Azad’ın yönetmenine Avusturya’dan “En İyi Yönetmen” ödülü.

Yakup Tekintangaç’ın, sokağa çıkması yasak olan Kürt bir çocuğun hayatını anlattığı “Azad” adlı kısa filmi daha önce 15. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında iki günlüğüne internet üzerinden paylaşıma açılmış, iki günde 83 bin kişi tarafından izlenerek gündeme oturmuştu. Daha sonra !f izleyicisinin oyları ile “En İyi Kısa Film” ödülünü kazanmıştı.

9ac7d68b-bad2-424d-a1b9-44444d3eae1d

Bu yıl Avusturya’da 44.sü düzenlenen “Festival of the Nations” Kısa Film Festivali’nde farklı ülkelerden 100 kısa filmin yarıştığı seçkide Azad filmi de  yer aldı. Yakup Tekintangaç festivalin prestijli ödüllerinden biri olan “En İyi Yönetmen” ödülünü almaya hak kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Festival of the Nations’a Türkiye’den seçilen tek film olan Azad, Avusturya’da hem jüri üyelerinden hem de halktan büyük beğeni topladı. Avusturya’nın köklü festivalleri arasında yer alan “Festival of the Nations”, her yıl Mayıs ayında gerçekleşiyor. Festivalde bir hafta boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen en iyi 100 kısa film, festival kapsamında gösteriliyor. Seçilen filmler, uluslararası bir jüri tarafından seyirci ile birlikte izleniyor. Her blokta üç kısa film gösterildikten sonra seyirci karşısına çıkan jüri, filmleri değerlendirip filmin yönetmeni ve seyirci ile filmi tartışıyor.

5300b5d0-fff4-4555-a5c7-440e1914eb03

Mayıs ayında, Yunus Nadi Kısa Film Yarışması, 4. Altın Çınar Film Festivali, 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması, 1. Tarlabaşı Kısa Film Yarışması olmak üzere toplamda beş ödül toplayan Azad’ın, festival yolculuğu devam ediyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.