Çocukların doğa rehberi…

Sinema ve çocuk kitapları yazarı Banu Bozdemir doğasever kitaplarından ilham alarak çocuklarla doğa atölyeleri düzenliyor. Video ve görsellerden oluşan atölyede zaman zaman pratik bilgiler verilmesi de amaçlanıyor.

Doğa gün geçtikçe insanoğlunun yanlışlıkları yüzünden azalıyor. Bir bakıyoruz sokağımızdaki ağacın yerine bir apartman yapılmış, nefes almak için gittiğimiz yeşil alanlar otobana ya da AVM’lere dönüşmüş. Hayvanların nesli azalıyor, buzullar eriyor, atmosfer her geçen gün daralıyor. Çocukların azalan doğaya dur demek ve onu çoğaltmak için bilgiye birikime ihtiyacı var. Bu atölyede ağaçların, ormanların, hayvanların sesi olacağız, nasıl yok edildiklerine ve yerlerine nelerin geldiğine yer vereceğiz. Yağmurların neden toprağa kavuşamadıklarını, bolca yağmur yağmasına rağmen neden dünyanın kuraklığa sürüklendiğine değineceğiz. Çocuklarla izlediklerimiz, gördüklerimiz ve anlattıklarımız üzerinden güzel doğa masalları ele alacağız, dünyamızı önce öykülerde sonrasında da gerçek hayatta yeşil, yaşanabilir ve sürdürülebilir kılmanın yollarını arayacağız.

Banu Bozdemir elinde kalemi, kesesinde tohumları ve doğasever kitaplarıyla çocuklara doğayı anlatıyor, onları doğanın içinde bir birey olmaya yönlendiriyor.

 (Çocuklar artık doğaya, ağaçlara, hayvanlara bambaşka bir gözle bakacak)

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.