Dersimiz: Oyunculuk!Yeşim Ceren Bozoğlu’ndan oyunculuk kitabı…

Sokaktan çevirdiğiniz yüz kişiye sorun bir film var, başrolünde senin oynamanı istiyoruz diye, içlerinden 99’u evet diyecektir teklifinize. Oyunculuk artık çağımızın en çok istenen, en çok arzulanan mesleği, görünür, sevilir ve seyredilir olmanın en üst mertebesi…

Yeşim Ceren Bozoğlu, onbeş yıllık oyunculuk birikiminin püf noktalarını, sette, tiyatroda ve kulislerde yaşananların perde arkasını “Dersimiz Oyunculuk” ile gözler önüne seriyor. Dersimiz Oyunculuk’un önsözünde Yeşim Ceren Bozoğlu şöyle diyor;“Bu kitabı yazma amacım asla ne mesleki anlamda ahkam kesmek ne de edebi bir değer atfediyorum yazdıklarıma. Amacım akademik anlamda aldığım oyunculuk eğitiminin yıllar içerisinde profesyonel hayattaki -gerek tiyatroda gerek setlerdeki- karşılığını değerlendirmek ve orada yakaladığım “hayat kurtarır” ipuçlarını sizlerle paylaşmak. Bu muazzam yolculukta yani nefes alma sebebim olan oyunculuktaki kişisel serüvenimi paylaşmak asıl niyetim.

Oyunculuğun başlangıç aşamasındaki, ruhuyla bedeniyle ve zihniyle ne yapacağını bilemeyen meslektaşlarıma; “keşke birileri bana o zamanlar bunu öğretseydi” diye düşündüğüm ipuçlarını fısıldamak istedim. Kişisel oyunculuk atlasımın kaybolduğunuz anlarda pusulanız olması dileğiyle… “

Kitabın kapak fotoğraflarını ise Mehmet Turgut çekti.

ARKA KAPAK YAZISI

“Doğaçlama yapmalarını istediğimi, bunu yapabilmek için öncelikle ciddi ciddi kendilerine güvenmeleri gerektiğini, sahneye çıktıklarında eğlenmeleri gerektiğini ve en önemlisi egolarını yükseltip hata yapmaktan korkmamaları gerektiğini anlattım onlara defalarca… Yüzlerindeki ifadeyi tanımlayabilecek tek bir kelime var: Dehşet!!

Hayatın içinde ve hayatın büyüteç hali olan oyunculuk mesleğinde ki en tuhaf paradokslardan biridir bu, birisi size neden iyi olmadığınızı, başarısız olacağınızı ve kötü olduğunuzu söylediğinde nedense ona inanmaya, canı gönülden inanamaya hazırızdır… Ancak ne zaman birisi çıkıp da bize hayal edebileceğimiz her şeyi eğer gerçekten istersek yaşayabileceğimizi ve hatta oynayabileceğimizi söylerse ona genellikle çıldırmış muamelesi yaparız. Oysa geçek çok basittir: Yaşamda ve oyunda sınır yoktur aslında…”

YEŞİM CEREN BOZOĞLU KiMDİR?

Ankara doğumlu olan Yeşim Ceren Bozoğlu, çocukluğunu ve gençliğini İzmir ve İstanbul’da geçirdi. Ata Koleji ve İzmir Özel Türk Koleji’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Anasanat Dalı Bölümü’ne girdi. Mezun olduğu yıl oynadığı tek kişilik “Kadınlar” adlı oyun ile Cumhuriyet Gazetesi ve Ayşegül Yüksel tarafından “Yılın Genç Kadın Oyuncusu” seçildi. Daha sonra İstanbul’da oyunculuk kariyerine başladı.İstanbul Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları ve bir çok özel tiyatroda reji ve oyunculuk yapan Bozoğlu, aynı zamanda “Yeditepe İstanbul” , ”Sıcak Saatler”, ”Gülbeyaz” ,”Doktorlar”,” Geniş Aile” gibi televizyon dizilerinde başrollerde oynadı. Pek çok sinema filminde rol alan Yeşim Ceren Bozoğlu‘nun başrolünde oynadığı doğaçlama sinema film “Bahtı Kara”, İpekyol Film Festivali’nde “En iyi film” ödülünü aldı. Profesyonel olarak oyunculuk koçluğu konusunda Türkiye’nin en tanınan ismi olan Yeşim Ceren Bozoğlu halen çeşitli kurumlarda oyunculuk konusunda ders vermeye devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.