Kanatlı kısa bir denizatı festivali…

Ruhum ülkemin doludizgin kaosa doğru yol alışının altında ezilmişken, hani bazen olur ya biri size perdeyi aralar ve aydınlığı sunar. Belki uç bir örnek oldu ama 3.Uşak Kanatlı Kısa Film Festivali böyle bir duygu yarattı bende.

Banu Bozdemir

Festival yönetmeni Araştırma Görevlisi Onur Keşaplı beni arayıp bu sene festivalin jürisinde olmamı istediğinde koşulsuz şartsız kabul ettim. Hem kısa filme hem de üniversitelilerin çabasına destek olmak her zaman iyi hissettiriyor insana. İşlerimi yoluna koymak, üç günlük festivale gitmek için uygun günü yaratmak biraz zorlu olsa da beni bekleyen üniversitelilerin arasına karışmak bir hayli iyi geldi bana. Uşak gibi küçük şehirlerde hem bir şeylere tutunmak daha anlam kazanıyor hem de daha zorlu bir hale geliyor. Ortada güzel bir çaba olduğu ise aşikar.

15419607_1378724065494648_7526593695371631515_o-1

Festivali bir yerinden yakalamak, ucundan tutunmak isteyen üniversiteli çocukların mükemmele yakın bir program yaptıkları festivalde her şey tıkır tıkır işledi, aksaklıklar olduysa da biz fark etmedik. Filmleri önceden izlediğimiz için bir jüri toplantısıyla sonuca ulaştık. Diğer jüri üyeleri Dilek Tunalı ve Ufuk Aksoy ve ben alanlarımızla ilgili atölye ve söyleşiler yaparak gençlere bir nebzede olsun destek çıkmaya çalıştık.

15078721_1342214499145605_1654077140712442886_n

Tabii büyük bir kadro değişikliğine gidilen üniversitelerde bu tarz etkinlikleri yapabilmek için büyük bir uğraş verildiğini öğreniyoruz. Onur Keşaplı’nın Festival Başkanı Doç. Dr Murat Sezgin’in desteğini de alarak (başka hocaların neredeyse desteği yok) bu yıl üçüncüsünü yaptığı festivalde etkileşim mükemmeldi. Diğer jüri üyeleri Tamer Levent ve Gökçe Pehlivanoğlu’nun katılamadığı festival, onlar da olsa bayağı ivme kazanacaktı. Zaten festivalde olmak festivale destek ve yapılmasına olanak sağlayıcı şeylerden biri. En azından bu bize hissettirildi. O yüzden orada bulunduğum ve çocuklara destek olduğum için ayrıca mutluluk hissettim. Elimden geldiğince de desteğe devam edeceğim. Açık, şeffaf, özverili, yalansız dolansız ve samimi ve aydınlık festivaller her zaman yapılsın, en büyük destek benden onlara!

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.