Iva Natura Kısa Film Yarışması’ Anadolu bitkilerine dikkatleri çektirecek…

Binlerce yıllık tarihi güzelliklerle beraber yetişen Anadolu bitkilerinin yerleşim yerlerinden uzakta kimi -40 derecelere kadar dayanıklılık göstermekteyken, kimisi +45 derecelere kadar dayanıklılık göstermektedir.

Doğanın en saf suyu kaynağından çıktıktan sonra, bu suyu ilk içenler yine bu özel bitkilerdir. Bitkilerin büyük bölümü yüksek rakımlarda yetişmektedir. Çünkü en temiz havayı ve bol oksijeni bu yüksek rakımlı yerlerde bulurlar. Anadolu’nun bu zengin özellikleri bitkiye eşsiz büyüme, kendini yenileme ve hayatta kalma yetisi verir.

Tüm dünyanın ortak değeri olan Anadolu bitkileri; çeşitli masallar, öyküler, efsaneler, şarkılar yoluyla binlerce yıldır bu coğrafyada doğayla iç içe yaşayan kültürlerle bütünleşmiştir.

İva Natura: ‘’Kısa filmlerle Türkiye’nin kozmetik sektöründe hak ettiği yeri doğru anlatabilmek, giderek büyüyen kozmetik pazarında temsil gücünü artırmak gayesiyle çıktık yola. Ülkenin endemik türlerce zengin florası kozmetik sektörü için önemli bir girdi arz etmektedir. Ancak ülkemiz bu potansiyeli değerlendirme noktasında rakiplerinin gerisinde kalmaktadır. Fransa, Almanya gibi ülkelerin kozmetikteki başarısını neden biz yakalamayalım dedik. Kolları sıvadık.’’ Iva Natura, organik tarımın devamlılığını sağlamak için “Organik Üretim Yapan Köyler” kurar ve sürdürülebilir yaşam felsefesini gelecek nesillere aktarmayı hedeflemiştir.

NEDEN KISA FİLM

  • Hedef kitlelerde kalıcı etki yaratma potansiyeli vardır.

• Değişimi tetikleyicidir.

• Bir düşünceyi veya fikri anlatmanın en etkili yollarından birisidir.

• Viral özelliği vardır.

• Kısa Filmler Dijital Dünya’ya kapılar açar.

Birincisi düzenlenmekte olan ‘’İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması’’, kozmetikte kullanılan Anadolu bitkilerinin tanıtımını, bu bitkilerle ilgili sanatsal çalışmaların ortaya çıkarılmasını ve bu yolla farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Yarışma organizasyon ekibinde ve jüri komitesinde alanında tecrübeli kişiler, yazarlar, akademisyenler ve ünlü simalar yer almakta olup ödül alan filmlere ödülleri, 2017 Kasım ayının ilk haftasında İstanbul’da düzenlenecek olan bir Gala gecesinde dağıtılacaktır.

Türkiye’de ilk defa Anadolu’da şifa anlayışı-sürdürülebilir kozmetik ve bitkiler temalarını ,’’Kısa Film’’ kavramıyla bir araya getiren ‘’İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması’’, 20.02.2017 Pazartesi gerçekleştirilen lansman ile başvurularını kabul etmeye başlamıştır.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Jüri üyelerimizden İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması Organizasyon Komitesi Başkanı Levent KAHRIMAN, Görüntü Yönetmeni Uğur İÇBAK, Marka Yönetmeni Ferhat KAZANCI ve Oyuncu Müge BOZ dışında diğer jüri üyelerimiz Coşkun ARAL, Derviş ZAİM, Didem BALÇIN, Özcan YÜKSEK, Prof. Dr. Hüsnü Can BAŞER, Tevfik BAŞER, Selin DEMİRATAR, Gülnihal DEMİR, Oya AYMAN başvuruları değerlendireceklerdir.

Yarışmamıza Kozmetik ve Anadolu bitkileri ile ilgili hikayesi olan ve de bunu anlatmak isteyen herkes katılabilecektir.

Detaylara www.ivanaturakozmetikfilm.com adresimizden ulaşılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.