‘Ana Dilim Nerede’ 34. Moskova Film Festivali’nde


Yönetmenliğini Veli Kahraman’ın yaptığı “Ana Dilim Nerede” filmi 34. Moskova Film Festivali “Perspektifler” yarışmalı bölümünde yarışacak.

 Anadilinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu öğrenen ihtiyar Mustafa, çocuklarına öğretemediği bu dilin unutulmaya terk edilmesinden kendini sorumlu tutar. Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle dinlenmesi gerektiği bu dönemde, hayatının sonuna geldiği düşüncesiyle yeniden yüzleşmek zorunda kalırken, hafızasında kaldığı kadarıyla yitip giden dilini kaydetmeye karar verir. Ana Dilim Nerede?, evde dahi kendi dilinde konuşmanın yasak olduğu yıllardan sonra artık gizli tutulamayacak olan “anadil” gerçeğini ve Türkiye’de resmi politikaların yarattığı kültürel travmanın orta sınıf bir aile üzerindeki etkilerini konu alıyor.

 Veli Kahraman’ın ilk uzun metraj filmi “Ana Dilim Nerede” ilk olarak 31. İstanbul Film Festivali – Ulusal Yarışma bölümünde dikkatleri çekmişti.  Moskova Film Festivali’nin ana yarışma dışınnda ikinci önemli yarışması olan “Perspektifler” bölümü  ümit vadeden ve deneysel yaklaşımı olan ilk filmlerden oluşuyor.

 Ayrıntılı Bilgi İçin:

www.anadilimnerede.com

Sorularınız için:

info@anadilimnerede.com

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.