Eric Rohmer anısına…Pera Film “Eric Rohmer : Anısına”
programıyla, 19 – 31 Ekim tarihleri arasında, Ocak 2010’da 89 yaşında hayata veda eden Fransa’nın Yeni Dalga kuşağının en önemli yönetmenlerinden Rohmer’i özel bir film seçkisiyle anıyor.

“Temelde, söylemiyorum ben, gösteriyorum. Hareket eden ve konuşan insanlar gösteriyorum. Bu yapmayı bildiğim tek şey, ama esas mesajım da burada yatıyor, diyor Eric Rohmer. 5 kurmaca, 4 kısa ve 1 belgeselden oluşan “Eric Rohmer : Anısına” film seçkisinin işaret etmeye çalıştığı tam da bu. Seçkide Rohmer’in tanınmış uzun metrajlı filmlerinden Maud’daki Gecem, Claire’in Dizi, Güzel Evlilik, Pauline Plajda ve Kız Arkadaşımın Erkek Arkadaşı’nın yanısıra, 1950 ve 1960’larda çektiği 4 kısa film ve ayrıca Eric Rohmer’in Yaz Masalı adlı filmin çekim aşamalarını gösteren belgeseli de yer alıyor.

Eric Rohmer filmlerinin kurgusunu yapan Mary Stephen Pera Film’de

22 Ekim Cuma günü saat 17:00’deki Pauline Plajda ve 19:00’daki Güzel Evlilik filmlerinin ardından 1990’lardan sonra Eric Rohmer’in filmlerinin kurgusunu yapan ve Rohmer’in yakın dostu Mary Stephen ile bir söyleşi düzenlenecek.

Eric Rohmer

Rohmer eleştirmenlerin yönetmenliğe döndüğü Yeni Dalga geleneğinden geliyordu; Cahiers du Cinéma degisinin editörlüğünü yaptı ve Yeni Dalga’nın en romantik filozofu ve zaman zaman “intimist” olarak adlandırılan bir sinemanın ustası oldu: özellikle şaşırtıcı olmayan, genellikle 20’li yaşlarda ve yaşamları bir yürüme, konuşma ritminde anlatılan insanlar  üzerine hassas, gösterişsiz filmler. Dramatik omuz planlarından kaçındı, müzik kullanmama eğilimindeydi. 1957’de Cahiers du Cinéma’nın genel yayın yönetmenliğine başladı, bu görevi 1963’te Barbet Shroeder’le filmlerinin çoğunluğunun yapımcılığını yapacak film şirketi Les Films du Losange’ı kurmak üzere bırakacaktı. 1962’de hikayenin ana konusunu “Anlatıcı, bir kadını ararken, onu bulana kadar dikkatini üzerinde tutacak bir başka kadınla karşılaşır” diye özetlediği, “Ahlak Öyküleri” adını verdiği bir grup filme başladı. 1980’lerde, komediler ve meseller ikinci büyük dizisini oluşturdu: her film kendince halk bilgeliğinden bir özdeyişi anlatıyordu. Yönetmen 1990’larda, aşkın oyunları ve zenginlikleri üzerine araştırmalarını “Dört Mevsim Hikayeleri” ile sürdürdü.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.