Bir Aylak Adam internette vizyonda…

maxresdefault
Geçtiğimiz yıl, 49.Antalya Altın Portakal ve Documentarist gibi festivallerde ilk kez izleyici karşısına çıkan “Mockumentary” türündeki “Bir Aylak Adam” filmi sinema salonları yerine alternatif bir mecrada gösterime girdi. Bu özelliğiyle ticari dağıtım kanallarına alternatif bir dağıtım sistemine öncülük etmeyi amaçlayan “Bir Aylak Adam”’ İngilizce altyazı seçeneğiyle de dünya çapındaki sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.
Yapımcılığını Kosmos Productions’ın yönetmenliğini ise eski sinema yazarı ve akademisyen Özgür Şeyben’in üstlendiği, 79 dakika uzunluğundaki “Bir Aylak Adam”, video paylaşım sitesi “Vimeo” üzerinden ücretsiz olarak izlenebiliyor, download edilebiliyor ve paylaşılabiliyor.

587xNx10740703113_1b528c3f28_c.jpg.pagespeed.ic.jIuOQg0lzA

Umut Oray, Hasan Deniz, Gülüm Baltacıgil, Ani Haddeler Pekman, Mustafa Deniz Doğan, Dizem Kaftan, Ozan Ağaç gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı filmde Radikal gazetesi yazarı Özgür Mumcu’da konuk oyuncu olarak “Hayta Ömer” karakterini canlandırıyor.

Bütün gün hiç bir iş yapmadan dolaşan, alışveriş merkezlerinde vakit geçiren, karnını doyurabilmek için film galalarına, sergi açılışlarına davetsiz misafir olan, okuma ihtiyacını kitabevlerinin rahat koltuklarında, kahvaltılarını süpermarketlerin tadım reyonlarında ve kişisel bakımını AVM tuvaletlerinde gerçekleştiren bir tuhaf! adamın hikayesinin anlatıldığı film, son yıllarda tüm dünyada başarılı örneklerine rastlanan ve büyük beğeni kazanan mockumentary (sahte belgesel) türünün Türkiye’deki ilk örneklerinden biri olarak Türkiye sinema tarihine ilginç bir not düşüyor.

Çok küçük bir bütçeyle ve gerçek mekanlarda çekilen filmin bütün teknik ekibi yalnızca dört kişiden oluşuyor.

Bir Aylak Adam, İngilizce altyazısıyla aşağıdaki linkten izlenebilir.
https://vimeo.com/47245911

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.