Çevreye duyarlı kitaplar (2)

Gazeteci ve sinema yazarı Banu Bozdemir’in kaleme aldığı, Gökçe Akgül’ün resimlediği “Çevremi Seviyorum” dizisi, yepyeni kitaplarla devam ediyor!

Küresel ısınma ve diğer çevre sorunlarını ele alış tarzıyla büyük ilgi gören Çevremi Seviyorum serisi, 5 yeni kitapla sürüyor.
Banu Bozdemir’in yazdığı, Gökçe Akgül’ün resimlediği kitaplar “Zamanda Yolculuk”, “Ajan Bilbo”, “Dansçı Kerata”, “Eldiven ve Kar Tanesi” ile “Duman Çetesi” adlarını taşıyor.

“Zamanda Yolculuk”ta güneşin artan ısısı yüzünden evinden dışarı çıkamayan Ada’nın geçmişe yaptığı yolculukla dünyayı kurtarma çabası anlatılıyor.

“Ajan Bilbo”, dünyayı yok etmek isteyen kötülerin geliştirdiği mikroba karşı yapılan panzehiri koruyan Ajan Bilbo’nun başından geçenler üzerine…

Dansçı Kerata”da yumurtasından çıktıktan sonra bir dans grubu kurmayı aklına koyan caretta caretta yavrusu Kerata’nın;

“Eldiven ve Kar Tanesi”nde küresel ısınmaya karşı işbirliği yapan kar taneleri ve kışlık giysilerin öyküsü anlatılıyor.

“Duman Çetesi” ise küçük Emre’nin dünyamızı kirleten dumanlara karşı açtığı savaşı konu alıyor.

Banu Bozdemir, öykülerinde çevreyi korumanın önemini gene insancıl ve mizahi bir dille anlatıyor. Gökçe Akgül’ün sevimli ve yaratıcı illüstrasyonları da bu mizahi boyutu destekliyor.

“Çevremi Seviyorum” serisindeki kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim müfredatı için zorunlu kıldığı bitişik eğik yazı (elyazısı) fontu kullanılarak hazırlandı.

2 yorum

  1. O sıralar çok yoğundum sanırım ki Çevremi Seviyorum’a yorumlu yazılar yazmamışım… Ben de buradan yazayım dedim. İlk beşliyi bitirdikten sonra hızını alamayan ben, çevre elden gidiyor nidalarıyla ikinci beşliyi yazmaya koyuldum. Çevre konusunda kendimi aştım diyebilirim bu ktaplarla. 🙂 Eldiven ve Kar Tanesi bu serinin en orijinali galiba. Çünkü gökyüzündeki kar tanesiyle bir eldivenin buluşması anlatılıyor, amaç dünyayı kurtarmak, dengeyi tekrar kurmak ve kar yağmasını sağlamak! Zamanda Yolculuk geçmişle geleceği buluşturan, geçmişten birtakım değerleri geleceğe taşıyan ve orada yeşermesine imkan tanıyan bir hikaye, Ada bu kitabın kahramanı… Aferin sana Ada, akıllı çocuk! Duman çetesi bizi rahatsız eden, dünyamızı mahveden dumanlar üzerine. Onları yok edip sadece güzel kokular duysak fena olmazdı hani değil mi? Ajan Bilbo tam bir kaçma kovalama öyküsü. Dünyanın kurtarmak için gerekli panzehir iyi insanlar kadar kötü insanların da ilgisini çekiyosa o zaman koşarak yollara düşmenin vaktidir. Dansçı Kerata bir carettanın hayatını anlatıyor. Biliyorsunuz onlar da insanların her yere yayılma isteğinden fazlaca etkilenen hayvanlar ve yollarını bulmak da zorlanıyorlar. Ama yollarını bulduktan sonra da bakın neler yapıyorlar. Carettalara yol açalım lütfen!… 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.