Daniel Day-Lewis filmleri İstanbul Modern Sinema’da…

İstanbul Modern Sinema, 24 Mayıs–3 Haziran tarihlerinde Daniel Day-Lewis. adlı seçkiyi sinemaseverlerle buluşturuyor. Seçkide, Lewis’in en iyi erkek oyuncu ödülünü aldığı 3 filmi de yer alıyor. 

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla, geçtiğimiz yıl oyunculuğu bıraktığını ilan eden en İngiliz oyuncu Daniel Day-Lewis’in muhteşem sinema kariyerine ışık tutuyor.

Oyunculuğa 1971 yılında Sunday, Bloody Sunday filmiyle başlayan Lewis, bugüne kadar Steven Spielberg, Martin Scorsese gibi Hollywood’un en büyük yönetmenleriyle çalıştı. İlki Jim Sheridan imzalı İrlanda yapımı Sol Ayağım (My Left Foot, 1989) olmak üzere, Kan Dökülecek (There Will Be Blood, 2007) ve Lincoln (2012) filmlerindeki performansı ile bugüne kadar en çok Oscar ödülü kazanan erkek oyuncu unvanını taşıyor.

Metot oyunculuğunu başka bir çıtaya yükselten Lewis, doğuştan beyin felçli doğduğu için sadece sol ayağını kullanabilen İrlandalı yazar Christy Brown’u canlandırmak için aylarca tekerlekli sandalyeden inmedi, Milan Kundera’nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (The Unbearable Lightness of Being, 1987) için Çekçe öğrendi, New York Çeteleri’nde (Gangs of New York, 2002) kamera önüne çıkmadan önce Kasap Bill karakterinin deli enerjisini cilalamak için aylarca sabahın beşinde Eminem dinledi. “İnsanlar benim adıma eziyet dolu hazırlanma sürecimden konuşuyor, oysa benim için safi zevk. Örneğin kasaplık ilk tercihim olmazdı normalde ama özel beceri gerektiren her şeyde, örneğin bir kasabın bıçağını bilemesinde bile ayrı bir güzellik var.”

 Son filmi de gösterilecek

İlk tercihi olmasa da düşkün olduğunu defalarca dile getirdiği terziliği sonunda karakterine taşıyan Lewis’in, Paul Thomas Anderson ile çektiği ikinci filmi Phantom Thread (2017) sinema ekranındaki son tılsımlı performansı. İstanbul Modern Sinema, Daniel Day-Lewis’in Phantom Thread’den 1984 yılındaki The Bounty’ye uzanan zaman tünelinde, sanat ile zanaatin kesiştiği o ince yerde hayat verdiği mıknatıs etkisindeki 10 karakteri izleyiciyle buluşturuyor.

*İstanbul Modern Sinema, Beyoğlu’ndaki geçici mekânında perdelerini açıyor…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.