Kaşif Karınca’nın keşfi!

Hayatımda hiçbir zaman beyaz yakalı olmadım, olmamak için çaba harcadım da sanırım! Uzun zamandır çocuk kitapları yazıyorum ve artık çocukların dünyasında bir yerim olduğuna inanıyorum. Onları anlama halim genelde çocukluğuma uzanmamla oluyor ve hop bir öykü çıkıyor ortaya…

Banu Bozdemir

Kaşif Karınca da kendi adıma da, sanırım yayıncımın dediği kadarıyla iş dünyasına bakış anlamında da yeni bir yol denedik. Çocuk kafasıyla büyüklere kitap yazdım. Ama bunlar iş dünyasının çarklarına fena kapılmış, hayatlarının büyük bir kısmını plazalarda geçiren beyaz yakalılar dediğimiz kesimi anlamaya, onları düştükleri rutinin içinde biraz da olsa farkındalık yaratmaya iten bir kafayla yazıldı. Benim için bir yandan aynı ama bir yandan da farklı bir yazım süreciydi. Çünkü çocuk kafasıyla ama büyüklere yazdığını bilerek yazmak.

Onlara amatörce, basit, yaşama dair önermeler sunmak, çıkış yolları yaratmak üzerine kuruluydu. İki karıncanın yolculuğunda şekillenen anlatım yeni yollar yaratmak, yeni fikirler geliştirmek kimi zaman yeni yollara dalmak ve riskler almak üzerine bir hikaye barındırıyor. Karınca bu hikaye için en uygun hayvandı bence! Çalışkan, hızlı, bir yandan hep aynı güzergahta dolanan ve doğaya çok uyumlu. İki zıt karıncanın yolculuğundan kendi adıma ve plazalarda kuşatılmış insanlar adına çok şey çıkarma imkanı buldum. Bu kitap iş dünyasındakilere çatık kaşlı değil de bir hikayenin içinde ama özdeşlik kurma imkanını fazlaca sağlayan rahat, dinamik, sevimli bir kitap oldu. Herkesin içindeki o farklı yolu keşfetmesi ve arada o yola dalması amacıyla yazıldı, umarım Kaşif Karınca size de ilham verir!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.