Festival’de Bu Yıl Neler Var?

Dünya ve Türkiye sinemasının yeni örneklerinden, ödüllü filmlere, belgesellerden kısa filmlere, engelliler için sesli betimlemeli filmlerden çocuk filmlerine, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla film sonrası söyleşilerden sergi ve atölyelere bir hafta boyunca Malatya’da sinema şenliği yaşanacak.

Malatya Uluslararası Film Festivali bu yıl 6-12 Kasım tarihleri arasında, sinemaseverlere, son iki yılın en yeni filmlerinden, dünya festivallerinde ödüller kazanmış ve seyirciler tarafından büyük beğeni alan filmlere, usta yönetmenlerin son filmlerinden, genç yeteneklerin ilk filmlerine kadar geniş bir yelpazede seçkiler sunuyor. 40’a yakın ülkeden 140’a yakın film izleyicilerle buluşurken, film gösterimlerinin yanı sıra ücretsiz olarak söyleşiler, imza günleri, atölye çalışmaları ve sinema dersleri düzenlenecek.

Festivalde yer alan dünya ve Türkiye sinemasının son dönem örneği pek çok film, Uluslararası ve Ulusal Uzun Film Yarışmalarında ve yarışma dışı seçkilerde Türkiye prömiyerlerini yapacak.

6 Kasım’da başlayacak olan ve bu yıl 6. Yaşını kutlayan Malatya Film Festivali, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile düzenleniyor.

FESTİVAL SOSYAL MEDYADA

Malatya Film Festivali bu yıl sosyal medya hesapları ile Festival filmlerini, etkinlikleri, program bilgilerini anlık olarak izleyicilere ulaştırıyor. Sinemaseverler, festival filmlerinin bilgilerine, film sonrası söyleşilere ve etkinliklere ilişkin tüm bilgileri anında öğrenebilecek, düzenlenen yarışmalarda, festival kitaplarının yanı sıra, film biletleri kazanacak. #MUFF2015 etiketini kullanarak festivalle ilgili tüm görüşlerini ve fotoğrafları birbirleriyle paylaşabilecek. Sinemaseverler ayrıca Periscope uygulaması ile pek çok etkinliği canlı olarak takip edebilecek.  Malatya Film Festivali’nin film ve etkinlik programları, onur ve emek ödülü alacak isimler, yarışmaların ön ve ana jürileri, Festival Danışma Kurulu’nun görüşleri alınarak belirlendi. Bu yıl danışma kurulunda: Sinema Yazarı Kerem Akça; TV yapımcısı Mehmet Çam; Roma Türk Filmleri Festivali’nin kurucusu Serap Engin; senaryo doktoru ve akademisyen Özgür Şeyben ve oyuncu İpek Tuzcuoğlu yer aldı.

FESTİVAL AÇILIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ

Malatya Film Festivali’nin Açılış Töreni 6 Kasım Cuma akşamı, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek. Açılış konuşmalarının ve festival yarışma filmlerinin tanıtımının ardından, onur ve emek ödülleri takdim edilecek.

Festival Ödül Töreni ise 12 Kasım Perşembe akşamı, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek. Gecede, Ulusal ve Uluslararası Uzun Film Yarışması ile Kısa Film Yarışması’nda ödül kazananlara ödülleri takdim edilecek.

Açılış ve Kapanış Törenlerinin sunuculuğunu, tiyatro ve sinema oyuncusu, yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan üstlenecek.

FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERİ

Malatya Film Festivali tarafından her yıl sinemaya büyük hizmetler vermiş olan isimlere verilen Onur Ödülleri’ni, bu yıl, oyuncu Perihan Savaş ve Serdar Gökhan alacak.

Sinemaya hizmet etmiş uluslararası isimleri de unutmayan Malatya Film Festivali, Yabancı Onur Ödülünü, bu yıl, Gürcü sinemasının usta yönetmeni Eldar Shengelaia’ya verecek.

Onur Ödülleri, 6 Kasım Cuma akşamı, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek Festival Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

Festival kapsamında Perihan Savaş’ın 11. Antalya Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldığı, 1974 yapımı, restore edilmiş “Bedrana”; Serdar Gökhan’ın 1972 yapımı “Gökçe Çiçek” ve Eldar Shengelaia’ın 1983 yapımı “Mavi Dağlar” filmleri gösterilecek.

 

FESTİVAL SİNEMALARI, SEANSLAR, BİLETLER

Festival filmleri, bu yıl, Malatya Park AVM içerisinde Avşar Sinemalarında, Malatya merkezde bulunan Yeşil Sinemaları, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli ve İnönü Üniversitesi gösterim salonlarında izleyicilerle buluşacak.

Festival Seansları: 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30

Bilet Fiyatları: Avşar ve Yeşil sinemalarındaki tüm gösterimler öğrenci 2 TL, tam 3 TL (13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seansları)

Ücretsiz Gösterimler: Avşar ve Yeşil sinemalarında 11.00 seansında gösterilecek olan Çocuk Filmleri; Double Tree Hilton’da engelliler için yapılan gösterimler, belgesel ve kısa filmler; İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan kısa film ve belgesel gösterimleri; ayrıca 8.000’e yakın Suriye vatandaşının bulunduğu konteyner kentte yapılacak olan tüm gösterimler ücretsiz olacak.

FestivalKart: 6. Malatya Film Festivali’nde bu yıl ilk kez uygulanacak olan FestivalKart ile filmlere sınırsız giriş hakkı sağlanacak. 15 TL karşılığında alınabilecek FestivalKart ile tüm filmlere sınırsız giriş hakkının yanı sıra, öncelikli bilet alımı, ücretsiz katalog ve Malatya Park AVM’de çeşitli restoranlarda indirim hakkı sağlanacak.

 FESTİVAL FİLM PROGRAMI

 1. Malatya Film Festival’i, bu yıl da Berlin, Cannes, Toronto gibi saygın film festivallerinde ilk kez izleyici karşısına çıkan ödüllü filmleri ve izleyicilerden büyük beğeni toplayan filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Festivalde Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümlerinde gösterilecek filmlerin yanı sıra, diğer filmler Dünya Panoraması, Ulusal Panorama, Öteki Dünyanın Renkleri, Ortadoğu Sineması, Retrospektif: Nuri Bilge Ceylan, Romen Yeni Dalgası, Ustaların Gözünden, Ulusal Belgesel Panoraması, Mişmiş (Çocuk Filmleri), Suriyeli Misafirler, Onurlandırılan Filmler, Anılarına Bölümü, Ulusal Kısa Film Yarışması, Kısa Film Dünya Panoraması ve Kısa Film Türkiye Panoraması başlıkları altında gösterilecek.

 Retrospektif: Nuri Bilge Ceylan:


Malatya Film Festivali,
bu yıl, sinemamızın usta yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın sinemasına özel bir bölüm ayırarak, festival seyircisini kısa filmi dahil, Nuri Bilge Ceylan sinemasının derinliklerine inmeye, yönetmenin sinemasının gelişimine tanık olmaya çağırıyor.

Koza / Cocoon / 1995

Kasaba / The Small Town /  1997

Mayıs Sıkıntısı / Clouds of May / 1999

Uzak / Distant / 2002

İklimler / Climate / 2006

Üç Maymun / Three Monkeys / 2008

Bir Zamanlar Anadolu’da / Once Upon a Time in Anatolia / 2011

Kış Uykusu / Winter Sleep / 2014

 Dünya Panoraması:

Japonya’dan İzlanda’ya, Arjantin’den Çek Cumhuriyetine dünyanın çeşitli ülkelerinden, uluslararası festivallerde görücüye çıkmış filmler, birçoğu Malatya’da Türkiye Prömiyerini yapacak şekilde Malatya seyircisi ile buluşuyor.

 • Bozuk Düzen / Stinking Heaven / Nathan Silver, 2015, 70’, ABD  (TR Prömiyeri)
 • İki El Silah Sesi / Two Shots Fired / Dos Disparos / Martin Rejtman, 2014, 104’, Arjantin (TR Prömiyeri)
 • Keçi / Goat / Koza / Ivan Ostrochovský, 2015, 75’, Slovakya, Çek Cumhuriyeti (TR Prömiyeri)
 • Süperdünya / Superworld / Superwelt / Karl Markovicks, 2015, 120’, Almanya (TR Prömiyeri)
 • Yabani Kız / Wildlike / Frank Hall Green, 2014, 98’, ABD (TR Prömiyeri)
 • Babam / My Father / Babai / Visar Morina, 2015, 104’, Kosova, Almanya
 • Devrim Melekleri / Angels of Revolution / Angely Revolucii / Aleksey Fedorchenko, 2014, 113’, Rusya (TR Prömiyeri)
 • Dheepan – Jacques Audiard, 2015, 110’, Fransa
 • İnatçılar / Rams / Hrútar / Grímur Hákonarson, 2015, 93’, İzlanda, Danimarka
 • İnsanın Değeri / The Measure of a Man / La Loi Du Marché / Stéphane Brizé, 2015, 93’, Fransa
 • Küçük Kız Kardeşim / Our Little Sister / Umimachi Diary / Kore-eda Hirokazu, 2014, 128’, Japonya
 • Mükemmel Bir Gün / A Perfect Day / El Pozo / Fernando León de Aranoa, 2015, 106’, İspanya
 • The Club / El Club / Pablo Larraín, 2015, 98’, Şili
 • Umudun Tarifi / Sweet Red Bean Paste / An / Naomi Kawase, 2015, 113’, Japonya, Fransa
 • Yalanlar Labirenti / Labyrinth of Lies / Giulio Ricciarelli, 123’, Almanya

 Türkiye Panoraması:

Bulantı / Nausea / Zeki Demirkubuz, 2015
Mustang / Mustang / Deniz Gamze Ergüven (Fransa’nın Oscar Aday Adayı), 2015
Limonata / Lemonade / Ali Atay, 2015
Sivas / Sivas / Kaan Müjdeci (Türkiye Oscar Aday Adayı), 2014
Ustaların Gözünden:

Taviani Kardeşler, Margarethe von Trotta, Nanni Moretti ve Stephan Fears’ın dünya festivallerini dolaşan son filmleri bu yıl Malatya’ya uğruyor.

 • Muhteşem Boccaccio / Wondrous Boccaccio / Maraviglioso Boccaccio – Paolo Taviani, Vittorio Taviani, 2015, 121’, İtalya, Fransa (TR Prömiyeri)
 • Kayıp Hatıralar / The Misplaced World / Die Abhandene Welt, Margarethe von Trotta, 2014, 101’, Almanya (TR Prömiyeri)
 • Annem / My Mother / Mia Madre – Nanni Moretti, 2015, 106’, İtalya, Fransa
 • Son Efsane / The Program – Stephen Frears, 2015, 103’, Birleşik Krallık, Fransa

Ortadoğu Sineması:

Gelenekselleşen bölümlerden Ortadoğu Sineması’nda bu yıl da Mohsen Makhmalbaf, Jafar Panahi ve Ida Panahandeh gibi ödüllü yönetmenlerin son filmleri Malatya’da izlenebilecek.

 • Arwad / Samer Najari, Dominique Chila, 2013, 105’, Kanada (TR Prömiyeri)
 • Madam Courage / Madame Courage – Merzak Allouache, 2015, 90’, Fransa (TR Prömiyeri)
 • Başkan / The President – Mohsen Makhmalbaf, 2014, 115’, Gürcistan, Fransa, İngiltere,
 • Nahid – Ida Panahandeh, 2015, 105’, İran
 • Taksi Tahran / Taxi – Jafar Panahi, 2015, 82’, İran

Öteki Dünyanın Renkleri:

Filipinler, Etiyopya, Guatemala ve Trinidad ve Tobago’dan farklı keşifler… Öteki Dünyanın Renkleri, sizi alışık olmadığınız ülke sinemalarında renkli bir yolculuğa çıkaracak.

 • Kayıp Cennet / Paradise Lost / Desaparadiso – Khavn de la Cruz, 2015, 75’, Filipinler (TR Prömiyeri)
 • Kırıntılar / Crumbs – Miguel Llansó, 2015, 68’, İspanya, Etiyopya (TR Prömiyeri)
 • Taklub / Trap / Taklub – Brillante Ma Mendoza, 2015, 97’, Filipinler (TR Prömiyeri)
 • Tanrı Savaşanı Sever /God Loves The Fighter – Damian Marcano, 2013, 104’, Trinidad ve Tobago (TR Prömiyeri)
 • Ixcanul / Volcano – Jayro Bustamante, 2015, 93’, Guatemala, Fransa

Romen Yeni Dalgası:

Yakın dönemin kilit sinema akımlarından Romen Yeni Dalgası’nın, ilk yıllarından bugüne uzanan seçkin filmleri, lezzetli bir seçki ile Malatya’da.

 • Boks / Box – Florin Serban, 2015, 93’, Romanya (TR Prömiyeri)
 • Çocuk Pozu / Child’s Pose / Calin Peter Netzer, 2013, 112’, Romanya
 • Ailemizdeki Herkes / Everybody In Our Family / Toată lumea din familia noastră / Radu Jude, 2012, 109’, Romanya, Hollanda
 • İyi Niyetler / Best Intentions / Din dragoste cu cele mai bune intenţii / Adrian Sitaru, 2011, 105’, Romanya
 • 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün / 4 Months, 3 Weeks, 2 Days / 4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile / Cristian Mungiu, 2007,113’, Romanya
 • Bükreş’in Doğusu / 12:08 East of Bucharest / A fost sau n-a fost / Corneliu Porumboiu, 2006, 89’, Romanya
 • Kağıt Mavi Olacak / Paper Will Be Blue / Hîrtia va fi albastrã / Radu Muntean, 2006, 95, Romanya
 • Bay Lazarescu’nun Ölümü / The Death of Mr. Lazarescu / Moartea domnului Lazarescu / Cristi Puiu, 2005, 153’, Romanya

 

Belgeseller:

Anadolu Masalları / Anatolian Tales / Emin Fırat Övür, 2015 (TR Prömiyeri)
Anadolu Break / Anatolia Break / Taylan Mutaf, 2015
Artık Hayallerim Var / Through My Lens / Nefin Dinç, 2015
Daha Güzel Bir Hayat / A Better Life / Pınar Okan, 2015
Sürgünde Bir Halk: Ahıskalı Türkler / People in Exile: Ahiskan Turks / Cenk Demirkıran, 2015
Yollara Düştük / We Hit The Road / Deniz Yeşil, 2014
Afro Türkler / Turkey’s Afro / Betül Usta
Çekçek / Harun Çavuş
Gizli Engel / Hidden Disability / Furkan Özdemir, Sultan Koca
Ayva Göbeği / Quince Heart / Doğacan Aktaş
Kinostajik / Kinostajik / Resul Sakınmaz

Mişmiş (Çocuk Filmleri):

 • Snoopy ve Charlie Brown / The Peanuts Movie – Steve Martino, 2015, 92’, ABD (TR Prömiyeri)
 • Hayat Kitabı / Book Of Life – Jorge. R. Gutiérrez, 2014, 95’, ABD
 • Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış / Rimo and Zimo: Peace In Town – Nermin Er, İsmet Kurtuluş, 2014, 73’, Türkiye

 Anılarına:

Tatlı Hayat / La Dolce Vita, Federico Fellini, 1960, 174’, İtalya, Fransa, 1960 (Anita Ekberg Anısına)
Nereye Bakıyor Bu Adamlar, 1976 (Zeki Alasya Anısına)
Zengin Mutfağı, 1988 (Başar Sabuncu Anısına)
Kahpe Bizans, 1999 (Sümer Tilmaç Anısına)

Onurlandırılan Filmler:

Mavi Dağlar / Blue Mountains / Tsisperi mtebi anu daujerebeli ambavi  / Eldar Shengelaia, 97’, 1983, Sovyetler Birliği
Bedrana – Süreyya Duru, 1974
Gökçeçiçek – Lütfi Ö. Akad, 1972

Suriyeli Misafirlerimiz İçin:

 • Ghadi – Amin Dora, 2014, 100’, Lübnan
 • Theeb – Naji Abu Nowar, 2014, 100’, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere

Engelsiz Filmler:

 • Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / Çiğdem Vitrinel
 • Toz Ruhu / Nesimi Yetik
 • Ben O Değilim / Tayfun Pirselimoğlu
 • Beyaz Tanrı / White God / Kornel Mundruczo / Macaristan, Almanya, İsveç

Kısa Film Türkiye Panoraması:

Ümit Ünal, Zeynel Doğan, Erdem Tepegöz, Melik Saraçoğlu, Murat Tolga Şen ve Banu Bozdemir gibi birbirinden değerli sinemacıların jüriliğini yaptığı ”En İyi On Kısa Film” Malatya Film Festivali’nde izleyicilerle buluşuyor.

Sessiz – L. Rezzan Yeşilbaş, 2012
Küçük Bir Hakikat – Emre Akay, 2010
Nolya  – M. Cem Öztüfekçi, 2010
Buhar – Abdurrahman Öner, 2012
Poyraz – Belma Baş, 2006
Patika – Onur Yağız, 2013
Adem Başaran – Orhan İnce, 2014
Yoldaki Kedi – Can Kılcıoğlu, 2007
Dondurma – Serhat Karaaslan, 2014
Toz – H. Fatih Kızılgök, 2004

Kısa Film Dünya Panoraması:

Caradecaballo / Horseface

– Marc Martinez Jordan
Ciel / Sky – Sophie Chamoux
The Red Folio –  Mauro Tracco
Mr. Dentonn –  Ivan Villamel Sanchez
Pianola – Julien Mondon
Record – Hawre Bahjat
Te Desconozco / I Don’t Recognize You – Juanlu Ruiz, Toni Ruiz
Ziyaret – Sahide Sanin, James Neil
The Open Window – Lucilla Las Heras
Der Weg / The Path – Erol Afşin

FESTİVALDE YARIŞMA HEYECANI

Ödüller:

Malatya Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma kategorisinde filmler; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo Ödülü için yarışacak. Bu ödüllerin yanı sıra halk oylaması sonucunda belirlenecek en iyi filme de Kemal Sunal Halk Ödülü verilecek. Filmlerin destekleyici unsuru olan film müziklerinin de yarışacağı festivalde Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü de sahibini bulacak.

Yarışma kategorileri ve dereceye giren filmlere Kristal Kayısı Ödülü’nün yanı sıra verilecek para ödülleri şöyle:

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film                                                     75.000 TL
En İyi Yönetmen                                            15.000 TL
En İyi Kadın Oyuncu                                     10.000 TL
En İyi Erkek Oyuncu                                                10.000 TL
En İyi Senaryo Ödülü                                    10.000 TL
Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü               10.000 TL
Kemal Sunal Halk Ödülü (En İyi Film)          Kristal Kayısı Ödülü
SİYAD Ödülü (En İyi Ulusal Film)                 Plaket

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film                                                     12.000 $

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

En İyi Film                                                     7.500 TL

YARIŞMA JÜRİLERİ

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi:

Aytekin Çakmakçı                 Görüntü Yönetmeni
Cansel Elçin                           Oyuncu, Yönetmen
Cüneyt Cebenoyan                Sinema Yazarı
Ercan Kesal                           Oyuncu, Senarist, Yazar
Handan İpekçi                                   Yönetmen
İpek Tuzcuoğlu                      Oyuncu
Mustafa Ziya Ülkenciler         Sanat Yönetmeni
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD Jürisi:

Barış Saydam
Engin Ayça
Murat Tırpan
NETPAC Jürisi:

Malatya Film Festivali’nde, bu yıldan başlayarak her yıl, NETPAC Jürisi yer alacak. Jüri, festivalde gösterilen Asya filmlerinden en iyi filmi belirleyecek.

NETPAC jürisinde yer alan isimler:

Axel Estein                             Alman Sinema Yazarı (NETPAC Üyesi)
Roya Sadat                            Afgan Sinema Yazarı, Yönetmen, Yapımcı (NETPAC Üyesi)
Doç. Dr. Nilay Ulusoy            Akademisyen (Bahçeşehir Üniversitesi)

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi:

Prof. Dr. Aytekin Can            Akademisyen, Kısaca Film Festivali Onursal Başkanı
Prof. Dr. Nezih Orhon            Akademisyen, Yönetmen
Ömür Atay                             Yönetmen
Ufuk Bayraktar                      Oyuncu, Yönetmen
Özge Özberk                         Oyuncu
Prof. Dr. Alper Altunay          Anadolu Üniversitesi Sinema TV Bölüm Başkanı
Natali Yeres                           Sanat Yönetmeni, Yönetmen

 YARIŞMA FİLMLERİ

 Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde yarışacak filmler;

 1. Malatya Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 2014-2015 sezonunda çekilen, toplam 32 film başvuru yaptı. Görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, akademisyen Burcu Yasemin Şeyben ve sinema yazarı Yeşim Tabak’tan oluşan Ön Jüri, Ana Jürinin karşısına çıkacak 14 filmi belirledi. 3 filmin Türkiye Prömiyerini yapacağı yarışma filmleri şöyle:

Abluka / Frenzy / Emin Alper, 2015
Sarmaşık / Ivy / Tolga Karaçelik, 2015
Kar Korsanları / Snow Pirates / Faruk Hacıhafızoğlu, 2015
Nefesim Kesilene Kadar / Until I Lose My Breath / E. Emel Balcı, 2015
Yarım / The Half / Çağıl Nurhak Aydoğdu, 2015
Çekmeceler / Drawers / Caner Alper, Mehmet Binay, 2015
Eksik / Lack / Barış Atay, 2015
91.1 – Mustafa Haktanır, 2015 (TR Prömiyer)
On Adım / Ten Steps / Fatih Hacıosmanoğlu, 2015 (TR Prömiyer)
Yeni Dünya / The New World / Caner Erzincan, 2015
Kasap Havası / Kasap Dance / Çiğdem Sezgin, 2015
Misafir / The Visitor / Mehmet Eryılmaz, 2015
Memleket / Homeland / Murat Saraçoğlu, 2015 (TR Prömiyer)
Saklı / Secret / Selim Evci, 2015

 Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde yarışacak filmler;

400’e yakın filmin müracaatta bulunduğu Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda, toplamda 10 film yarışacak. Yarışma filmlerinin birçoğu, Türkiye Prömiyerini, Malatya Film Festivali’nde yaparak, sinemaseverlerle buluşacak.

 • Ben, Earl ve Ölen Kız / Me and Earl and the Dying Girl – Alfonso Gomez-Rejon, 2015, 105’, ABD
 • Birini Öldürmek / To Kill A Man / Matar a un Hombre – Alejandro Fernández Almendras, 2014, 82′, Şili, Fransa (TR Prömiyeri)
 • Birleşme Noktası / Vanishing Point – Jakrawal Nilthamrong, 2015, 100’, Tayland (TR Prömiyeri)
 • Boğulan Bir Adamın İzlenimleri / Impressions of a Drowned Man / Oi Entyposeis Enos Pnigmenou – Kyros Papavassiliou, 2015, 82’, Kıbrıs, Yunanistan, Slovenya (TR Prömiyeri)
 • Fırtına Bulutlarının Altında / Under Electric Clouds / Pod Elektricheskimi Oblakami – Alexey German Jr., 2015, 137’, Rusya, Ukrayna, Polonya (TR Prömiyeri)
 • Hazine / The Treasure / Comoara – Corneliu Porumboiu, 2015, 89′, Romanya, Fransa (Anadolu Prömiyeri)
 • Meleklerin Düşüşü / Those Who Fall Have Wings / Jeder Der Fällt HatFlügel – Peter Brunner, 2015, 92’, Avusturya (TR Prömiyeri)
 • Parabellum – Lukas Valenta Rinner, 2015, 77′, Arjantin, Avusturya, Uruguay (TR Prömiyeri)
 • Saul’un Oğlu / Son of Saul / Saul fia – László Nemes, 2015, 107’, Macaristan

 

 Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması kategorisinde yarışacak filmler;.
Malatya Film Festivali’nin ilk yılından bu zamana düzenlenen Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, bu yıl da devam ediyor. Rekor bir başvuru ile 200’e yakın filmin başvurduğu, Ünal E. Güzel, Nagehan Uskan ve Özlem Sarıyıldız’ın ön jüri olduğu bu bölümde, toplam 10 film, Ana Jürinin karşısına çıkacak.

Günah – Gülistan Acet
Sonuç – Hakan Sümer
Allı Yeşilli – Seyit Mehmet Yıldız
Bir Zamanlar Bir Köyde – Rıdvan Yavuz, Mustafa Koçoğlu
Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film  – Serdar Önal, Ömer Çapoğlu
Körler Müessesesi – Damla Güçer, Dilara Balcı
Salı – Ziya Demirel
Zilan – Mahsum Akyel
Mucize Aynalar – Metehan Şereflioğlu
Ukde – Oğuz Turan

FESTİVAL YAYINLARI

 Türkiye Sineması Almanağı:

Sinema tarihçisi ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç’in kaleme aldığı Türkiye Sineması Almanağı 2014 yılında Türkiye’de gerçekleşen sinema olaylarını derliyor. 2014 yılında ülkemizde çekilen 170 filmin bilgisinin yanı sıra, gösterime giren yabancı filmlere ilişkin vizyon bilgileri ile festival ödüllerine, sinema kurumlarına, sinema okullarına ilişkin bilgileri okuyucuyla buluşturuyor. Türkiye sinemasının bilgilerini derleyen, ülkemizdeki tek yayın olma özelliğiyle kaçırılmaması ve tüm kütüphanelerde bulunması gereken bir yayın.

 Profesyonel Çekimler kitabı:

Sinema tekniği üzerine çok az kitabın yayınlanmış olduğu ülkemizde, Malatya Film Festivali ilk yılından itibaren bu eksikliği giderebilmek için teknik bir kitabı yayına hazırlıyor. Festivalin altıncı yılında da bu gelenek devam ediyor ve Christopher Kenworthy’nin “Master Shots / Profesyonel Çekimler” kitabı sinemaseverler için Türkçeye çevriliyor.

Christopher Kenworthy, Profesyonel Çekimler kitabında, okuyucuya, kameranın, duygusal etki uyandıracak ve izleyiciyi hikâyenin içine çekecek görüntüler yaratma amacıyla nasıl kullanılacağına dair muhteşem bir kılavuz sunuyor. Filmlerin nasıl yapıldığını, hiçbir şeyi gizlemeden, hiçbir planı atlamadan, kameranın bakış açısından görme imkânı sağlıyor. Bir filmin nasıl inşa edildiğini anlamak isteyenlerin kaçırmaması gereken bu kitap, Malatya Film Festivali ile tüm sinemaseverlerle ücretsiz olarak buluşuyor.

 Perihan Savaş ve Serdar Gökhan Onur Ödülü Kitapları:

Festivalin bir diğer yayını ise; yine sinema tarihçisi ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç tarafından hazırlanan, onur ödülü alacak sanatçılarımız Perihan Savaş ve Serdar Gökhan’ın hayat hikâyelerinin yanı sıra, sinema serüvenlerini ve filmlerine ilişkin bilgileri içeren biyografi kitabıdır.

 Fahri Kayahan Kitabı:

Malatya’nın en önemli değerlerinden biri olan ve yüzlerce beste yapmış, 60’tan fazla senaryo yazmış ve şu an görüntüleri elimizde olmayan 2 filmde de oyuncu olarak yer almış Fahri Kayahan’ın kitabı, yine Ali Can Sekmeç tarafından, bir yıl süren bir araştırma ve arşiv çalışmasının ardından kaleme alındı. Kitapta, Fahri Kayahan’a ait gün yüzüne çıkmamış bilgiler ve fotoğraflar yer alıyor.

 FESTİVAL ETKİNLİKLERİ

 1. Malatya Film Festivali kapsamında gösterilecek film seçkilerinin yanı sıra, düzenlenecek olan atölye çalışmaları, sinema dersleri ve sergilerle, sinemaseverler sanatla iç içe bir hafta yaşayacak.

Banu Bozdemir Küçük Sinemacılar Atölyesi:

Banu Bozdemir’in Küçük Sinemacılar kitabından yola çıkarak verdiği Küçük Sinemacılar Atölyesi Malatya Film Festivali’nde devam ediyor. Çocuklara sinemanın başlangıcından bugüne kadar olan yolculuğunu anlatan Bozdemir, aynı zamanda, sinemanın tekniğine, her geçen gün artan ve yenilenen teknolojisine de değiniyor. Sinemanın duygularını çocuklara izlettirdiği filmlerle hatırlatıyor. Küçük Sinemacılar, ülkemizde çocuklar için kapsamlı bir biçimde hazırlanan ilk sinema kitabı. Çocuklar, bu kapsamda, sinemanın arka planına uzanıyor, beyazperdeye son haliyle yansıyan bir filmin aşamalarını öğreniyor, sinemaya ilişkin meslekleri tanıyor. Örneğin, bir sanat yönetmeninin, bir kurgucunun filme olan katkısını öğreniyor ve kafasında ilgi alanına göre yeni bir iş alanı yaratabiliyor. Küçük Sinemacılar Atölyesi çocukları sinemanın büyülü dünyasına sokuyor.

Özgür Şeyben “Senaryo Atölyesi”

Yaklaşık on yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Senaryo” ve “Film Yönetmenliği” dersleri veren senarist-yönetmen Özgür Şeyben tarafından geçtiğimiz yıl Festival kapsamında düzenlenen Senaryo Atölyesinin bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek. Bu yılki atölyede, televizyon dizilerinin vazgeçilmez türlerinden Sit-com (Sitkom) Yazım Tekniği üzerine bir atölye verecek. Atölyede, ülkemizin ve dünya televizyonlarının en önemli sit-comları üzerinden çözümlemelerle, bu türün temel özellikleri ve sit-com yazım teknikleri işlenecek.

Hasan Deniz “Uygulamalı İleri Fotoğrafçılık Atölyesi”

1972 doğumlu olan ve lise yıllarında Cumhuriyet Gazetesi’nin Dergi ekinde başlayan profesyonel fotoğrafçılık kariyerine, Vizyon, Vizyon Dekorasyon, Gurme, House Beautiful, Marie Claire gibi sektörün önde gelen dergilerinde çalışmış olan Fotoğraf Sanatçısı Hasan Deniz’in düzenlediği Uygulamalı Fotoğraf Atölyesi’nde, fotoğraf sanatının teknik ve sanatsal yönleri atölye katılımcılarıyla paylaşılacak. Geçtiğimiz yıl Temel Fotoğrafçılık Atölyesi veren ve fotoğraf tekniğine giriş, pozlama, kompozisyon, kamera ve lens türlerinden bahseden Hasan Deniz, Temel Fotoğrafçılık Atölyesi’nin devamın niteliğindeki atölyede işlenen bu konuları profesyonel alana taşımak isteyen katılımcılara yönelik olarak uygulamalı bir çalışma gerçekleştirecek. Atölye kapsamında çekilen fotoğraflardan oluşan sergi ise festivalin kapanışında sanatseverlerle buluşacak.

Perihan Savaş, Serdar Gökhan ve Fahri Kayahan Fotoğraf Sergisi

Ali Can Sekmeç’in festival yayınları arasında yer alan kitaplarında bulunan, sanatçılara ait bu zamana kadar hiç görülmemiş fotoğraflardan oluşan sergi, Malatya Film Festivali haftası boyunca Malatya Park AVM içerisinde sinemaseverlerle buluşacak.

Minder Sohbetleri:

Malatya Film Festivali’nde bu yıl onur ödülü alacak olan Perihan Savaş ve Serdar Gökhan, Malatyalı sinemaseverlerle, Malatya Park AVM içerisinde bir saat boyunca söyleşi yapacak. Ali Can Sekmeç’in moderatörlüğünde yapılacak olan söyleşilerde hayranlarının sorularını yanıtlayacaklar.

Selda Alkor Kitap İmza Günü:

Geçtiğimiz yıl Malatya Film Festivali’nde onur ödülü alan değerli sinema oyuncumuz Selda Alkor, festival yayınları arasında çıkan kitabını sinemaseverler için imzalayacak.

Ercan Kesal Kitap İmza Günü:

Malatya Film Festivali’nin bu yıl ki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri üyesi olarak yer alan sinemamızın değerli oyuncusu, senarist ve yazar Ercan Kesal, sinemaseverlerle imza gününde buluşuyor. Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filminin oluşum sürecinin tamamını anlatan ve iyi bir sinema kaynağı olan günce kitabı “Evvel Zaman”; “Peri Gazozu” ve son kitabı kısa roman “Nasipse Adayız” kitaplarını sanatseverler için imzalayacak.

Değerli oyuncu, ayrıca, “Senaryo ve Oyunculuk Açısından Edebiyatın Sinemadaki Yeri” başlıklı, karşılıklı soru ve cevaplara dayanan bir söyleşi de gerçekleştirecek.

Festival Kayısı Bahçesi:

Malatya Film Festivali, bu yıldan itibaren, Yeşilyurt Belediyesi’nin tahsis ettiği, Malatya girişinde bulunan Tavşan Tepe Mevkiindeki 20 dönümlük alanda Kayısı Bahçesi oluşturuyor. Tahsis edilen arazide, her yıl, onur ödülü alan sanatçılar adına kayısı ağacı dikilecek.

Geziler:

Malatya’nın her geçen gün markalaşan bir şehir olmasında önemli bir yeri olan Malatya Film Festivali’nde, konuklara Malatya’nın turizm potansiyelini göstermek ve bir cazibe merkezi oluşturmak için, Aslantepe, Sultansuyu, Battalgazi, Nemrut gibi tarihi ve turistik mekânlara da geziler düzenlenerek, konukların keyifli bir hafta geçirmesi sağlanacaktır.

Malatya Uluslararası Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için: www.malatyafilmfest.org.tr

Basın Bültenleri, fotoğraf ve videolar için: http://www.malatyafilmfest.org.tr/basin.php

Malatya Film Festivali’ni sosyal medyadan takip etmek için:

Facebook.com/malatyafilmfest
Twitter/malatyafilmfest
Instagram/malatyafilmfest
Youtube.com/malatyafilmfest
Pericope/malatyafilmfest

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.