Dönüşüm Muhteşem Olacak!

Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen, Sinema Genel Müdürlüğü ve tarafından desteklenen, Dünya’da kendi alanında ilk ve tek ‘Ön Elemede Elenmiş Filmler Festivali’ 8. ANKAmall 2.El Film Festivali için film kabulleri başlıyor.

1-22 Şubat’14 tarihleri arasında başvuracak Kısa ve Uzun Metraj filmlerin; daha önce herhangi bir film festivalinde ön elemede elenmiş, 2007 sonrası yapımı olması ve 20 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Başvuracak Uzun Metraj filmler içinse, ön elemede elenmesi dışında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Festival, Türk Sineması 100. Yaşını Kutlayacak!

Türk Sineması’nın doğum tarihi kabul edilen 1914’ten bu yana, Sinemanın 100 yılı geride kaldı. Festival açılışı, Türk Sinemasının ünlü yönetmenlerinden Halit Refiğ’in başyapıtlarından 1964 yapımı Gurbet Kuşları filminin restore edilmiş haliyle, 6 Mart’14’de, ANKAmall’da gösterimi ile yapılacak. Fanatik Video Kurucusu Nejdet Arkın’a, Gurbet Kuşları Filmi’nin yapımcısı Recep Ekiciler’e ve 5 yıl önce yaşamını yitiren yönetmen Halit Refiğ’in anısına, Eşi Prof. Gülper Refiğ’e festival tarafından ‘100 Yıllık Şilt’ sunulacak.

Dönüşüm Başlıyor…

Festival bu yıl, 8 yıllık film seçkilerinin de yer alacağı bir programla izleyici ile bulaşacak. ‘Dönüşüm Muhteşem Olacak’ sloganıyla yola çıkan festival’de, 8 yıldır gösterilen ‘ön elemede elenmiş’ 2000’e yakın film içerisinden seçkiler de yer alacak. ‘Özel Gösterimler’ ‘Dönüşenler’ ‘Dönüşümü Muhteşem Olanlar’  başlıklarıyla kısa film programı oluşturulacak festival’de, ayrıca ‘1.el filmler’ ve ‘Özel Gösterimler’  de yer alacak.

Van için El Ele:  Bir Kitap; Bir Bilet

Ankara Kısa Filmciler Derneği bu yıl da Sosyal Sorumluluk Projesi üstlenecek. ANKAmall AVM, Ankara Kısa Filmciler Derneği ve Ankara’nın en önemli sanat galerinden M1886 iş birliğiyle, festivale konuklarının ve izleyicilerinin festivale katılmadan önce yanlarında 2.el kitap getirmeleri istenecek. Festival gösterim alanında oluşturulacak, ‘Dönüşüm Kutuları’ ile katılımcılar, 2.el kitapları bu kutulara bırakarak festival etkinliklerine ve film gösterimlerine ücretsiz katılabilecek. Festival sonrasında toplanacak ve kategorize edilecek kitaplar, başta Van Merkez ve Van İlçeleri’nde yer alan ilk ve ortaöğretim kurumlarına gönderimini üstlenecek. İhtiyacın belirlenmesi ve tamamlanması ile birlikte, Ankara ve İlçeleri’nde de yer alan okullara da kitap gönderimi devam edecek.

Detaylı Bilgi:   www.ikincielfestivali.org İletişim: ikincielfestivali@gmail.com

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.