İspanyol Sineması’nda fantastik ve korku…


Pera Film, 5 – 14 Kasım 2010 tarihleri arasında İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle “İspanyol Sineması’nda Fantastik ve Korku” adlı programı düzenliyor. Geçtiğimiz yüzyılda İspanya’da çekilmiş fantastik filmler ile korku filmlerinin yer aldığı bu küçük seçkide 4 uzun metrajlı film ve 4 kısa film yer alıyor.

Yirmili yılların klasiği Altıncı His gibi temel bir yapıttan başlayıp, aralarında rahatsız edici uzun metrajlı bir animasyon olan Derinliklerden’in de bulunduğu daha yakın tarihli kısa ve uzun metrajlı filmlere uzanarak, sürprizler ve tuhaflıklarla dolu bir yolculuk sunuyor.

Gösterim Programı

5 Cuma / Friday

19:00    Yasak Bölge / La Zona

6 Cumartesi / Saturday

18:00    Rec. / Ölüm Çığlığı

7 Pazar / Sunday

15:00    Derinliklerden / De Profundis

10 Çarşamba / Wednesday

17:00    Kısalar / Shorts

19:00    Altıncı His / The Sixth Sense

12 Cuma / Friday

19:00    Rec. / Ölüm Çığlığı

13 Cumartesi / Saturday

15:00    Yasak Bölge / La Zona

17:00    Derinliklerden / De Profundis

19:00    Altıncı His / The Sixth Sense

14 Pazar / Sunday

15:00    Kısalar / Short


ALTINCI HİS / THE SIXTH SENSE

Yönetmen / Director: Nemesio Sobrevila

İspanya / Spain, 1929, 57’, siyah-beyaz / black & white

Oyuncular / Cast: Bretaño, Enrique Durán, Ricardo Baroja, María Anaya, Antonia Fernández Ardavín, Eusebio Fernández Ardavín, Gertrudis Pajares “Gher Paj”, Francisco Martí, Felipe Pérez

Kamera, altıncı his görevi görüyor. İflah olmaz bir iyimser olan Carlos, dik kafalı ve karamsar arkadaşı Leon’a öğretmen Kamus’u ziyaret etmesini önerir. Adam Leon’a yeni icadı olan Altıncı His’i gösterir; bir film projeksiyon makinesinden başka bir şey değildir bu. Gösterilen film (avangard sinema parodisi) ilginç bir hikayeyi gözler önüne serer.

YASAK BÖLGE / LA ZONA

Yönetmen / Cast: Rodrigo Plá

İspanya / Spain, 2007, 96’

Oyuncular / Cast: Maribel Verdú, Daniel Giménez Cacho, Carlos Bardem, Daniel Tovar, Alan Chávez, Mario Zaragoza, Marina de Tavira

Alejandro kapalı, kendine yeterli ve özel güvenlikle korunan bir bölgede yaşayan bir gençtir. Gerek ailesi gerekse diğer sakinler, artan suç oranı, şiddet ve kanunsuzluk korkusundan dolayı, kurtarılmış bir huzur bölgesi olarak gördükleri bu yeri son sığınıkları olarak seçmiştir. Bu küçük dünyayı tehlikeye sokan bir dizi olayın ardından, bölge sakinlerinin çoğu adaleti kendi elleriyle sağlamaya karar verirler.

ÖLÜM ÇIĞLIĞI / REC.

Yönetmen / Cast:Paco Plaza y Jaume Balagueró

İspanya / Spain,2007, 75’

Oyuncular / Cast: Manuela Velasco, Ferrán Terraza, Jorge Yamam, Carlos Lasarte, Pablo Rosso, David Vert, Vicente Gil, Martha Carbonell

Bir kadın muhabir ve kameramanı, mesleği ve risklerini anlatmak üzere bir itfaiye istasyonunda röportaj yapmaktadır. İtfaiyecilere eşlik ettikleri bir akşam, rutin bir kurtarma müdahalesi gibi başlayan gece tam bir kabusa dönüşecektir. Binanın içinde kapalı kalanlar, bilinmez ve öldürücü bir dehşetle karşı karşıya kalırlar. Sinsi ve kötücül bir şey engellenemez bir şekilde yayılmaktadır. Önemli olan tek şey saklanmak, hayatta kalmak, umutsuzca kaçmaya çalışmaktır.

DERINLIKLERDEN / DE PROFUNDIS

Yönetmen / Director: Miguelanxo Prado

İspanya / Spain, 2006, 71’

Bir zamanlar denizin ortasında bir ev, evde de melankolik bir şekilde çello çalıp bekleyen bir kadın vardı. Ressam sevgilisi, denizci olmak ve resimlerini yaptığı rengarenk balıklar, deniz anaları ve deniz yıldızları arasında dolaşmak istemektedir. Hayranlığı onu, açık denizlerin nefes kesici güzelliklerini ve gizemlerini keşfetmesini sağlayacak bir yolculuğa sürükler. Bu animasyon filmi; denizin derinliklerine bir yolculuk, resimlerden bir rüya ve bir aşk hikayesidir.

KISA FİLMLER

SHORT FILMS

BRASIL

Francisco Javier Gutiérrez, 2001, 18’

Fabrika işçisi Otto karısının kendisini aldattığını fark eder. Ayrılmalarından bir gün önce çarpık bir intikamı başlatacaktır.

ELLER

MANOS

Lino Varela, 2001, 16’

Lino Varela’nın kuşkusuz en yenilikçi ve deneysel çalışması olan bu kısa filmin ilk yarısında son derece güçlü bir güzellik var, ikinci yarıda ise radikal bir değişiklik oluyor. İnsan zihninin dehlizlerine giriyor ve başta gördüğümüz yaratıcı ve duyarlı ellerin askerlerce aşağılanıp ayaklar altına alındığı bir işkence odasının tavizsiz bir tasviriyle karşılaşıyoruz.

RAHATSIZ

DISTUBED

PERTURBADO

Santiago Segura, 1993, 12’

Rahatsız, kafayı cinselliğe takmış olduğu için gördüğü herşeyi cinsel bir hareket veya organ olarak algılayan asosyal ve psikopat bir ucubenin hikayesi. Bir gece patlıyor ve seksi bir kadını öldürüyor; ardından bir takım psikiyatristler, onun bu saplantısına çare bulmak için girişimlerde bulunuyorlar.

CADI TRENİ

EL TREN DE LA BRUJA

Koldo Serra, 2003, 19’

Bir adam, aşırı dehşet koşullarında insan davranışını inceleyen bir araştırmaya denek olarak başvurur. Deneye dayanabilirse yüklü miktarda para kazanacaktır; aksi takdirde sonuçlara katlanmak durumunda kalacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.