Çevreye duyarlı kitaplar (1)


ÇEVREMİ SEVİYORUM
Çocuklarda çevre duyarlılığını geliştiren, birbirinden şirin beş öykü…
Gazeteci ve sinema yazarı Banu Bozdemir’in kaleme aldığı, Gökçe Akgül’ün resimlediği “Çevremi Seviyorum” dizisi, Beyaz Balina Yayınları tarafından yayımlandı.

“Köpük Ülkesi”, “Ağlayamayan Bulut”, “Son Kurşunkalem”, “Renkli Penguen” ve “Koca Dev’in Koca Meyveleri” çocuklarda çevre bilincini geliştirmeyi amaçlayan, birbirinden şirin beş öykü…

Etkisi gitgide artan küresel ısınma ve diğer çevre sorunları, büyükleri olduğu kadar çocukları da etkiliyor. Deniz kirliliği (Köpük Ülkesi), yağmayan yağmur (Ağlayamayan Bulut), yeşil alanların gitgide azalması (Son Kurşunkalem) yanı sıra buzulların erimesi (Renkli Penguen) ve hormonlu tarım ürünleri (Koca Dev’in Koca Meyveleri), çocukları da yakından ilgilendiren konular.

“Köpük Ülkesi”nde deniz kirliliğine karşı mücadele eden köpüklerin macerasını, “Ağlayamayan Bulut”ta küresel ısınmanın etkileriyle savaşan bulutçukları okuyacaksınız.

Günümüzden 50 yıl sonra geçen “Son Kurşunkalem” ise, betonlaşmış bir dünyayı yeşillendirmeye çabalayan, tek kalmış Kurşunkalem’in öyküsü…

Hiç gökkuşağı renklerinde bir penguen gördünüz mü? “Renkli Penguen”de göreceksiniz. Eriyen buzullardan kaçan penguenlerle insanların, Gökkuşağı Ülkesi’ne yaptıkları yolculuğa siz de katılacaksınız.

“Koca Dev’in Koca Meyveleri” ise obur bir devin tüm ürünlerini yediği köylülerin komik hikâyesi… Köylüler, gizemli bir adamın sihirli tohumlarıyla kocaman ürünler elde etseler de, başlarına gelmeyen kalmıyor…

Banu Bozdemir, öykülerinde çevreyi korumanın önemini insancıl ve mizahi bir dille anlatıyor. Gökçe Akgül’ün yaratıcı illüstrasyonları da bu mizahi boyutu destekliyor.
“Çevremi Seviyorum” serisindeki kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim müfredatı için zorunlu kıldığı bitişik eğik yazı (elyazısı) fontu kullanılarak hazırlandı.

Banu Bozdemir
Gazeteci ve sinema yazarı Banu Bozdemir, bugüne dek Milliyet, Cumhuriyet, Vatan, Yeni Binyıl gazetelerinde ve Klaket ile Film + adlı sinema dergilerinde çalıştı. Bozdemir’in 2007 yılı şubat ayında “Küçük Sinemacılar” ve “Benim Trafik Kitabım” adlı iki çocuk kitabı çıktı. Çevremi Seviyorum serisi on kitaptan oluşuyor. Mışıl Suyu ve Uzaylı Çocuk Çizmeli Kedi Yayınları’ndan  çıktı… Yazar, halen televizyona dizi senaryosu yazıyor, kitap projeleri hazırlıyor. Ayrıca Gazeteport internet sitesinin sinema editörü ve cinedergi sinema dergisinin yazıişleri müdürü.

Gökçe Akgül
M.H. Gökçe Akgül, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Pek çok çocuk kitabını resimledi. Yurt içinde ve dışında pek çok yayınevi, firma, organizasyon ve yarışma bünyesinde sergi ve çalışma gruplarına katıldı, tasarımlar yaptı. Kendi yazdığı ve resimlediği kitap çalışmalarının dışında, farklı tekniklerde (2d, 3d, stopmotion) hazırladığı animasyon ve kısa film çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor. .

1 yorum

  1. Benim sevgili Çevremi Seviyorum serime (bu ilk beşlisi) burada neredeyse hiç ilgi göstermemişim. Oysa bu kitaplar benim neredeyse ilk göz ağrım. Küçük Sinemacılar ve Benim Trafik Kitabı’mdan sonra etrafıma bakınca konumu bulmuştum zaten. Çevre üzerine yazacaktım. Nasıl iştahlı bir yazma süreciydi anlatamam. Bulduğum konuların çok orijinal olduğunu söylemeliyim, çünkü önümüzde akıp giden değil de daha dipte bir şeyler olmasını istedim. Renkli Penguen olur mu demeyin, gökkuşağının altından geçince nasıl da güzel oluyor ama önce gökkuşağını bulmak lazım tabii… Yaa Son Kurşunkalem’e ne demeli… Bir yerlerde sıkışmış bir tohumun insanlık için büyük bir umut olduğunu düşünsenize. Etrafımızı basan grilik için en güzel çözüm yeşil, yeşilin yok olmasına izin vermeyelm, bunu hep birlikte yapabiliriz ancak! Köpük kızımız, patlamayan bir köpük ve denizler temiz kalsın diye neler yapıyor bir bilseniz? Köpük üstü bir çaba harcıyor… 🙂 Koca Devin Koca Meyveleri hormonsuz bir dünya için el ele diyor. Ağlayamayan bulut için üzülmeyin o ancak ağladıkça mutlu oluyor… Ben de kitaplarımı çocukların okuduğunu ve beğendiğini gördükçe… Sonuçta her şey çocuklara çevre sevgisini göstermek için… Sevgiler benim minik okuyucularım… 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.