Çocukluktan gençliğe, düşlerden öykülere!


Çocukları ve gençleri edebiyata yakınlaştıran çağdaş kitaplar yayımlayan Günışığı Kitaplığı, ülke çapında tüm 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini öykü yazmaya çağırıyor. Çocuk edebiyatımızda silinmez izler bırakan değerli yazar Zeynep Cemali’nin anısına, Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na, bütün ilköğretim ikinci kademe öğrencileri katılabilecek.

Ülkemizin bugün en çok okunan çocuk kitabı yazarları arasında yer alan, çocuk edebiyatımıza ustalara yakışan bir dil ve anlatım zenginliği katan Zeynep Cemali kaleme aldığı kitaplarıyla, binlerce çocuğa okumayı sevdirdi, onları edebiyata yakınlaştırdı. Günışığı Kitaplığı, çocuk edebiyatımızda silinmez izler bırakarak 26 Kasım 2009’da yaşama veda eden değerli yazarı Zeynep Cemali’nin anısına, Türkiye genelinde ilköğretim ikinci kademe (6, 7 ve 8. sınıf) öğrencilerinin katılabileceği bir öykü yarışması düzenliyor.

İlkgençliğe adım atan çocukları, kendilerini yazarak ifade etmeye özendirmeyi amaçlayan yarışmanın teması, her yıl yazarın kitaplarından seçilecek bir cümleyle belirlenecek. Yarışmanın 2011 için belirlenen “kardeşlik” temasına kaynaklık edecek cümle, Zeynep Cemali’nin son romanı Ankaralı’dan seçildi: “İki kardeş sımsıkı kucaklaştılar.” Seçici kurulu, Necati Tosuner, Sevim Ak, Aysel Gürmen, Necdet Neydim ve Müren Beykan’dan oluşan yarışmanın 2011 yılı için son başvuru tarihi, 2 Mayıs.

Zeynep Cemali’nin on yıla sığdırdığı ve bugüne dek onlarca baskısı tükenen sekiz kitabı, Günışığı Kitaplığı tarafından yeni tasarımlarıyla yayımlanarak benzersiz bir koleksiyona dönüştürüldü. Öncelikle çocuklar için yazmayı seçen Cemali’nin sıcak üslubu, gerçekçi anlatımı ve muzip gülümsemesiyle yarattığı eserleri, zengin temaları ve güçlü karakterleriyle küçük büyük her yaştan okurla buluşmasını sağlıyor. Onun içten edebiyat davetine katılan okurlarının sayısı her geçen gün artıyor.

Ayrıntılı bilgi www.gunisigikitapligi.com

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.