Behzat Ç. ve Murathan Mungan Sinemardin’e konuk oluyor…


Bu seneki teması ʻSokakʼ olan Türkiyeʼnin senaryo kimliği taşıyan tek film festivali SineMardin, 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Festival yerli ve yabancı birçok ismi Mardin’de ağırlayacak, atölye ve söyleşilerle festivale renk katacak…

Behzat Ç. ve Ekibi Sinemardin’de…
Behzat Ç-Bir Ankara Polisiyesi dizisiyle alışılagelmiş kalıpları zorlayan bir anti-kahraman olan Behzat Ç (Erdal Beşikçioğlu) ve ekibi Harun (Fatih Artman), Hayalet (İnanç Konukçu) ve Akbaba (Berkan Şal) Mardin’li sinemaseverlerle buluşacak. Dizinin senaristi Emrah Serbes festival kapsamında bir senaryo atölyesi düzenleyecek.

Murathan Mungan’da Mardin’de olacak…

7.SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali’nin bu seneki onursal konuğu Murathan Mungan olacak.

 Oscar adayı Jose ve Pilar filmi yönetmeni Miguel Gonzalves Mendes’in katılımıyla SineMardin’de.

İki yıl önce, 88 yaşında ölen Portekizli yazar Jose Saramago’nun yaşamının son birkaç yılına tanıklık eden ve bu yıl Oscar’ın yabancı film adayları arasındaki Jose ve Pilar, SineMardin’de gösterimde olacak. Belgesel tarzında olan filmin gösterimi Yönetmen Miguel Gonzalves Mendes’in katılımıyla gerçekleşecek.

İran sinemasını dünyaya tanıtan yönetmen olarak bilinen Mecid Mecidi Mardin’li sinemaseverlerle buluşacak.

Geçtiğimiz yıl Bahman Ghobadi’yi konuk eden SineMardin, bu kez yine İran sinemasına yer açıyor. Özel gösterim programı kapsamında Serçelerin Şarkısı, Akademi ödülüne aday Cennetin Çocukları ve Baran filmlerinin gösterimleri ünlü yönetmenin katılımıyla gerçekleşecek.

Mecid Mecidi

Mecid Mecidi 1959’da Tahran’da doğdu. Dramatik Sanatlar Akademisi’ndeki öğrenimini bitirmeden önce amatör yapımlarda rol almaya başlayan Mecidi 1980’li yıllarda kendine ait kısa filmler ve belgeseller yapmaya başladı. 1992’de ilk uzun metrajlı filmini yöneten Mecid Mecidi ülkenin en iyi bilinen yönetmenlerinden biri haline geldi. Mecidi’nin filmi Cennetin Çocukları 1997 yılında Akademi Ödüllerinde aday gösterildi. Mecidi’nin övgüyle karşılanan diğer filmleri arasında San Sebastian Jüri Ödülü sahibi The Father (1996) ve Montreal Dünya Büyük Ödülü sahibi Cennetin Rengi ve Baran da yer almaktadır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.