Karadeniz isyandadır!Karadeniz Yaşam Yolculuğu Başlıyor…

Karadeniz’de yapılması düşünülen, yaşamı yok edecek hidroelektrik santrallere (HES), nükleer santrallere ve termik santrallere karşı Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP), kapsamında biraraya gelen yaşam savunucuları, İstanbul’dan Karadeniz’e HES direnişi yapan köylüleri desteklemeye gidiyor.

10 Temmuzda 20 kişilik bir grupla yola çıkacak olan grup 11 Temmuz’da Kazım Koyuncu’nun memleketi Hopa’dan başlatılacak olan yolculuk boyuncu HES yapılacak olan noktalarda basın açıklamaları ve halkı bilgilendirme toplantıları düzenlenecek. Sinop’ta yapılması planlanan Nükleer santral ve Amasra’da planlanan Termik Santral direnişçileri ile de bölgelerinde bir araya gelecek olan KİP aktivistleri yaşam alanlarına yönelik saldırılara tepki göstermeyi hedefliyor.

Yollara Çıktık Geliyoruz!…
Savunduğumuz derelere karışmaya, beraber çağlamaya geliyoruz…
Karadeniz’den yükselen isyan seslerini duymazdan gelemezdik. Fındıklı’da vadileri başında nöbet tutan köylüleri, Senoz’da taş atan kadınları, sarı yazmalarıyla eylem alanlarını şenlik eyleyen Loçluları, termik santral istemeyen Bartınlıları, bir Çernobil daha olmasın diyen Sinopluları bilmezden gelemezdik. Karadeniz, sahil yolu ile denizinden koparıldı, Çernobil ile ölüme terk edildi. Şimdi ise HES projeleri ile dereleri şirketlere satılmak, nükleer santral projesi ile Karadeniz atık çöplüğüne döndürülmek isteniyor.
Tüm bunların bilincinde sırt çantalarımızı, kara-mavi bayraklarımızı, yolluklarımızı hazırladık Karadeniz’e, direnen köylülerin yanına geliyoruz. Bu toprakların tek yağmur ormanları, dereleri ve kültürleri için herkesin söyleyecek bir sözü var, biliyoruz. Dünyanın her yerinden yaşama sahip çıkan insanlar bir araya geliyoruz.

Çay makasının sesine, fındıkların yeşiline, karayemişin moruna, tuluma, kemençeye, köçeğe, horona, kırmızı benekli alabalığa, kahvedeki yaşlı amcaya, sırtında ot taşıyan neneye ve tüm bunların can bulduğu yaşam alanlarımızın yok olmaması için geliyoruz..
11 Temmuz 2010 tarihinde HOPA’da başlayarak yaklaşık 2 hafta sürecek Karadeniz Yaşam Yolculuğu’na çıkıyoruz, yaşama sahip çıkan tüm dostlarımızla görüşmek dileğiyle…
Karadeniz İsyandadır Platformu

http://www.facebook.com/pages/Karadeniz-isyandadir/211851863121
http://www.facebook.com/group.php?gid=213273236147&ref=ts
http://www.karadenizisyandadir.org

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.