Bahar İsyancıdır 19 Nisan’da vizyonda!

w5
2007 yılında  Fikret Bey’i çeken Selma Köksal’ın yeni filmi Bahar İsyancıdır tek kopyayla 19 Nisan’da Atlas;  10-17 Mayıs haftasında da Ankara Büyülü Fener Sineması’nda gösterime girecek… 90 yılların ortalarından, 2000’li yılların başlangıcına, oradan da günümüze uzanan bir zaman diliminde, gençlerin oluşturduğu bir tiyatro topluluğunun; “Oyuncular Kumpanyası”nın öyküsünü anlatıyor “Bahar İsyancıdır”.

Başrollerinde Volga Sorgu, Selma Köksal, Çimen Turunç Baturalp, Yıldıray Şahinler, Mahir Günşıray, Kemal Kocatürk ve Şeyda Terzioğlu gibi oyuncuların rol aldığı filmde 12 Eylül’ün gölgesinde yetişen; etik ve kültürel değerlerin liberal ekonomilerle değiştiği böylesine tarihsel bir süreçte yaşayan gençlerin tiyatro yoluyla direnmesi anlatılıyor.

Episodik bir anlatı tarzıyla ilerleyen filmin ilk bölümünde grup, ülkenin önemli ve ilerici yazarlarından  Ahmet Kutlar’ın öykülerinden oluşturdukları bir oyun üzerinde çalışmaktadır. Bu  bölüm, yazarının bombalı bir saldırı sonucu yaşamını yitirmesiyle son bulur.

Filmin ikinci ve en uzun episodik bölümünde grup, Kafka öyküleri üzerinde çalışır. Grubu oluşturanların gittikçe kaosa dönüşen yaşamlarının izleği, çevrelerinde gelişen olaylar, şaşırtacak kadar üzerine çalıştıkları Kafka Öyküleri ile  paralellikler içerir.

e6

Örneğin;  F tipi ceza evini protesto için açlık grevini sürdüren hükümlüler, oyunlaştırmaya çalıştıkları Kafka öyküsü kahramanı “Açlık Cambazı”ndan çok daha gerçek ve yakınlarındadır. Hükümeti protesto eden hükümlü yakınları, çalıştıkları binayı işgal ederek, kayıp anneleri ise meydanlarda adalet ararlar. Adalet arayışı karşısında buldukları ise şiddettir. Kafka dünyasının kaotikliğinden çok daha kaotik, çok daha sert, acımasız bir Türkiye, tiyatro grubunun gözlerinin önündedir.

Bireysel özgürlükleri, yaşamları, Kafka’nın yarattığı dünyanın atmosferinden çok daha kafkaesk çok daha baskıcı, çıldırmış bir dünyaca, silindir gibi ezilir. Direnmek için birbirlerine sığınırlar. Ancak güçleri yiter.  Kimi vazgeçer, kalabalığa katılır, kimi ikili bir var oluşu sürdürmeye çalışır, kimi tüm yaşananları, payına düşeni, son derece onur kırıcı bularak intiharı seçer. Geride kalanların ise bu intihar ile yüzleşip yaşamlarına devam etmeleri çok güçtür.

q3

Yönetmenin Görüşü…

“Bahar İsyancıdır” benim ve kuşağımın tarihsel yazgısının bir izdüşümüdür. 1980 askeri darbesi olduğunda 12 yaşında bir ortaokul öğrencisiydim. Bu askeri darbe ile Türkiye’nin kaderinin tamamen değiştiği inancındayım. 1980 tarihi Türkiye cumhuriyeti tarihinin bir kırılma noktasıdır. Bu darbe sonrası, sosyal devlet anlayışı, liberal ekonomilerle yıkılmış, kültürel ve etiksel alanlarda çok büyük yozlaşmaların önü açılmış, düşünmeyen, tartışmayan, hakkını istemeyen, gündelik değerlerle oyalanan nesillerin yaratılması sağlanmıştır. Ben ve kuşağım ise, bu dönüşüme ergenlik ve gençlik dönemlerimizde acı bir şekilde tanıklık ettik.

Yaşamımdan ve sanatsal geçmişimden, pek çok otobiyografik alıntılar içeren bu senaryo çalışmamın, 1980 sonrası doğan ve yetişen kuşaklara ilginç tanıklıklar sunacağı inancındayım.

1995 ile 2010 yılları arasında üç ayrı zaman diliminde tasarlanan filmimin konusunu, tecimsel olmayan farklı bir tiyatro dili arayışındaki, genç bir tiyatro topluluğu ve onu oluşturan gençlerin öz yaşam öyküleri oluşturmaktadır. Her biri farklı sosyal sınıftan ve kültürel yapıdaki ailelerden gelen bu gençlerin ortak bir noktası vardır. Çılgınca sürüklenen yaşama karşı durmak, birlikte direnç noktası oluşturmak. Ancak üzerine çalıştıkları Kafka’dan çok daha Kafkaesk bir dünyanın içinde bulurlar kendilerini. Çevrelerindeki şiddet ve haşinlik, Kafka’nın bile hayal gücünü zorlayacak denli karanlık bir kabustur. Modernizm sonrası parçalanan dünyada, insanlar ile birlikte aralarındaki iletişimleri, duygu paylaşımları da artık paramparçadır. Hasta dünya ve hasta insanlık, gelişmeye ve bağımsız olmaya niyetlenmiş bir ülkeye de sirayet edecektir. Türkiye, yeni dünya düzenin (küreselleşmenin) ilk denek ülkelerinden biridir artık.

www.baharisyancidir.com

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.