“Diren! / Suffragette” filmini birlikte izleyelim!

“Diren! / Suffragette” filminin Bir Film ve Filmmor işbirliğiyle düzenlenen özel gösterimi, “Osmanlı Kadın Hareketi” kitabının yazarı Prof. Dr. Serpil Çakır’ın sunumuyla 13 Ocak’ta Atlas Sineması’nda yapılacak.

Kadınların oy hakkı mücadelesini konu alan “Diren! / Suffragette”, Bir Film ve Filmmor işbirliğiyle, vizyon öncesi düzenlenen özel bir gösterimde izleyiciyle buluşuyor. 13 Ocak Çarşamba günü saat 21.15’te Beyoğlu Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek olan gösterimde “Osmanlı Kadın Hareketi” kitabının yazarı, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Serpil Çakır, tarihimizde çoğunluğun bilmediği bir sayfayı aralayacak ve Osmanlı sufrajetlerinin mücadelesini çeşitli örneklerle bize anlatacak.

_74177819_cc9e77aa-fbdd-4650-91dc-7b74e8dab4f7

Türkiye’deki kadın hareketi tarihi henüz sinemanın konusu olamadı ama “Diren! / Suffragette” filminin ele aldığı dönemde, 1900’lerin başında Osmanlı kadınları da kendi hakları için dergileri ve dernekleriyle mücadele verdiler. Tarihten önemli bir kesiti beyazperdeye taşıyan bu filmin özel gösterimi aracılığıyla kadın hareketindeki bu paralelliğe dikkat çekmeyi hedefliyoruz.

Sarah Gavron imzalı, Carey Mulligan, Helena Bonham-Carter, Anne Marie Duff, Romola Garai ve Brendan Gleeson’ın rol aldığı “Diren! / Suffragette”i tarihimizin önemli kadın direnişçilerini onuruna ve anısına hep birlikte izleyelim. Biletler Atlas Sineması gişesinden temin edilebilir.

Film hakkında: Maud (Carey Mulligan), yedi yaşından beri hastalık ve iş kazalarının yüksek olduğu bir çamaşırhanede çalışmaktadır. Yine kendisi gibi orada çalışan George (Ben Whishaw) ile evlenen Maud’un hayatta en büyük dayanağı oğlu Sonny’dir.

Bir paketi teslim etmeye giderken eylem yapan süfrajetlerin arasında kalan Maud, eylemciler arasında kendisiyle aynı çamaşırhanede çalışan Violet’ı (Anne-Marie Duff) görür. Maud’un harekete olan ilgisini fark eden Violet, onu süfrajet hareketine ve oy haklarını savunmaya ikna etmeye çalışır. Tüm risklerin farkında olan Maud, oy hakkını kazanmadan kadınlar için iyi bir gelecek olmayacağını anladığında, ilham verici bir lider olan kimyager Edith (Helena Bonham Carter) ile tanışır ve hareketin içine daha fazla girer.

Bundan sonra süfrajetlerin içinde hem sözcülük yapması hem de eylemlerde ön plana çıkması nedeniyle göze batan Maud, bir gösterinden sonra tutuklanır ve bir hafta boyunca hapiste kalır. Bu travmatik deneyim boyunca tanıştığı süfrajetlerin adanmışlığı onu hem ürkütür, hem de hayran bırakır. Kendini hareketten ne kadar uzak tutmaya çalışsa da, bu adaletsizliğe karşı duyduğu öfke, onu hareketin içine daha çok çekip hareketin lideri olan Emmeline Pankhurst (Meryl Streep) ile tanışmaya dek götürür.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.