Geçmişten iyilik güzellik taşımak!

Zamanda Yolculuk adı üstünde bir yolculuk kitabı. Çocukken göğsümde bir düğme olduğunu hayal eder, ona basıp dünyanı her yerine ışınlandığımı düşünürdüm. Ama o kadar hızlıydı ki her şey mesela annem bana seslendiğinde hemen orada olmalıydım, ya da kanalın başındaki çekirdek çitleme seanslarını kaçırmamalı, köpeğimiz Lassi’yle odunlukta kitap okuma seanslarını ise hele hiç!

Banu Bozdemir

Zamanda Yolculuk büyüyünce imkansız ve ‘önümüze bakalım’ tarzında bir yola girdi zihnimde. Taa ki doğanın içine sızdığım kitaplar yazmaya başlayana kadar. Kendim gidemiyorsam bir kitap kahramanımı gönderebilir ve en azından bir işe yarayabilirdik! Güneş fırtınasında dünyası fırından çıkmışa dönen Ada’nın yapması gereken geçmişe dönüp, hala yaşayan, güzel, taze dipdiri duran fikirleri, yiyecekleri ve hayvanları kendi ülkesine getirmekti. Bu o kadar kolay ve tek başına yapılacak bir şey değildi ama hala dünyada yaşamdan, iyilik ve güzellikten yana olan her şey ona yardım edebilirdi.  Belki de Ada’yı bu yitip gitmişlik içerisinde en iyi anlayacak olanlar bir zamanlar dünyada yaşamış ama kötü talihler sonucunda dünyadan göçüp gitmek zorunda kalanlar olabilirdi. Örneğin; dinazorlar. Topraklarını, doğaya olan saygılarını beyaz adama kaptırmış olan kızılderililer, domates tarlasından mis kokulu doğal domates toplayan bir nine! Tabii kuşu ve boyut değiştirmiş güneşi de unutmamak lazım…

Zamanda yolculuk Ada’nın kendi bitmiş zamanına elinin kolunun  dolu dolu geldiği ve kendi dünyasını kurtarıp tekrar ‘normal’ bir yaşamın kurulması sürecini  anlatıyor. Ağaçlar tekrar boy atıyor, etrafı çiçekler sarıyor, hayvan sesleri bir anda yükselirken insanların da yüreklerine sıcacık bir şey dokunuveriyor. Bunun adı sevgi elbette! Evet kaybettiğimiz her şey için geçmişin güzelliklerine bakarak, yok olmaya doğru hzla ilerleyen dünyamızı onarabiliriz diye düşünüyorum. Bizim küçük Ada geçmişe keyifli bir yolculuk yaptı ve kendi dünyasını kurtardı. Ya bizim yapmamız gereken ne? Ah bir düğme olacaktı ki şimdi?

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.