Film Yönetme Sanatı Malatya Film Festivali’nde…

Malatya Uluslararası Film Festivali sinemaseverlere sinema teknik kitapları hediye etmeye devam ediyor! 5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da sinema teknik kitabı hazırlatarak yeni nesil sinemacılara destek oluyor!

Sinema tekniği üzerine çok az kitabın yayınlanmış olduğu ülkemizde, Malatya Uluslararası Film Festivaliilk yılından itibaren bu eksikliği giderebilmek için teknik bir kitabı yayına hazırlıyor.

Festivalin beşinci yılında ise gelenek devam ediyor. Ve yayınlandığı 1991 yılından beri klasikler arasında yerini alan Steven D. Katz’ın hazırladığı Film Yönetme Sanatı: Plan Plan Fikirden Perdeye Görselleştirme kitabı festival konukları ve sinema öğrencileri için Türkçe olarak hazırlatılıyor.

Deneyimli yönetmenlerin çekim esnasında hızlı başvuru kaynağı olarak en fazla tercih ettikleri Film Yönetme Sanatı: Plan Plan Fikirden Perdeye Görselleştirmekitap yönetmen ve senaristlerin sinemasal üsluba dair bilgi dağarcıklarını geliştirecek görsel teknikleri içeriyor. Ve plan kompozisyonu, sahne dizilişleri, ön görselleştirme, alan derinliği, kamera teknikleri ve benzeri birçok konuda derinlemesine bilgiyi; Steven Spielberg’in Güneş İmparatorluğu, Orson Welles’in Yurttaş Kane ve Alfred Hitchcock’un Kuşlar filmlerinin hiç yayınlanmamış görsel taslakları da dâhil olmak üzere 750’den fazla görsel taslak ve çizimle desteleyerek, okuyucuya sunuyor.

“John Singleton, bir yönetmen olarak benim akıl hocamdır. Kendisi bir keresinde bana, “Eğer yönetmenlik yapmak istiyorsan, Martin Scorsese’nin filmlerini izlemeli ve Plan Plan Fikirden Perdeye Görselleştirme kitabını okumalısın” demişti.
                                                  Ice Cube- New York Times, Nisan 1998

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.