Kara Murat efsanesi geri dönüyor


Yıllarca çizgi romanları sevilerek okunan ve daha önce sinema filmleri yapılan Kara Murat, yeni ve modern teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak geri dönüyor. Fransız aktör ve kareografist Cyril Raffaelli aksiyon kareografisi danışmanlığında çekilen filmin fragmanı çok yakında sinemalarda gösterine girecek.

Rahmi Turan tarafından yaratılan tarihi bir kahraman olan Kara Murat, Fatih’in fedaisi Kara Murat olarak da anılmaktadır. Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet döneminde geçen maceralarında iyilerin yanında kötülerin karşısında yer alan Kara Murat, ilk olarak 1971 yılında Günaydın gazetesinde okuyucuyla buluşmuştu. 1974 yılından itibaren haftalık dergi olarak yayınlanmaya başlanan Kara Murat’ın daha sonraları başrollerini Cüneyt Arkın oynadığı bir çok filmi çekildi.

Fatih Usta’nın Kara Murat’ı oynadığı filmin fragman çekimleri yapıldı, seti ise haziran ayında start alacak. Kara Murat Mora’nın Ateşi, Türkiye’de Aralık 2011’de sinema izleyicisine ulaşacak.

Çekim teknikleri ve aksiyon sahneleri ile  ilgi toplaması beklenen filmin fragman çekimleri bir haftada tamamlandı ve sette oyuncular dahil 150 kişilik bir ekip görev aldı. Filmin oyuncu kadrosunun seçimi devam ederken gerekli tüm teknik hazırlıklar tamamlanmış durumda.

Aksiyon sahnelerinde 600 sporcu yer alacak. Tarihi bir karakter olan Kara Murat Mora’nın Ateşi için 800 ayrı kostüm tasarlandı ve şu an dikimleri gerçekleştiriliyor. Teknik olarak Hollywood’un son sistemi kullanılıyor. ARRİ D-21 kamera, birçok slow-motion sahnelerinin kullanılacağı filmde bir tane de Phantom kamera ile Anamorphic lensler kullanılıyor. Filmde Avatar filminin finish edit’in yapıldığı Quantel Pablo 4 K Color Grading sistem kullanılmakta…

Aksiyon sahneleriyle 300 Spartalı, Spartacus ve Robin Hood tadında bir film izlenecek. KaraMurat filminin başrol oyuncusu Fatih Usta’nın, 25 yıllık spor deneyimi bulunmakta… Usta, Martial Arts (aksiyon starı) oyunculuk sisteminin öncülüğünü yaparak, Kara Murat filmiyle yeni yetişen genç aktörlerin önünü açmayı planlamaktadır. Fransız aktör ve kareografist Cyril Raffaelli filmin aksiyon kareografisini ve danışmanlığını yapıyor. Kara Murat filminin çekimleri haziran ayında Trabzon’da başlayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.