Altyazı Kasım sayısı çıktı!


Aylık Sinema Dergisi Altyazı, Kasım ayında 100’ü devirmesinin şerefine iki sayıyla birden okuyucularının karşısına çıkıyor. Derginin Kasım sayısı şimdiden bayilerdeki yerini alırken, sinema, edebiyat ve müzik dünyasından birçok önemli ismin sinemayla olan kişisel ilişkilerine dair yazı, çizim ve fotoğraflarını paylaştıkları 100. Özel Sayı ise Kasım’ın ikinci haftasında raflardaki yerini alacak.

Altyazı’nın Kasım sayısında, geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz büyük usta Claude Chabrol’ün ağırlığı hissediliyor. Chabrol’ün sinemasına odaklanan kapsamlı dosyada, ustanın vazgeçemediği temalarına değinen bir incelemenin yanı sıra Yakışıklı Serge (La beau Serge), Ceylanlar (Les biches), Vefasız Kadın (La femme infidèle), Kasap (Le boucher), Müfettiş Lavardin (Inspecteur Lavardin), Bir Kadın Meselesi (Une affaire de femmes), Seremoni (La cérémonie) ve Sıcak Çikolata (Merci pour le chocolat) gibi farklı dönemlere ait Chabrol filmlerini ele alan yazılar yer alıyor.

Derginin ‘vizyon’ sayfalarında son yıllarda sinefillerin gözde yönetmeni haline gelen Apichatpong Weerasethakul’un Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi alan filmi Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor hakkındaki bir yazıyı bulmak mümkün. Altyazı’nın geçtiğimiz sayısında hakkında geniş bir portre yazısı bulunan David Fincher ise son filmi Sosyal Ağ ile yeniden derginin vizyon sayfalarına konuk oluyor.

Kasım sayısının ‘vizyon ötesi’ sayfalarında ise, 17. Altın Koza Film Festivali için Adana’da bulunan Theo Angelopoulos’la yapılmış bir söyleşi ve Merkez İstasyonu’yla başlayıp Tanrıkent ve Özel Tim’e kadar uzanan bir zaman diliminde ‘Yeni Brezilya Sineması’ olarak adlandırılan eğilimi tartışan kapsamlı bir inceleme bulunuyor.

Altyazı’nın artık gelenekselleşen köşelerinden ‘İkinci El’, Eylül ayının sonunda yaşamını yitiren Arthur Penn’in kıymeti yeterince bilinememiş film noir’ı Night Moves’u masaya yatırarak bize Penn sinemasını hatırlatırken, ustalık basamaklarını hızla tırmanan yönetmenlere yer verilen ‘Yeni İmza’ köşesi ise bu ay Portekizli yönetmen Pedro Costa’ya ayrılıyor.

Derginin vazgeçilmez bölümlerinden ‘Eleştiriler’in büyük bir bölümü ise 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde dikkat çeken yerli filmlerin eleştiri yazılarından oluşuyor. Bu bölümde Altın Portakal için yarışan Çoğunluk, Saç, Gölgeler ve Suretler, Kağıt, Zefir, Press, Atlıkarınca ve Gişe Memuru filmlerinin eleştirilerini okumak mümkün.

Altyazı’nın 100. sayısında yer alan diğer filmlerden bazıları ise şunlar: Borsa: Para Asla Uyumaz (Oliver Stone), Toprak Altında (Rodrigo Cortés), Benim Güzel Oğlum, Sen Ne Yaptın? (Werner Herzog).

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.