Filmlerde Caz!Pera Film “Filmlerde Caz” programıyla, 24 Eylül – 17 Ekim 2010 tarihleri arasında 20. Akbank Caz Festivali’ne paralel olarak hazırlanan, 1930’lardan 1960’lara uzanan 8 filmlik bir seçkiyle, filmlerdeki  caz müziklerini ön plana çıkartıyor.

Duke Ellington Beyaz Perdede!

8 filmden oluşan “Filmlerde Caz” seçkisi yedi kurmaca ve bir belgeselden oluşuyor. 1934 yapımı Vanities’de Cinayet filminde Duke Ellington’ın müziği, Vincent Minelli’nin Cabin in the Sky (1943) filminde ise Lena Horne, Ethel Waters, Louis Armstrong ve Duke Ellington’un performansları yer alıyor. Otto Preminger’in 1959’da yönettiği Bir Cinayetin Anatomisi filminin “progressive jazz” müziklerini de bir sahnede kısaca görünen Duke Ellington yazmış.

John Cassavetes’in yazıp yönettiği, Gölgeler, Beat Kuşağı yıllarında New York’taki ırklararası ilişkileri konu alan, doğaçlama ağırlıklı bir film. Charles Mingus’un grubundan saksofoncu Shafi Hadi’nin katkıları sonucunda filmin müziği oluşturulmuş.

Saplantılı bir şekilde yenilik peşinde koşan yönetmen Jean-Luc Godard’ın Kadın Kadındır filmi, Amerikan müzikal komedisine muzip ve oyunbaz bir saygı duruşunda bulunuyor; ünlü besteci Michel Legrand’ın müziğiyle.

Robert Wise’ın Yarın Tehlikede filmi birbirinden nefret eden üç adamın umarsızlığını ve bu umarsızlığın sonucu olan soygunu anlatıyor. Modern Jazz Quartet’in piyanisti John Lewis’in müthiş caz müziğini de içeren bu film, bir noir mücevheri.

Louis Malle‘in  İdam Sehpası / Ascenseur Pour L’Echafaud filmi yasak aşkı sebebiyle kocasını öldürmek ve buna intihar süsü vermek isteyen bir kadının hikayesini anlatır.  Paris’in büyüleyici görüntüleriyle Miles Davis‘in müziklerinin birleştiği mutlaka izlenmesi gereken bir klasik.

Bir Yaz Gününde Caz / Jazz on a Summer’s Day ise 1958 yılındaki Newport Caz Festivali‘nde çekilen görüntülerden oluşan şimdiye kadar yapılmış en iyi caz belgesellerinden biri olarak gösteriliyor. Louis Armstrong ve Thelonius Monk gibi efsanelerin canlı performanslarının yer aldığı filmde 50’lerin caz dünyasına konuk oluyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.