‘İyiyi ya da kötüyü seçmek’

Bizde ‘Seçilmiş’ olarak vizyona çıkan ‘The Giver’ Amerikalı yazar Lois Lowry’nin 1993’te yayımlanan romanından uyarlama. Arkadaş Yayınevi’nden çıkan ve dört kitaptan oluşan serinin ilki yönetmen Phillip Noyce tarafından sinemaya uyarlandı.

Banu Bozdemir 

İlk önce filmi izleyecek ya da kitabı okuyacaklar için ikisi arasında herhangi bir farklılık olmadığını, filmin kitaba neredeyse birebir uyduğunu söyleyebiliriz.

511987.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Son dönem bilimkurguları daha çok değişen dünya karşısında gençlerin / çocukların korunmasını ve eski dünyaya ilişkin izler taşımamasına dikkat çekiyor. The Maze Runner / Labirent: Ölümcül Kaçış ve M.Night Shyamalan imzalı The Village / Köy’ü bu korumacı ama gençlerin önünde soru işaretleri bıraktırıp onları bir çözücü kıvamına ulaştıran filmler olarak ele alabiliriz! Yani Seçilmiş eski örnekleri de dikkate alırsak yeni bir ütopik dünya açmıyor önümüzde, var olanların peşinden gidiyor.

Seçilmiş kötülükle boğuşan, adaletsiz bir dünyaya karşılık yeni bir geleceğin temellerini oturtmaya çalışıyor, yani acılardan arınmış bir dünya kurmaya çabalıyor. Ama bunu yaparken güzel olanın da izini silmek zorunda kalıyorlar. Örneğin karın üstünde bağıra çağıra kızakla kaymanın ve açık denizde bir tekneyle yol almanın keyfi yok yeni neslin belleğinde. Tıpkı Köy filminde olduğu gibi etrafı çevrilmiş, dış dünyanın ve bu konuda soru sormanın yasaklandığı  korumacı kollamacı ama duygusuz bir dünya… Duyguların açığa çıkmaması ve rüya görmemek için alınan haplar ve yaşlıların başkanının çocukların yaş dönümlerinde yaptığı görevlendirmelerle hayatlarını devam ettiren insanlar. Temas yok, acı yok ama zevkler de kaybolmuş!

140733Ama bir yandan da tüm duyguların muhafaza edildiği bir anı toplayıcısı var. Filmin kahramanı Jonas işte bu göreve seçiliyor ve yaşlı toplayıcıdan acıya ve mutluluğa dair ne varsa öğreniyor. Ve o andan itibaren de hayatı değişiyor. Gördükleri ona çok fazla geliyor. Zaten yaşlı anı toplayıcısı ona anıları yaşatarak devrettiği için kimi zaman bir savaşın içinde kalıyor, kimi zaman da insanoğlunun dişleri için öldürdüğü bir filin acılı çığlığı karşısında buluyor kendisini Jonas. O yüzden anı toplayıcısının neden hep o kadar hüzünlü ve acılı baktığını anlayabiliyor. Düşünsenize bütün dünyanın yükü onun belleğinde!

Filmle kitabın ayrışan tek tarafı artık duygularını bastıran hapları bırakan Jonas’ın yakın kız arkadaşı Fiona’yla yakınlaşması. Ama kitapta Fiona Jonas’a uzak gösteriliyor, hatta neredeyse iletişime geçmiyorlar. Hatta filmde daha yakın olan ve sonlara doğru sırlar bile paylaşan Asher’la olan ilişkileri de kitapta bir hayli az. Jonas ve Fiona’nın aşkı keşfetmesi elbette izleyici için çok fazla şey ifade etmeyebilir ama duygularına ket vurulmuş bir kuşak için bulunmaz bir nimet. Jonas aşkına, çok fazla gelişmediği için uyutulacak olan minik bebek Gabriel’e ve anılarına sahip çıkarak, yaşadıkları dünyanın dışına adım atıyor, kaçıyor yani.

376398.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx
Koşullar tam beklediği gibi çıkmasa da anılarında gördüğü kızakla yarı hayal yarı gerçek bir dünyaya ulaşıyor. Film de kitap da bu noktada bitiyor. Devam filmi gelir mi bilmem ama merak edenler kitap serisine devam edebilirler. Bir ütopya denemesi olan Seçilmiş ‘anılar’ üzerinden giderek değişen, yok olan dünyamıza ilişkin güzel bir vurgu yapıyor ama detaylandırma konusunda daha fazla örnek sunabilirdi önümüze. İnsanoğlunun yasakladığı acı ve tatlı olayların Jonas’a etkisi çok çabuk oluyor hissi oluyor kitapta ve aynı zamanda romanda. Sonuçta karşımızda Anastasia Krupnik dizisiyle birlikte, yirmiden fazla gençler için yazılmış romanı bulunan bir yazar var. Film olarak ütopyası yeni olmasa da 1993 yılında yazılan bir roman için orijinal demek mümkün! Serinin bundan sonrası Jonas ve gençlerin acı ve tatlısıyla eski dünyaya ulaşmak ve yaşatmak istemeleriyle devam edecek gibi duruyor. Sonuçta dünyamız bu! Acı gidince tat da gidiyor işte!

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.