde Ar’ın başkanlık edeceği jüride ayrıca yönetmen Handan İpekç; oyuncular Vahide Gördüm, Bergüzar Korel; yazarlar Ayşe Kulin, Yaşar Seyman; gazeteci Ayşe Arman, sanat yönetmeni Annie Geelmuyden Pertan, müzisyen ve oyuncu Şevval Sam, sinema eleştirmeni Melis Behlil, akademisyen Prof. Dr. Serpil Kırel yer alacak.

“GEÇ GELEN ALTIN PORTAKAL ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULACAK

Altın Portakal bu sene, tarihindeki bir burukluğu gidermek için tarihi bir karar aldı. Festivalde 1979 yılında sansüre karşı tepki, 1980’de 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamayan film yarışmaları yeniden yapılacak.

Altın Portakal tarihinde arka arkaya yaşanan bu iki karanlık sayfa, bu yıl aydınlanıyor. 1980’li yıllar Türk ve Dünya sinemasını odağına alan 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 30 yıllık bir gecikmeyle 1979 ve 1980 yıllarının Altın Portakal Ödülleri’ni dağıtıyor. 16. ve 17. Festivalde aday olan filmler, o yılların jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve en iyiler belirlenecek. “Geç Gelen Altın Portakallar”, 48. Altın Portakal kapsamında düzenlenecek bir törende sahiplerine sunulacak. Ve 30 – 31 yıl sonra sunulan ödülleriyle Altın Portakal dünyada bir ilke daha imza atacak.

Yıl 1979: Sansür Kurulu’nun yarışmaya katılan Yavuz Pağda’nın yönettiği Yolcular, Yavuz Özkan’ın yönettiği Demiryol ve Ömer Kavur’un yönettiği Yusuf ile Kenan filmlerini yasaklayıp, bazı bölümleri kesmek istemesi üzerine tüm yapımcı ve yönetmenler şenlikten çekilme kararı aldı. Jüri Üyeleri de “Tüm filmleri değerlendirme olanağı bulamadığımızdan, uzun metrajlı filmler dalında yapılan yarışmaya katılan yapıtları değerlendirmeme kararını oy birliği ile aldık” şeklinde açıklama yaparak durumu protesto ettiler. Sansüre karşı bir duruş sergileyen festival yönetimi, 16. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni iptal etmişti.

1979 yılı jürisi Prof. Dr. Özdemir Nutku başkanlığında Emre Kongar, Hale Soygazi, Süreyya Duru, Vecdi Sayar, Kami Suveren, Tonguç Yaşar, Muammer Sun ve Abdülkadir Gündüz’den oluşurken, yarışan filmler şunlardı: Seninle Son Defa / Feyzi Tuna”, “Töre / Ümit Efekan”, “Altın Şehir / Orhan Aksoy”, “Kanal / Erden Kıral”, “Vatandaş Rıza / Cüneyt Arkın” “İsyan  / Orhan Aksoy”, “Sensiz Yaşayamam / Metin Erksan”, “Kara Kafa / Korhan Yurtsever”, “Bebek / İhsan Yüce”, “Yolcular / Yavuz Pağda”, “Demiryol / Yavuz Özkan” ve “Yusuf ile Kenan / Ömer Kavur”.

1980 yılında Antalya Belediye Başkanı olan Selahattin Tonguç da, dönemi ve Antalya’yı temsilen Geç Gelen Altın Portakallar jürisinde yer alacak.

Yıl 1980: Uzun Metraj Yarışması iptal edilen 16. Altın Portakal’ın ardından, 17. Altın Portakal’ın hazırlıkları başlar. Festivalin tarihi açıklanır. 13 -20 Eylül 1980. Yönetmelik değiştirilir, bir önceki yılın filmleri de yarışmaya başvurabilecektir. Jüri üyeleri belirlenir. Festivalden bir gün önce, 12 Eylül askeri müdahalesi sonucu tüm yurtta sıkıyönetim ilan edilir ve festival iptal edilir…

1980 yılının jürisi Orhan Aksoy, Melih Cevdet Anday, Atilla Dorsay, Kami Suveren, Ara Güler, Kenan Değer, Erkal Güngören, Doğan Hızlan, Ahmet Keskin, Ergin Orbey, Atilla Özdemiroğlu, Nurettin Tekindor, Gani Turanlı, Tonguç Yaşar ve Tunca Yönder’den oluşurken yarışma filmleri şunlardı: “Adak / Atıf Yılmaz”, “Sürü / Zeki Ökten”, “Düşman / Zeki Ökten”, “Doktor / Zeki Alaysa”, “Bebek / İhsan Yüce”, “Yolcular / Yavuz Pağda”, “Demiryol / Yavuz Özkan”, “Yusuf ile Kenan / Ömer Kavur”, “Bereketli Topraklar Üzerinde / Erden Kıral”, “Gül Hasan / Tuncel Kurtiz”, “Derya Gülü / Süreyya Duru”.

FESTİVAL’İN İLK ÖDÜLLERİ BELLİ OLDU

Tanıtım resepsiyonunda, Antalya Altın Portakal Film Festivali bünyesinde, bu yıl 16.sı verilecek olan Yaşam Boyu Onur Ödülleri’nin bu yılki sahipleri de açıklandı. Altın Portakal Festival Düzenleme Komitesi’nin, oy birliği ile aldığı kararla, Türk sinemasına katkılardan dolayı usta oyuncular Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Halit Akçatepe, Engin Çağlar ve “Cilalı İbo” serisinin yönetmeni Mehmet Dinler ödüle değer görüldü.

SANATTA SOSYAL SORUMLULUK ÖDÜLÜ RUTKAY AZİZ’İN

2010 yılında verilmeye başlanan Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü’nün sahibi ise Rutkay Aziz olacak. Maddi, manevi ve entelektüel kazanımlarını sanata ve topluma adayan, birikimini sanat dünyasında yeni nesiller yetiştirerek ‘sanatta sosyal sorumluluk’ projelerine aktaran sanatçılara verilen ödülün geçen yılki sahibi Müjdat Gezen olmuştu. Rutkay Aziz, Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) ve Nâzım Hikmet Vakfı’na sunduğu toplumsal katkılardan dolayı bu ödüle değer görüldü.

ALTIN PORTAKAL’DA EMEK KAZANMAYA DEVAM EDİYOR

 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ‘Yıldırım Önal Anı Ödülü’ ve ‘Sinema Emek Ödülü’ sahipleri belli oldu. Bu yıl 13’üncüsü verilecek olan “Yıldırım Önal Anı Ödülü”nün sahibi oyuncu Suna Selen olacak.

1973 yılında “Dinmeyen Sızı” filmindeki rolüyle ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ seçilerek Altın Portakal Ödülü’ alan sinema ve tiyatro sanatçısı Yıldırım Önal, yaşamının son yıllarında girdiği ekonomik sıkıntı nedeniyle, ödülünü bir rehinciye bırakmak zorunda kalmış; onu geri alamamıştı. Yıllar sonra rehincinin oğlu tarafından Antalya Kültür Sanat Vakfı’na teslim edilen ödül, 1999 yılından bu yana Yıldırım Önal Anı Ödülü olarak her yıl bir oyuncuya emanet edilmekte.

Suna Selen, “Yıldırım Önal’ın Altın Portakal Heykeli”ni, ödülün geçen yılki sahibi Yıldız Kenter’den teslim alacak.

EMEK ÖDÜLÜ ‘GODZİLLA’ SELAHATTİN’E

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 2006 yılından itibaren, Türk Sinemasında kamera arkasında çalışan, başarılı işlere imza atmış kişilere SİNE-SEN işbirliği ile “Sinema Emek Ödülü” verme kararı aldı. Bu yıl 5’incisi verilecek olan Emek Ödülü’ne “Godzilla” lakaplı Set Amiri Selahattin Geçgel değer görüldü.

 TOPLAM ÖDÜL : 700 BİN TL

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda birinci gelen film 350 bin TL ile ödüllendirilecek. En İyi İlk Film’e ise 50 bin TL verilecek. 48. Festival’de En İyi Yönetmen ödülü 50 bin; En İyi Senaryo ödülü 30 bin, En İyi Görüntü Yönetmeni 30 bin, En İyi Müzik ödülü 30 bin TL olarak belirlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.