Efsane Beşli’nin kahramanları Aydede’de…

aydede

Amerikalı yazar William Joyce’un uzun zamandır beklenen Çocukların Koruyucuları serisinin ilk kitabı Aydede çıktı! Aydede, masalların renkli dünyasına yeni bir soluk getiriyor. William Joyce, zengin sinematik dili ve müthiş illüstrasyonlarıyla hayat verdiği masallarıyla çocukların hayal dünyasına sesleniyor.

Aydede’nin yolculuğu çok uzun zaman önce başladı. Umudun, mutluluğun ve rüyaların gerçekleşebildiği o muhteşem dönemde, yani Altın Çağ’da.

Masalımız, dünyadan uzak, gizemli güçlerle dolu periler ülkesinde başlar. Aydede, anne babası ve Pırıltı, gemileri Ay Yelkenlisi ile barış dolu gezenleri gezerler. Fakat bir gün Karagölge, Aydede’nin hiç kâbus görmemiş olduğunu öğrenir ve onu kendi Kâbuslar Prensi yapmaya yemin eder. Aydede’yi korumak için ailesi ve geminin mürettebatı kahramanca savaşırlar; ama yenik düşerler… Bu savaşta sağlam kalmayı başaran Aybotları, Ayfareleri ve dev Yıldız Kurtları, Aydede’yi Ay’daki tünellerine götürür, büyütürler.

Dünyadaki çocukların balonları zaman içinde yükselerek Ay’a ulaşır. Artık küçük bir çocuk olmayan Aydede, kulağını balonlara dayadığında çocukların kaybettikleri umutlarını ve rüyalarını duyabildiğini fark eder. Aydede, Dünya’ya neşe getirmeye çalışır; ama her şeye rağmen çocukların kâbus gördüğünü anlar.

Aydede, Dünya’daki arkadaşlarını korumak için yaşlı oyuncakçıyı, tavşanı, periyi ve diğerlerini çağırır. Ve Dünya’daki çocukları koruma için yemin ederler.

“Dünya’daki çocuklara göz kulak olacağız. Onları her türlü kötülükten koruyacağız.
Yüreklerinin neşeyle açmasını, ruhlarının cesaretle dolmasını, yanaklarının her zaman gül gibi olmasını sağlayacağız.
Hayatlarımız pahasına umutlarını ve rüyalarını koruyacağız.
Çünkü sahip olduğumuz her şey, sahip olduğumuz tek şey onlar
Ve onlar yaşadıkça biz de ebediyen var olacağız.”

William Joyce’un Çocukların Koruyucuları serisinden uyarlanan Efsane Beşli filmini çocuklarınıza izletmeden önce onları Aydede’nin dostları Noel Baba, Doğa Bekçisi Paskalya Tavşanı, yarı insan, yarı sinek kuşu olan Diş Perisi, güzel rüyaların yaratıcısı Uyku Perisi ve ölümsüz Jack Frost ile tanıştırın. Çünkü unutulmaz bir hikâye onları bekliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.