AVM’ler sığdırdığımız şu şehre bisikleti sığdıramadık!

bike-in-amsterdam-photo_1345908-770tall

Baharın ilk sinyallerini vermeye başladığı şu günlerde insan daha fazla açığa çıkmak istiyor, yani daha fazla dışarıda olmak, doğaya dalmak, doğaya en yakışan araçla dolaşmak… Şehir fazlasıyla dolu olduğu için kara kara düşünüyoruz, nerede toprağa bassak, nerede nefes alsak, nerede dinginlik denen şeyin tekrar farkına varsak diye ama nafile… Mecidiyeköy’ün ortalarına bir yere de yeni bir AVM dikildiğini (inşaat halinde hala) gördükten sonra vay bizim halimize dedim… Vay ki vay!

Banu Bozdemir 

Emek sinemasının olduğu binayı da kaptırdık sonunda, önce bir güzel yalnız bıraktılar, eskittiler, şimdi de paketlediler… Sonra açacaklar paketi ve sürpriz… Alışveriş içi sinema salonu. En büyük korkum ne biliyor musunuz bir gün Beyoğlu’nda salon kalmayazsa ve uğruna mücadele ettiğimiz Emek sinemasının yerine oturtulan bu salonlar festival salonu olursa ve biz oralarda film izlemek zorunda kalırsak! Ne fena olur değil mi? Gerçekten bu düşünce beni üzüyor ama olmayacak şeyler de değil hani!

1960-IZMIR-FUARI-BISIKLETLI-COCUKLAR-FOTOGRAF__28884761_0Aslında ben güzel (!) bir bisiklet yazısı yazacaktım. Ama şehirde beliren birtakım yapılanmalar beni çok rahatsız ettiği için bir türlü mevzuya gelemedim. Evet şimdi yanları, önü, arkayı açmaya yani bisiklete binme vaktidir!

Değişik bir özgürlük duygusu var bisikletin, yollara düşme hali her zaman güzeldir ama bisikletle garip bir özgürlük duygusu kaplıyor insanın içini. Rüzgarın içinden, otobüslerin içinden, hatta bu kalabalık şehrin içinden geçip gittiğinizi düşünüyorsunuz.

2214792-bisikletli-cocuk

Bisiklet aslında çocukken tanışılması, bağ kurulması gereken araçlardan.  Bisikletimle evimizin önünde akıp giden kanala uçtuğumda (ilginç bir deneyimdi tabii, fren duygusundan biraz yoksunum da) bir hayli küçüktüm. Ama başka türlü o kanala nasıl girecektim, yaz sıcağında serinlemek için bodoslama bir yöntem olmuştu. Köpeğimiz Lassi’nin yanımda sallanan kulaklarıyla bana eşlik etmesi, boş yollarda arkadaşlarla yarışmamız, yol yapmamız, ter atmamız, çocuk ve özgür olmanın tadını çıkarmamız… Şimdi daracık sokaklardan arabalardan fırsat kalan kısa aralardan bisikletiyle hız yapmaya çalışan çocuklarını görünce üzülüyorum… Ama azimliler, araba arası bisiklet konusunda…

BA027-VELESPİT

Bu kadar portatif, bu kadar dar, alan kaplamayan bisikleti şu şehre sığdıramadık ya helal olsun bize. Arabaların arasına rahatça katamadık (katanların sayısı bir hayli az), onu bir yaşam aracı yapamadık ya… Evet küçükken bindiğimiz bisikletlerin yerini koca koca, lüks, benzin tüketen, havayı kirleten, statü belirten arabalar aldı. Bu modern insanın açmazı, farkına varmadan daldığı bir kafa!

IMG_0098

Arabadan in, bisiklete bin mantığı süper bir şey destekliyorum, bisiklete binemiyorsak yürüyelim, bacakları çalıştıralım her halükarda. Bu şehirde önümüze kapanan her yolu ancak bu şekilde açacağız, başka yolu yok. AVM’de oturup ömrümüzü çürütmeyeceğiz, gittikçe azalan doğaya ulaşmak için pedallara basacağız. Şehir insanı olmanın kavramı bizim ülkemizde çok farklı. Şehir insanı olmanın bedeli bu şehirde devamlı tüketmekten geçiyor, binaları, insanları, doğayı, geçmişi, hata kendimizi. O yüzden eskilerin Cin Atı, Velespit dediği bu iki tekerlekli arkadaşların tepesine atıp kendimizi, üzerimize üzerimize gelen bu bina yığınlarından en azından arada bir kaçalım! Bisiklete binme vakti ey ahali, bunu kendime de söylüyorum  en alasından!

Bisiklet yazılarım artarak sürecek! 

1 yorum

  1. Arabadan in, bisiklete bin mantığını bende destekliyorum. Şu katlanabilen bisikletler biraz daha uygun olabilse keşke apartmanlarda bisiklet taşınabilir böylece.
    Sitenizde paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten emeğinize sağlık…Başarılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.