Derin Nefes Al!

b6-derin-nefes-al

Kurgusu geçtiğimiz Eylül ayında tamamlanan, Nesrin Cavadzade, Celal Kadri Kınoğlu, Ercan Kesal ve Mine Tüfekçioğlu’nun başrolllerini paylaştığı 8 dakikalık kısa filmimiz ‘Derin Nefes Al‘ New York’da Film Society of Lincoln Center ve Museum of Modern Arts (MoMA) işbirliği ile düzenlenen New Directors/New Films’ a seçildi.

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin bu yıl ilk kez vereceği Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü de Derin Nefes Al ile Başak Büyükçelen’e  lâyık görüldü.

Derin Nefes Al’, Mart ayında New York’daki gösteriminden hemen önce ülkemizde Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ve Akbank Kısa Film Festivali’nde, Nisan ayında da Hisar Kısa Film Seçkisi kapsamında Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak.

Derin-nefes-al-afis

Filmin kısaca konusu şöyle: 

“Modern bir ailede yetişmiş genç bir kız, ailesi tarafından zorla bekâret kontrolüne götürülür. Psikolojik ve fiziksel olarak çok travmatik olan bu muayene, kızın kendi vücudu üzerinde kontrol sahibi olmadığını fark etmesine neden olur. Artık o, vücudunun kontrolünü ele geçirmek için her şeyi yapacaktır.”


YAPIM NOTLARI

‘Derin Nefes Al’ın senaryo çalışmaları Şubat 2012’de başladı. Prodüksiyon masraflarının karşılanması için Kanada’da üç dilde yayınlanan Bizim Anadolu gazetesinin desteğini alan Başak, Mart ayında oyuncularla görüşmeye başladı. Kadronun giderek belirginleşmesi üzerine görüntü yönetmeni Uğur İçbak’la görüşen Başak, onun da projeye destek vermesinin ardından Türkiye’de yeni sponsorlar aramaya girişti.

n-cavadzade00

İstanbul Kamera Işık’ın ekipman desteği ve Özel Okmeydanı Hastanesi’nin set desteği vermesi ile hızlanan prodüksiyon çalışmaları Mayıs ayı sonunda tamamlandı ve ‘Derin Nefes Al’ için ‘motor’ denildi.

Toplam 1.000 Dolar’a tek günde çekilen film, tüm ekibin ve oyuncuların desteği ve sponsorların katkılarıyla gerçekleştirildi.

İstanbul’da 5 ayrı mekanda 18 saatlik yorucu fakat keyifli bir çekimin ardından filmin ham görüntüleri Kanada’da yaşayan İran kökenli kurgucu Mahi Rahgozar’a gönderildi. Kanada’da filmin kurgusu yapılırken, Danimarka’da ses tasarımı yapıldı, İsveç’de ise müziği bestelendi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.