Evlerden Biri işte!


Orhan Kemal yazmış da yazmış belki zaman gelir, millet televizyonun başına zımbalanır da benim yazdıklarımı izler diye. Orhan Kemal toplumsal gerçekçi bir yazar tabii onun dönemleri farklı. Adam habire komünizm propagandasıyla suçlanıyor, içeri girip çıkıyor. Saygı duyulası bir yaşam!

Neredeyse filme, daha çok da diziye uyarlanmayan romanı yok gibi. O sıradan insanın, sıradan ilişkilerin ve onların yansımalarının peşinde bir yazar en sevdiğimden. Politik olmanın belini acayip esnekleştiriyor. Kopuk değil, aksine hayatın içinde. En beğendiklerimizden. Orhan Kemal’in habire televizyon dizisi olan romanlarına gelecek olursak orada biraz dertliyiz a dostlar!

400-500 sayfalık romanlardan yağ çıkartma kaygısıyla gözleri parlayan senaristler, yapımcılar ve televizyon ordusu karşısında dehşete düşmüyor değilim. Gerçeklik algım yerle bir oluyor. Neyse Evlerden Birinde herkesin asıldığı bir kızcağız var da, bir zaman sonra boku çıkan bir senaryoculuk anlayışıyla titremeyeceğiz. Aslında baktığımızda aile içi şiddetin nasıl bir deprem olduğuna tanık olacağız ilerleyen bölümlerde. Kadın olmanın iki yönü, erkek olmanın nasıl da kadının davranışıyla şekillendiği falan filan.

İskender ve Nursen’in aşkı mı öne çıkacak ki hiç öyle gözükmüyor. Dizi öyle bir dağılmaya doğru gideceğinin taa ilk bölümden altını çiziyor… Nursen herkesin paylaşmak istediği kız olarak ellerimizden kayıp gidecek, fingirdek annesi  zaten yoldan çıkmış. Şimdi bu diziyi günümüze uyarlama durumu var ki zorlanmamışlar belki ki… Çünkü aynı tas aynı hamam durumu devam ediyor. Evlerde, mahallelerde neler yaşanıyor özelikle de birbiriyle iç içe sokaklarda, ilişkilerde.

Oyunculuklar iyi ama Nursen’in annesi Leman’ın o kadar ön planda olması canımı sıktı, her dakika bir flört hali de can sıkıcı yani… ilk bölümde kim kimdir tanımaya çalıştık, İskender’in ezik halinin ileride ne olacağını pek bir merak ettik.  Orhan Kemal kitaplarında masumiyet hiçbir zaman kazanmaz, önce herkes bi dağılır, başlarına gelmedik kalmaz. Sonra bi toplanır giderler. Bakalım iki kardeş arasında neler olacak, sinirli baba kimlere dalacak! Evlerden biri işte!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.